Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Fri, 05/03/2019 - 15:05
Posted in:
0 comments

Яким чином лідери світового енергоринку бачать нові реалії забезпечення Європи паливними ресурсами

ДЖЕРЕЛО: mind

2 травня в Брюсселі відбулася перша Енергетична Рада високого рівня США – ЄС для керівників компаній, що працюють у секторі скрапленого природного газу. Учасники заходу, серед яких були не лише топ-менеджери, а й чиновники, які ухвалюють рішення, обговорювали можливості для розвитку торгівлі СПГ, заохочення ділових контактів, а також вигоди від збільшення експорту американського СПГ на європейський ринок.

Цей експорт стає дедалі більшим: з моменту першого постачання у квітні 2016 року його загальний обсяг, за даними Єврокомісії, збільшився майже на 300%.

Тенденція до нарощування поставок американського СПГ в країни ЄС стала особливо чітко проявлятися після зустрічі глави ЄК Жана-Клода Юнкера і президента США Дональда Трампа в липні минулого року, коли вони домовилися про стратегічну співпрацю в енергетиці. На шляху до великомасштабного експорту партнерам по обидва боки Атлантики ще належить вирішити багато завдань. Але американські і європейські компанії вже говорять про готовність інвестувати в проекти, що охоплюють весь ланцюжок постачань, включаючи інфраструктуру й технологічні інновації, які будуть стимулом для підвищення конкурентоспроможності СПГ зі Сполучених Штатів на європейському ринку.

Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Учасники Енергетичної ради у своїх офіційних виступах і під час неформальних розмов у кулуарах заходу говорили про актуальні тренди газової галузі та її регіональну специфіку.

Mind зібрав 10 думок, які дозволяють зробити висновки про пріоритети чиновників, які впливають на газовий бізнес, і керівників компаній, що торгують СПГ.

«СПГ – це новий рівень свободи»

Рік Перрі, міністр енергетики США

Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Сьогодні (2 травня) ми підписали два нових контракти на постачання американського СПГ до Європи. Вони дозволяють подвоїти експортні можливості США до 112 млрд куб. м до 2020 року. Це також демонструє ресурси для зміцнення енергетичної безпеки Євросоюзу через значне розширення доступу до джерел постачань, альтернативних російському газу.

Отже, через 70 років після звільнення Європи від окупації фашистською Німеччиною, Сполучені Штати знову надають підтримку європейському континенту, відкриваючи нові можливості для його звільнення. Але тепер ця підтримка виражається не у вигляді солдатів американської армії, а у формі скрапленого природного газу.

Наші нові домовленості про постачання американського СПГ до Європи – це насіння для майбутніх комерційних контрактів. Країни ЄС переходять від використання викопного палива до більш екологічно чистого природного газу, щоб досягти цілей Паризької кліматичної угоди. Одночасно скорочується видобуток газу всередині ЄС. Тому регіон буде одним із найбільших імпортерів газу, а США – найбільшим виробником газу в світі завдяки технологічній революції у видобутку сланцевого газу.

Зараз США здійснюють постачання СПГ до 35 країн. Це підтримує енергетичну безпеку й диверсифікацію. І ми забезпечуємо свободу вибору, не примушуючи до закупівель лише в одного виробника. США підтримують розвиток конкуренції і верховенство права, але виступають проти використання енергоресурсів як політичної зброї.

Тому ми виступаємо проти будівництва газопроводів «Північний потік – 2» і «Турецький потік», у рамках яких вестиме торгівлю лише один постачальник на одному маршруті – це «Газпром». Таким чином Росія зможе впливати на політику залежних від неї країн за власним бажанням, без урахування інших інтересів. Ось чому США вітають рішення Німеччини про будівництво інфраструктури для прийому СПГ.

«Конкуренція важлива для енергетичної солідарності Європи»

Мігель Аріас Каньете, єврокомісар з питань енергетики та клімату

Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Євросоюз сповнений рішучості скоротити викиди СО2, 25% яких генерує виробництво і споживання енергоресурсів. Для цього ми взяли на себе зобов'язання наростити в структурі енергоспоживання частку поновлюваних джерел енергії, скоротивши використання вугілля.

