Подвійний бум у США

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Подвійний бум у США

Wed, 03/08/2023 - 15:12
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Американські нафтові компанії зараз демонструють рекордні прибутки. Але Америка також хоче стати піонером у зеленій енергетиці – і це може бути вигідно зокрема німецьким компаніям.

США поступово стають центром енергетичного світу. Це вкотре підтвердилося цього тижня на найважливішій нафтогазовій конференції у світі – Ceraweek. 7500 людей з 80 країн цими днями перебувають у Х'юстоні, штат Техас, щоб обговорити майбутнє енергетичних ринків на конференції, організованій постачальником фінансових послуг S&P.

Генеральні директори енергетичних компаній Exxon, Chevron, BP, Eni та Shell їдуть на Ceraweek, а також генеральний секретар ОПЕК та енергоменеджери з Кувейту, Еміратів та Казахстану. У зв’язку з енергетичною кризою, спричиненою загарбницькою війною Росії проти України, американські нафта і газ знову користуються високим попитом.

«США є великим експортером і продовжуватимуть розвиватися», — сказав на конференції Майк Вірт, генеральний директор Chevron. «США продовжуватимуть відігравати важливу роль у допомозі Європі в цій складній ситуації». У той же час мільярди субсидій тут надходять у виробництво «зеленої» електроенергії: Америка – країна необмежених енергетичних можливостей.

Енергетика: США повернулися до найбільш домінуючої позиції у світі

«Дивно спостерігати, як після десятиліть занепокоєння енергетичною залежністю, США зараз стали найбільшим експортером СПГ і одним із найбільших експортерів нафти», — сказав Даніель Єргін, історик енергетики та віце-голова S&P Global. «Америка повернулася до найбільш домінуючої позиції у світі в енергетиці, яку вона займала з 1950-х років», — каже Єргін.

Нафтова промисловість США також мала фінансово рекордний рік: у 2022 році Exxon Mobil отримала понад 55 мільярдів доларів прибутку, конкурент Chevron – понад 35 мільярдів доларів, а Conoco Philips – майже 19 мільярдів доларів. Це означає, що американські корпорації все ще мають щедру подушку для інвестицій, навіть після щедрих дивідендів і викупу акцій.

Не в останню чергу завдяки буму гідророзриву, якому сприяли як республіканці, так і демократи у Вашингтоні, США вже стали нетто-експортером енергії в 2019 році. Сполучені Штати експортують більше енергії, ніж імпортують. І після війни в Україні ця динаміка посилилася.

За даними служби товарних даних Kpler, експорт одного лише скрапленого природного газу з США до Європи подвоївся з 2021 по 2022 рік. З лютого 2022 року кількість нафтових танкерів, які вирушають із США до Європи, зросла на 38 відсотків.

енергетика

 

Нафта і газ: ренесанс фрекінгу в США

Пермський басейн, велике родовище нафти і газу під Техасом і Нью-Мексико, також отримав друге життя завдяки гідророзриву. Спочатку родовища вважалися майже вичерпаними. Але регіон знову процвітає завдяки бурінню, яке використовує тиск і водну суміш, щоб зробити надра більш проникними і, таким чином, зробити більше ресурсів доступними. І це гарантує, що США не тільки постачають енергією свій ринок, але й можуть експортувати зріджений газ до Європи, щоб хоча б частково компенсувати нестачу газу з Росії.

Те ж саме стосується родовища Marcellus Shale під горами Аппалачі на північному сході країни та басейну Хейнсвілл під східним Техасом і західною Луїзіаною. Тут теж знову відбувається фрекінг, за даними EIA, на ці регіони разом із Пермським басейном припадає 70 відсотків видобутку сланцевого газу в США.

Фрекінг був у кризі. Незадовго до пандемії низка компаній оголосили про банкрутство, оскільки дорога технологія більше не була того вартою з огляду на низьку ціну на нафту. Крім того, більшість американських нафтових компаній також скоротили інвестиції у видобуток нафти та газу. За винятком Exxon Mobil.
Exxon інвестувала значні кошти в розширення виробництва викопного палива навіть у ті роки, коли ціни на нафту були низькими, а прибутки значно нижчими. Зараз це окупається. «Ми стали на коліна, коли всі інші попадали», — сказав нещодавно генеральний директор Exxon Даррен Вудс, представляючи квартальні показники.

Генеральний директор Exxon Вудс зіткнувся з жорсткою критикою за використання викопного палива. Він став мішенню для інвесторів-активістів, які вимагали більшої участі в кліматично нейтральних проектах. Під тиском інвесторів чверть членів правління втратили роботу та були замінені кандидатами з досвідом роботи у сфері відновлюваної енергетики.

Відтоді Exxon все більше інвестує в технології з низьким вмістом вуглецю та зберігання вуглецю. Але у центрі уваги залишається викопне паливо, у яке Chevron і Conoco Philipps також знову інвестують значні кошти.

