Який внесок можуть зробити газові електростанції у захист клімату?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Який внесок можуть зробити газові електростанції у захист клімату?

Wed, 02/09/2022 - 09:38
Posted in:
0 comments

Джерело: Zeit Online

Берлін (прес-агентство): «Газові електростанції покликані допомогти Німеччині будувати міст в майбутнє без парникових газів».

Коли на початку року Комісія ЄС запропонувала класифікувати газові електростанції як кліматично стійкі за певних умов, у Німеччині спалахнули гострі дебати. Світлофорна коаліція Соціал-демократичної партії, партії Зелених та Вільної демократичної партії покладається на газову енергетику в переході до використання відновлюваних джерел енергії.

Яку роль відіграє газ в енергетичному переході?

До кінця року останні атомні електростанції Німеччини мають бути відключені. До 2038 року — «в ідеалі» навіть до 2030 року, як зазначено в коаліційній угоді, — Німеччина хоче припинити виробництво електроенергії з вугілля в інтересах захисту клімату. Відновлювані джерела енергії мають замінити ядерну та викопну енергію.

Але поки відновлюваних джерел енергії не буде достатньо потрібні газові електростанції – стверджує коаліційна угода. І вони повинні бути побудовані з розрахунком на використання екологічно чистого водню в майбутньому. «Природний газ незамінний для перехідного періоду». Ця оцінка також базується на тому, що кількість виробленої вітром і сонцем енергії коливається залежно від погодних умов.

Чи вигідний такий перехід для енергетичних компаній?

Асоціація Zukunft – товариство підприємців газової промисловості – вважає потрібним, щоб законодавці вступили в гру. За чинними правилами ринку електроенергії оплачується тільки фактично вироблена енергія. «Наявність виробничих потужностей — безпека постачання — з іншого боку, не оцінюється». Ринок можна було б регулювати інакше.

Енерго-економіст Мануель Фрондель з Інституту економічних досліджень Лейбніца (RWI) в Ессені також вказує на відкриті питання: «Якщо газові електростанції приречені ставати все більш неактивними в далекому майбутньому, можливо, необхідно створити так званий ринок потужності».

На такому ринку операторам електростанцій будуть платити за фактичну потужність електростанцій. «Але ми ще далекі від цього: побачимо, чи зможе ринок виправити ситуацію до того, як буде запроваджено інший механізм субсидій (ринок потужності)».

Постачальник енергоносіїв RWE тепер впевнений, що політики мусять активно брати участь у вирішенні питання. «Щоб нові газові електростанції окупилися в майбутньому, при тому, що очікується низька кількість годин роботи на рік, потрібні стимули для інвестицій», – каже речник. «Крім того, потрібна ясність щодо подальшого переведення їх на роботу з воднем». Компанія вже керує німецькими газовими електростанціями потужністю чотири гігавати. RWE планує побудувати ще щонайменше два гігавати.

Скільки газових електростанцій потрібно побудувати?

Оцінки експертів тут сильно розходяться. За даними Федерального мережевого агентства, на початку січня в Німеччині були підключені газові електростанції потужністю майже 31 гігават. Інститут економіки енергетики Кельнського університету припускає, що для якнайшвидшого виходу з вугілля знадобиться будівництво газових електростанцій, що працюють на водні, загальною потужністю 23 гігавати. У дослідженні Climate Paths 2.0, підготовленому для Федерального об’єднання німецької промисловості, навіть підраховано, що з міркувань безпеки постачання до 2030 року знадобляться нові газові електростанції потужністю 43 гігавати.

«Важко прогнозувати не лише тому, що маємо справу з невідомим майбутнім, а й тому, що політики повинні встановлювати рамки», – каже Фрондел. Щоб позбавити споживачів електроенергії дуже великих витрат, було б бажано розширювати газову електроенергетику без створення ринку потужності, якщо це можливо.

«Інакше виникає загроза надмірного збільшення потужності газових електростанцій приблизно на 43 гігавати, і всі атомні та вугільні електростанції, які нещодавно були закриті або мають бути закритими, будуть замінені газовими електростанціями. Це, безумовно, було б занадто». За словами Фронделя, свою роль відіграє і розширення транскордонних мереж. «Якщо ми зможемо імпортувати більше електроенергії, тут не доведеться будувати стільки газових електростанцій», – каже керівник відділу «Навколишнє середовище та ресурси» RWI.

Які існують альтернативи?

«Щоб компенсувати коливання у виробництві відновлюваної енергії, ми повинні покладатися не на газ, а на розширення потенціалу електричних мереж та сховищ», — погоджується Рені Вітер з екологічної організації Greenpeace. «Нам потрібні варіанти зберігання тимчасового надлишку відновлюваної енергії».
Експерт DIW Франціска Хольц скептично ставиться до того, чи дійсно водень відіграватиме важливу роль у виробництві електроенергії. Природний газ міг би продовжувати використовуватися для заповнення прогалин у постачанні енергії з відновлюваних джерел, принаймні якщо мова йде про використання невеликих кількостей.

Наскільки важко перевести електростанцію на водень?

«Перехід газових електростанцій на водень обіцяє бути дуже складним і дорогим, а водень також, ймовірно, буде дефіцитним і, отже, недешевим», — пояснює Хольц. Zukunft Gas, з іншого боку, вважає технологічні зусилля керованими та доцільними. Велика частина потрібних технологій не має нічого спільного з газом. Однак для водневої електростанції потрібна інша газова турбіна. «Вона – серце системи, така модель для водню коштує дорожче, ніж для природного газу, завдяки новішій і ще маловідомій технології». Але ці витрати з часом зменшаться та не будуть мати такої ваги у питаннях інвестування в електростанцію. «Найважливіше – це вартість палива: водень зараз приблизно вдвічі дорожчий за природний газ».

Екологічний баланс газу

«Порівняно з вугільною електростанцією, газова електростанція виробляє в середньому на 65 відсотків менше викидів CO2», – зазначає Zukunft Gas. Газова галузь також роками працює над запобіганням витоків в інфраструктурі. «Загалом втрати метану під час виробництва та транспортування газу, який використовується в Німеччині, становлять близько 0,3 відсотка від обсягу».

Експерт DIW Хольц менш оптимістична. «На жаль, наразі немає достовірних даних про витоки та їх можливий вплив на вуглецевий слід газу», – каже вона. Підрахунки очікуються не раніше наступного року.