Природний газ, включаючи СПГ, буде тим паливом, яке підтримає наші плани з енергетичного переходу. Важливим фактором є і те, що саме СПГ допоможе знизити викиди при морських транспортних перевезеннях.

Звичайно ж, торгівля газом, заснована на конкуренції та вільному доступі до різних джерел постачань, також важлива для енергетичної солідарності Європи. Тому ми розширюємо газотранспортну інфраструктуру, щоб тим самим посилювати енергобезпеку й мати можливість оперативно реагувати на надзвичайні ситуації. Єврокомісія надає фінансову підтримку проектам, які підвищують гнучкість газового ринку.

«Ми заборгували перед американською сланцевою революцією»

Фатіх Біроль, глава Міжнародного енергетичного агентства

Танкери на марші: 10 тез про американський СПГ замість трубопроводів «Газпрому»

Розвиток СПГ-технологій змінює правила гри на газовому ринку – забезпечує розвиток конкуренції і покращує взаємодію між постачальниками і споживачами. Можна сказати, що ми винні американській сланцевій революції. Але ми спостерігаємо лише її початок. Тільки з часом ми зможемо оцінити її справжній вплив на газовий ринок.

Глобальне споживання газу швидко зростає, головним чином завдяки Азії. Конкурентоспроможні ціни, високі темпи економічного розвитку та прагнення поліпшити якість повітря – основні причини цього зростання.

За прогнозом МЕА, Європа шукатиме нові джерела імпорту для покриття третини попиту на газ до 2025 року через скорочення власного видобутку й завершення термінів чинних довгострокових контрактів.

Розвиток імпорту СПГ із США створює новий, ліквідніший, світовий ринок газу. Для Європи СПГ – це спосіб підвищити конкуренцію і диверсифікацію, а також скоротити витрати при одночасному підвищенні гнучкості й безпеки енергопостачань.

«Уряди в усьому світі починають усвідомлювати цінність СПГ»

Пітер Кларк, старший віце-президент з СПГ, ExxonMobil (США)

Наша компанія переконана, що природний газ, і зокрема СПГ, посилюватиме роль на європейському ринку. Тут видобуток знижується, потреби в імпорті зростають.

Одночасно Європа перебуває в ситуації, коли вона може вибирати між трубопровідним газом із Росії та Північної Африки, а також постачанням СПГ із різних регіонів, зокрема США. І всі постачальники тепер тут конкурують між собою, відстоюючи частку на ринку.

Уряди в усьому світі починають усвідомлювати цінність СПГ – його переваги для навколишнього середовища, вигоди для диверсифікації та безпеки постачання. Тому глобальний попит на цей вид палива зростатиме значними темпами, і Європа має подбати про подальший розвиток СПГ-інфраструктури.

«Американський СПГ заслуговує довіри»

Мартен Ветселаар, директор Integrated Gas & New Energies, Royal Dutch Shell (Нідерланди)

Європейцям треба опалювати свої будинки і заправляти автомобілі. Паливо для цього має відповідати високим екологічним стандартам і бути порівняно дешевим. Хоча проблема забруднення повітря в основному виникає в азіатських містах, у країнах Євросоюзу природний газ також може зіграти важливу роль в її вирішенні. Тому значення СПГ на європейському ринку буде тільки зростати.

Ми очікуємо, що ЄС до 2035 року подвоїть імпорт СПГ. У Європі багато ентузіазму навколо американського скрапленого газу. США є найбільшим виробником природного газу у світі, і цей ресурс заслуговує довіри в першу чергу, а Європейський союз є найбільшим споживачем газу в світі з видобутком, що скорочується.

Хоча європейська енергетична політика передбачає розвиток поновлюваних джерел енергії, але цей процес супроводжуватиметься підтримкою традиційних джерел, перш за все природного газу.

