ЄС вичерпує потужності газових сховищ: енергетичні компанії звертаються до України у пошуках альтернативи

Time to read
less than
1 minute
Read so far

ЄС вичерпує потужності газових сховищ: енергетичні компанії звертаються до України у пошуках альтернативи

Wed, 11/01/2023 - 13:12
Posted in:
0 comments

Джерело: Financial Times

Сховища природного газу в ЄС наближаються до ліміту своїх потужностей, що змушує енергетичні компанії блоку зберігати надлишкові запаси в Україні напередодні пікового попиту в зимові місяці.

Згідно з даними Gas Infrastructure Europe, сховища ЄС зараз заповнені майже на 99 відсотків, перевищивши ціль Брюсселя заповнити сховища на 90 відсотків до листопада.

Цифра вказує на те, що на сьогоднішній день цього року в регіоні зберігається набагато більше газу, ніж обсяг про який деякі побоювалися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цього вдалося досягти завдяки продовженню імпорту зрідженого природного газу та зниженню попиту.

Це робить ЄС менш вразливим до енергетичного шоку, хоча далеко не гарантує, що континент матиме необхідну кількість енергії для майбутньої зими.
«Ризик дефіциту газу в Європі є низьким для цієї зими, за винятком будь-яких великих незапланованих перебоїв у постачанні або тривалих глибоких похолодань, які б вразили Європу та Азію одночасно», — заявила Наташа Філдінг, керівник європейського відділу ціноутворення на газ в Argus, агентстві звітності про ціни. «Європа запаслася настільки добре, наскільки могла».

На противагу, Міжнародне енергетичне агентство минулого року попередило, що сховища в Європі ризикують бути заповненими лише на дві третини.
Оскільки сховища в ЄС майже заповнені, компанії все частіше звертаються до України, де знаходяться сховища найбільші в Європі, щоб зберігати свої запаси, підвищуючи кількість природного газу в країні до найвищого рівня з моменту вторгнення Росії минулого року.

Деякі також платять танкерам СПГ, використовуючи їх як морські «плавучі сховища» для збільшення потужності.

Сполучене Королівство досягло такого ж успіху, як і ЄС, у заповненні всіх своїх сховищ майже до максимуму, з такими темпами – до 95 відсотків, хоча потужності Великобританії набагато менші, ніж у багатьох інших європейських країнах.

Аналітики кажуть, що додаткові запаси газу в сховищах можуть захистити від подальшого значного зростання цін на газ у Європі, які у вівторок впали на 10 відсотків через прогнози про теплішу погоду найближчими тижнями.

Однак посилення залежності регіону від СПГ після того, як Росія минулого року припинила постачання газу, зробило Європу більш чутливою до потенційних збоїв у постачанні, незважаючи на теперішні значні запаси.

Ціна на TTF, європейський еталон газу, також була нестабільною цього року, оскільки трейдери відреагували на війну між Ізраїлем і ХАМАС — Ізраїль припинив видобуток на одному морському родовищі неподалік від Гази — і завдав ударів по австралійським заводам СПГ.

Українські сховища стали альтернативним варіантом номер 1, незважаючи на ризики вторгнення Росії, частково тому, що країна запропонувала такі стимули, як дешеві тарифи на зберігання та звільнення від митних зборів протягом трьох років, що дозволяє легко реімпортувати газ до ЄС.

За даними державної енергетичної компанії «Нафтогаз», резервуари в країні здебільшого розташовані глибоко під землею на заході країни, далеко від лінії фронту, і наразі містять понад 2 мільярди кубометрів газу, що належить структурам ЄС.

Компанія запропонувала іноземним замовникам понад 10 млрд кубометрів — третину національної потужності України.

Виконавчий директор «Нафтогазу» Олексій Чернишов заявив, що європейські компанії йдуть на «чистий комерційний ризик», завантажуючи свій газ в українські сховища, які, незважаючи на те, що вони знаходяться далеко від бойових дій, все ще можуть стати об’єктом російських ударів.

ЄС і Україна також обговорюють можливість страхування сховищ від пошкоджень унаслідок війни. Чернишов сказав, що будь-які гарантії ще більше розширять використання українських сховищ, але додав, що він не очікує, що страхування буде життєздатним у «осяжному для огляду майбутньому».

«Комерційні компанії завантажили [газу] в українські сховища [незважаючи] на повномасштабну війну, незважаючи ні на що, на суму понад 1 мільярд євро», — сказав він. «Уявіть собі, як ця цифра зміниться з додатковим страхуванням».

Тим часом 21 танкер був класифікований як плавуче сховище СПГ біля узбережжя Європи станом на понеділок, за словами Алекса Фролі, ринкового аналітика консалтингової компанії ICIS. Кількість зросла з 16 минулого тижня та приблизно 10 на початку жовтня.

«Якщо нинішня погода, а також умови пропозиції та попиту залишаться стабільними, я б очікував побачити продовження накопичення плавучих сховищ протягом листопада, можливо, їх кількість досягне 30 вантажів, що ходять біля Європи», — сказав Фролі.

З доданням українських та плавучих сховищ загальний об'єм досягає максимальних 100 мільярдів кубічних метрів природного газу, які Європа може використовувати взимку, оскільки попит на опалення зростає. Самі лише сховища газу в ЄС можуть забезпечити приблизно два-два з половиною місяці пікового споживання взимку.

Уейн Брайан, директор європейського газового дослідження в LSEG, сказав, що поточний рівень сховищ пропонує короткостроковий буфер, але попередив, що холодна погода або перебої в Норвегії, ключовому постачальнику газу в Європу, «швидко виснажать ці сховища».

«Відсутність життєздатних альтернатив СПГ… залишить газовий ринок ЄС вразливим до підвищених рівнів волатильності», – сказав він.