Німецькі енергетичні компанії залишилися ні з чим після аукціону на мільярд євро

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Німецькі енергетичні компанії залишилися ні з чим після аукціону на мільярд євро

Fri, 07/14/2023 - 15:48
Posted in:
0 comments

Джерело: Wirtschaftswoche

Федеральне мережеве агентство продало з аукціону території для вітряних електростанцій у Північному та Балтійському морях на суму, яка значно перевищує результат останнього аукціону за ліцензії на мобільні телефони.

Це не менше, ніж сенсація. Федеральне мережеве агентство досягло результату в 12,6 млрд євро на аукціоні чотирьох ділянок для вітрових електростанцій у Північному та Балтійському морях загальною потужністю 7 гігават. Про це рано вдень оголосила влада Бонна в прес-релізі.

Контракт був укладений нафтовим гігантом BP з компанією BP OFW Management на дві ділянки в Північному морі та на одну ділянку компаніями, які підтримує нафтовий гігант Total (North Sea OFW і Baltic Sea OFW). Жодна з німецьких енергетичних компаній – RWE чи EnBW – не була успішною на цьому аукціоні, як і світовий лідер офшорного ринку – датська компанія Orsted.

Кожна з трьох зон у Північному морі виставлена на тендер на потужність у два гігавати, зона в Балтійському морі – на один гігават. Вітряні електростанції мають побудувати до 2030 року. «Результати підтверджують привабливість інвестицій у офшорну вітроенергетику в Німеччині», — говорить Клаус Мюллер, президент Федерального мережевого агентства. «Конкуренція за офшорну вітрову енергетику вища, ніж будь-коли. Результати цього аукціону є важливим кроком на шляху до досягнення цільового значення морського розширення в 30 гігават до 2030 року».

Майже вдвічі більше, ніж останній аукціон мобільних мереж

Отримана сума є гарною новиною для споживачів електроенергії, адже мережеве агентство хоче використати 90 відсотків виручених коштів для зменшення витрат на електроенергію. Крім того, по 5 відсотків спрямовуються на збереження морського середовища та сприяння екологічно чистому рибальству.
Аукціон стартував у понеділок два тижні тому і тривав кожного робочого дня. Можна було підвищувати кроками по 30 000 євро за мегават і проміжними кроками по 15 000 євро за мегават. У Німеччині подібний аукціон офшорних зон проводиться вперше.

На першому етапі процесу кілька зацікавлених сторін подали так звані 0-центові пропозиції. Це означало, що вони відмовилися від державних гарантій щодо мінімальних цін, які вони могли б отримати за електроенергію, вироблену на ВЕС у майбутньому. Тому на другому етапі було проведено аукціон. Отримана сума майже вдвічі перевищує суму, отриману в 2019 році на останньому аукціоні Федерального мережевого агентства з продажу ліцензій на мобільні телефони – тоді вона становила 6,6 мільярда євро.

Потужність 29 морських вітрових електростанцій у німецькому морі наразі становить 8,3 гігават. Відповідно до мети федерального уряду, до 2030 року потужність вітрової енергії в німецькому морі повинна бути збільшена щонайменше до 30 гігават, а до 2045 року – до 70 гігават. Продані на аукціоні зони з позначеннями N-11.1, N-12.1, N-12.2 у Північному морі знаходяться приблизно в 120 кілометрах на північний захід від Гельголанда, район з позначенням O-2.2 у Балтійському морі приблизно за 25 кілометрів від о. Рюген. Однак це так звані необстежені ділянки. Відповідальність за розслідування умов на них несуть відповідні переможці аукціону.

Чого хочуть гіганти?

В офшорній вітровій галузі за аукціоном спостерігали із великим хвилюванням. Хто брав участь в аукціоні, невідомо. Але ймовірно, що німецькі постачальники енергії з офшорними амбіціями, такі як RWE або EnBW, також брали участь, але вибули, оскільки не вважали проекти достатньо прибутковими з огляду на високу вартість аукціону.

Велике питання полягає в тому, що нафтові гіганти BP і Total стратегічно робитимуть із цими проектами. Зовсім нещодавно ці гіганти обмежили свої екологічні цілі на користь процвітаючого бізнесу викопного палива. Проте вони, здається, готові продовжувати значні інвестиції в Північне море. Незрозуміло, як це вплине на офшорний ринок Німеччини та Європи. Єдине, що зрозуміло на даний момент, це те, що компанії були готові глибоко копнути в свої скарбниці. Можливо, в довгостроковій перспективі це призведе до зростання цін на електроенергію, якщо витрати на цей аукціон окупляться.