«США є передбачуваним партнером»

Ендрю Вокер, віце-президент зі стратегії, Cheniere Energy (США)

Мета нашої компанії – відігравати головну роль у процесі енергетичної трансформації. Ми вважаємо, що європейський і американський газовий ринок чудово доповнюють один одного.

США є найбільшим експортером газу, що для Європи розширює можливості диверсифікації постачань і підвищення конкурентоспроможності.

Передбачуваність американської енергетичної політики, відкритість ринку з широкими транспортними можливостями роблять американський СПГ привабливим для європейських споживачів. Крім того, Сполучені Штати є прозорим і стабільним партнером, який добре управляє своїми ресурсами.

«Бізнес може ігнорувати проблеми енергобезпеки»

Єжи Бузек, польський євродепутат, голова комітету з промисловості, досліджень та енергетики

Необхідність у будівництві газотранспортної інфраструктури повинні визначати ринкові умови, динаміка в попиті і пропозиції на газ. Але ринок не завжди має на меті забезпечити енергетичну безпеку в регіоні або надійність постачань. І тут уряд має сказати своє слово й виконати певні дії.

У рамках фонду «Єдина Європа» Єврокомісія підтримала проекти на суму 8 млрд євро для розвитку інфраструктури газових постачань.

Що стосується СПГ, то лише ринок вирішуватиме, куди та на яких умовах йтимуть його постачання. Однак уряди встановлюватимуть правила для розвитку конкуренції на ринку і зміцнення енергобезпеки.

«Німеччині знадобиться все більше й більше природного газу»

Андреас Фейхт, державний секретар Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини

Німеччина відмовляється від вугільної генерації й атомної енергетики. Тому нам для підвищення енергоефективності та енергобезпеки, на додаток до поновлюваних джерел енергії також буде потрібно все більше і більше природного газу. Це важлива частина державної стратегії економічного розвитку.

Попит на газ у Німеччині стрімко зростатиме. Тому, крім трубопровідних проектів, ми також робимо ставку на будівництво двох СПГ-терміналів у Вільгельмсгафені та Брюнсбюттелі. Щоб знизити ризики для інвесторів, ми підключимо їх до національної системи газопостачання.

«Чекаємо історичного зламу, коли СПГ стане лідером ринку»

Жигімантас Вайчюнас, міністр енергетики Литви

СПГ-термінал, який Литва побудувала в Клайпеді п'ять років тому, зіграв важливу роль на газовому ринку країни, а в перспективі він має стати регіональним газовим хабом.

Завдяки постачанням СПГ литовські споживачі отримують можливість купувати паливо за конкурентними цінами від різних постачальників. А раніше в нас був лише один постачальник – «Газпром», який транспортував газ тільки одним маршрутом і продавав за однією ціною, не відчуваючи конкуренції з боку інших гравців.

Тепер майже 50% газу на литовському ринку – це СПГ, а інша половина – це ресурс, що надходить газопроводами. Я сподіваюся, що у 2019 році у нас відбудеться історичний перелом, і СПГ стане лідером ринку. За різними прогнозами, у світовому масштабі це може статися вже до 2025 року.

«Особливості географії обмежують наші можливості»

Петер Сійярто, міністр закордонних справ Угорщини

Угорщина не може побудувати свій СПГ-термінал, тому що не має виходу до моря. Ми імпортуємо весь газ із Росії. Але робимо це не тому, що нам так подобається, а тому що наша газотранспортна інфраструктура й географічне розташування країни сприяють саме такому ринковому сценарію.

Звичайно, друзі й союзники в ЄС закликають Угорщину до диверсифікації. І ми б хотіли це зробити. Але проблема в тому, що реалізація подібних планів залежить не лише від нас.

Зараз склалася ситуація, коли в нас немає гарантій продовження транзиту російського газу через територію України. У 2019 році закінчується транспортний контракт між «Газпромом» і «Нафтогазом», і незрозуміло, чи будуть підписані нові домовленості. Тому Угорщина розглядає альтернативний маршрут із південного напрямку, який дозволить доставляти російський газ із газопроводу «Турецький потік», а не з українського напрямку.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS