РФ змінила тактику таргетування енергетичної інфраструктури України

Time to read
less than
1 minute
Read so far

РФ змінила тактику таргетування енергетичної інфраструктури України

пн, 04/08/2024 - 17:06
Posted in:
0 comments

Джерело: Financial Times

Замість широкомасштабних атак Москва зосереджується на електростанціях у менш захищених регіонах, ніж Київ. Деякі з пошкоджених електростанцій не зможуть бути повністю відновлені до наступної зими. 

Українські офіційні особи заявили, що шкода, завдана Москвою, хоч і не така масштабна, зараз гірша, ніж наслідки зимових атак 2022-23 років, і тепер очевидною метою обстрілів є перманентна, непоправна шкода. 

З 22 по 29 березня Росія обстріляла сім теплоелектростанцій — усі в різних регіонах, крім Києва, який має одну з найкращих систем протиповітряної оборони в країні. Також російські ракети влучили у дві гідроелектростанції. 

Україна не надала подробиць про масштаби збитків на кожній електростанції, але офіційні особи заявили, що кілька, у тому числі в Харківській області поблизу кордону з Росією, були майже повністю зруйновані. 

«Наша мета — максимально відновити енергосистему до жовтня», — сказав Максим Тимченко, виконавчий директор найбільшого в Україні виробника електроенергії ДТЕК. Компанія втратила близько 80 відсотків своєї електроенергії під час атак Росії за останній тиждень березня. П’ять теплових станцій ДТЕК були змушені зупинити роботу. 

Тимченко сказав, що існують плани щодо відновлення деяких підстанцій і великих електростанцій, які не були повністю зруйновані. «За умови відсутності подальших атак принаймні 50 відсотків пошкоджених енергоблоків будуть знову підключені до мережі». 

Якби не тепла погода, імпорт енергоресурсів з ЄС і збільшення виробництва енергії з відновлюваних джерел, Україна переживала б масові відключення електроенергії, як це сталося в 2022-23 роках, сказав Тимченко. 

У попередній зимовій кампанії, спрямованій на українську енергосистему, Росія намагалася занурити міста в темряву та холод, атакуючи розподільчі станції та трансформатори по всій країні, сказав Тимченко. Але зараз російські ракети наводяться на електростанції в окремих регіонах, щоб «повністю їх знищити, тому що відновити електростанції за короткий час неможливо». 

«Зараз кількість ракет, спрямованих на п’ять-шість енергетичних об’єктів в одному регіоні, дорівнює обсягу всіх снарядів використаних під час атаки взимку [2022-23] років » – поділилася Марія Цатурян, керівник відділу комунікацій Укренерго, національного оператора системи передачі електроенергії України. 

«Вони намагаються відключити від електропостачання великі промислові регіони та міста». 

Менші підстанції — якими керує Укренерго — можна укрити від атак захисними спорудами. Але «дуже важко, якщо взагалі можливо» захистити великі електростанції, для відновлення яких потрібно «кілька місяців або навіть років», сказала вона. 

Друга, важлива відмінність від зими 2022-2023 років полягає в тому, що Росія зараз також використовує дорогі високоточні балістичні ракети, заявив голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг Андрій Герус. 

За словами Геруса, в одній нещодавній атаці на вугільну електростанцію були використані балістичні ракети вартістю 100 мільйонів доларів, але Україна має лише кілька американських систем ППО Patriot, здатних їх збити. 

За словами Андрія Черняка, речника військової розвідки України, Росія все ще використовує безпілотники у великій кількості, але як дешевший спосіб вразити інші частини енергетичної системи, наприклад трансформатори.  

«Ми очікували обстрілів на початку зими, але зараз ми бачимо, що вони використали ракети свіжого виробництва», — сказав Черняк. За його оцінками, у Росії достатньо ракет для ще однієї-двох великих атак у найближчі тижні. 

Хоча збитки вважаються більш значущими, ніж взимку 2022-2023 років, вони більш локалізовані, і їх вплив тимчасово пом’якшується поєднанням великого імпорту електроенергії з Європейського Союзу, вітчизняних сонячних електростанцій і теплої погоди, поділився Герус. 

За його словами, після березневих ударів імпорт з ЄС досяг рекордних 18 700 МВт-год, що еквівалентно двом електростанціям. За кілька місяців після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна підключила свою мережу до сусідніх країн ЄС – Румунії, Словаччини, Угорщини та Польщі. 

Допомогли й сонячні дні ранньої весни, вважає Герус. Нинішня тепла погода означає, що опівдні сонячна енергія забезпечує 20-25 відсотків енергетичних потреб країни. 

Збільшення кількості відновлюваної енергії може допомогти Україні ще більше в довгостроковій перспективі. Вітряні електростанції та сонячні станції «розкидані» по всій країні, що унеможливлює масштабне відключення цього виду електроенергії через повітряні атаки. 

«Всі ми маємо думати, що після цієї зими у нас буде ще одна, і ще одна», — додав він. «Рішення — розподілена генерація».