Механізм PSO в Україні: як населення забезпечують доступною електроенергією? Частина друга

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Механізм PSO в Україні: як населення забезпечують доступною електроенергією? Частина друга

Fri, 07/03/2020 - 21:25
Posted in:
0 comments

Ми продовжуємо серію публікацій про реформу ринку електроенергії в Україні. Попередні розповіді стосувалися обставин, у яких перебував енергетичний ринок старого зразку, причини що спонукали до його реформування та спробували зрозуміти, що таке PSO для населення. Цього разу детально пояснюємо, як саме це працює.

ДЖЕРЕЛО: Гарантований Покупець

Товарне PSO в Україні 

 

5 червня 2019 року Уряд затвердив Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (далі – Положення). 

Цим Положенням актуальні на 30 червня 2019 року тарифи на електроенергію для населення (які набрали чинності у травні 2017 року) зафіксували до 31 грудня 2020 року.

Відповідальним за забезпечення потреб побутових споживачів доступною електроенергією визначили, серед інших, державне підприємство «Гарантований покупець».

 

Завдяки цьому кожен українець забезпечений доступною електроенергією.

 

Еволюція механізму PSO для населення

 

Від моменту затвердження Положення механізм PSO зазнавав змін та вдосконалювався.

Серпнева редакція 

 

Серпнева редакція Положення дозволила Гарантованому покупцю спрямовувати різницю між доходами та витратами, що виникла під час PSO, на забезпечення покриття власних економічно обґрунтованих витрат та на виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом. Завдяки цьому підприємство змогло спрямовувати додаткові кошти на виплати відновлювальній генерації, що в свою чергу сприяло зменшенню розміру вартості послуги, яку гарантований покупець надає ПрАТ «НЕК «Укренерго». Потрібно розуміти, що такі надходження можливі лише за стабільних ринкових цін на електроенергію. 

Як наслідок – знижувалося фінансове навантаження на тариф оператору системи передачі (ОСП) та кінцевого промислового споживача.

Також Гарантованого покупця зобов’язали продавати електроенергію операторам систем розподілу (ОСР) та оператору системи передачі для компенсації технологічних втрат. У грудні цю норму скасували. Таким чином, з 1 січня 2020 року продаж «дешевої» електроенергії на покриття 80% втрат в мережах припинили.

 

Редакція за грудень

Не менш важливим стали зміни до Положення від 9 грудня 2019 року. За ініціативи Гарантованого покупця Кабінет Міністрів України зобов’язав постачальників універсальних послуг (ПУП) здійснити коригування прогнозних обсягів електричної енергії, яку вони придбали у Гарантованого покупця у період з липня до листопада 2019 року.

 За результатами уточнення загальну вартість відпущеної ПУП електроенергії було збільшено на 2,88 млрд грн. Ці кошти дозволили спрямувати на розрахунки з ВДЕ додаткові 2,4 млрд грн

 

Травень 2020

Завдяки останнім змінам до Положення, ухваленим Кабінетом Міністрів України у травні 2020 року, підприємство отримало право купувати та продавати електричну енергію за двосторонніми договорами. Очікується, що такі заходи допоможуть врівноважити попит та пропозицію на організованих сегментах ринку, а також в цілому сприятимуть виходу галузі з кризи. Ця редакція набрала сили 28 травня і є наразі чинною.

Як діє механізм PSO? Покрокова інструкція

PhMNMUgAAAAASUVORK5CYII=

 

1.   Гарантований покупець купує електричну енергію у виробників, на яких покладено виконання спеціальних обов’язків — ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго». Купівля відбувається за двосторонніми договорами на електронних аукціонах.

 

Гранична ціна визначається на рівні середньозваженої фактичної ціни електричної енергії, виробленої відповідним виробником у квітні-травні 2019 року. Ціна купівлі електроенергії у ДП «НАЕК «Енергоатом» – 566,7 грн за МВт•год.

Ціна купівлі електроенергії у ПрАТ «Укргідроенерго» – 673,76 грн/МВт•год.

 

Обсяги визначені у Положенні та становлять 80 % прогнозного обсягу відпуску електричної енергії на атомних електростанціях та 35 % прогнозного обсягу відпуску електричної енергії на гідроелектростанціях.

 

2.   Гарантований покупець продає електричну енергію постачальникам універсальних послуг (ПУП) за двосторонніми договорами. Примірна форма договору затверджується профільним Міністерством. 

 

Ціна продажу – фіксована, та розраховується як різниця між середньозваженою фіксованою ціною на електричну енергію для побутових споживачів (встановленою Кабміном) і тарифами на послуги з передачі та розподілу електричної енергії та послуги ПУП (але не менш як 10 гривень за 1 МВт·год). Середнє значення ціни продажу електроенергії ПУП – 150 грн за 1 МВт·год.

 

Обсяги продажу – необхідні для задоволення потреб побутових споживачів у всі години доби. 

 

Зазначимо, у випадку, якщо розрахункове значення ціни, за якою ПУП купує електричну енергію, становить менше 10 гривень за 1 МВт·год, Гарантований покупець доплачує ПУП за придбану електроенергію.

 

3.   Різницю між обсягами електричної енергії, придбаної у генерації, та проданої ПУП, гарантований покупець продає на організованих сегментах ринку – «на добу наперед» (РДН), внутрішньодобовому (ВДР), балансуючому (БР), а також за двосторонніми договорами на електронних аукціонах.
 

Результати

        

З графіку видно, що базового навантаження недостатньо для покриття піків споживання. В разі необхідності покрити піки споживання електроенергії побутовими споживачами підприємство вимушене купувати певні її обсяги за вищими цінами, що призводить до додаткових витрат. Основна ж частина електроенергії, що залишається у Гарантованого покупця, припадає на нічні години мінімального навантаження на енергосистему. Це – час найнижчих цін та низького попиту. Часто незатребувані обсяги електроенергії реалізуються вже на балансуючому ринку за найнижчими цінами.

 

Позитивна різниця між доходами та витратами, що виникла під час виконання PSO, практично повністю спрямовується на виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом. 

Від’ємний фінансовий результат покривається за рахунок послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яку Гарантований покупець надає ОСП – ПрАТ «НЕК «Укренерго».


Відзначимо, що від старту роботи нового ринку та протягом другої половини 2019 року модель товарного PSO зарекомендувала себе як дієва. За цей період Гарантований покупець придбав у генерації понад 31 627 тисяч МВт·год електроенергії, вчасно і в повному обсязі сплативши за неї понад 21,6 млрд грн. Підприємство виконало всі зобов’язання перед постачальниками універсальних послуг, забезпечивши населення України доступною електроенергією.