відновлювані джерела енергії

 

США інвестують значні кошти у відновлювані джерела енергії

Однак у середньостроковій перспективі США відіграватимуть провідну роль не лише в торгівлі нафтою й газом, а й у відновлюваних джерелах енергії. Принаймні такий план президента США Джо Байдена. Своїм Законом про зниження інфляції (IRA) він проштовхнув законодавчий пакет, який підтримуватиме зелену електроенергію. Це означає, що США незабаром можуть наздогнати Європу, коли мова йде про відновлювані джерела енергії.

У рамках IRA уряд США інвестує загалом 369 мільярдів доларів у кліматичні програми, починаючи від податкових пільг для сонячних панелей, вітряних турбін і електромобілів до прямих субсидій для теплових насосів. Тільки на переобладнання американських поштових і шкільних автобусів на електромобілі виділено чотири мільярди доларів.

Існують також щедрі державні позики для компаній, як нещодавно сказав S&P Джигар Шах, директор відділу кредитних програм Міністерства енергетики США. «Фінансуючи енергетичні проекти, багато хто завжди думає про венчурний капітал. Але ці люди хочуть бачити 20-відсотковий прибуток», – попередив там підприємець і кредитний експерт, зазначивши, що маржа, зокрема, для проектів енергетичної інфраструктури є більш однозначною. «Я вірю в інновації, керовані приватним сектором і підтримувані урядом».

Насправді державна допомога в США настільки висока, що це спричинило суперечку між США та Європою, головним чином через субсидії на електромобілі. Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн цього тижня поїде до Вашингтона.

Проте для багатьох німецьких компаній щедра державна допомога взагалі не є проблемою. Вони могли б отримати значні вигоди від енергетичного переходу в США.

RWE, Siemens Gamesa & Evonik: Німецькі компанії виграють від енергетичного переходу в США

Саме тому, що американці тривалий час нехтували відновлюваними джерелами енергії, німецькі компанії можуть запропонувати ноу-хау, від якого залежать США при розширенні інфраструктури для енергетичного переходу. Прикладом цього є офшорні вітряні електростанції.

Хоча Північна Америка має ідеальні умови з її довгим узбережжям і сильними вітрами, США довгий час нехтували морським вітром як джерелом енергії. Джо Байден тепер офіційно оголосив про мету побудувати до 2030 року морські вітрові турбіни загальною потужністю 30 гігават. Ця сума могла б забезпечити електроенергією десять мільйонів домогосподарств. Для цього також передбачені щедрі податкові знижки.

Від цього виграють такі європейські та німецькі компанії, як RWE, Siemens Gamesa та виробник труб EEW. Виробники спеціальних хімікатів, такі як Evonik або Lanxess, можуть бути залучені до будівництва, наприклад, постачаючи покриття або мастило для турбін.

«Німецькі компанії відіграють величезну роль. Вони разом із партнерами беруть участь у створенні важливих компонентів для вітряних електростанцій», — каже Кевін Кноблох, який працював під керівництвом екс-президента Барака Обами в Міністерстві енергетики, а зараз є президентом консалтингової компанії Knobloch Energy. Він вважає поставлену Байденом ціль у 30 гігават до 2030 року «амбітною, але здійсненною».

Плануються величезні офшорні ферми, особливо на пологому східному узбережжі, довжина якого становить майже 3000 кілометрів. Вже відбулося близько десятка аукціонів на морські площі від Мен до Південної Кароліни.

Big Oil не є рушієм енергетичного переходу в США

Однією з найбільших відмінностей від Європи є те, що енергетичний перехід відбувається набагато меншою мірою за рахунок великих нафтогазових компаній. У той час як європейські гравці, такі як BP, Shell і Eni, вже деякий час самі інвестують у сонячну та вітрову енергію, американці це робять все ще дуже неохоче.

«Big Oil не стали рушійною силою енергетичного переходу в США», - погоджується Джон Елкінд з Колумбійського університету. Exxon, Chevron і Conoco Philipps вважають за краще інвестувати, щоб мінімізувати власні викиди від видобутку нафти і газу, або ж в нові технології зберігання вуглекислого газу.
При зберіганні CO2 у деяких випадках також можуть використовуватися порожні нафтові родовища, в яких може зберігатися газ. В окрузі Ектор, штат Техас, прямо над величезними нафтовими родовищами Пермського басейну, наприклад, нафтова компанія Occidental разом із канадським стартапом Carbon Engineering будує нову потужність у спільному підприємстві «1Point Five».

Передбачається, що завод щороку фільтруватиме півмільйона тонн СО2 з повітря за допомогою величезних вентиляторів, використовуючи так звану технологію прямого захоплення повітря, і запрацює в 2024 році. До 2035 року заплановано побудувати 70 таких заводів. Навпаки, інвестиції в сонячну та вітрову енергію в США, як правило, надходять від компаній і комунальних підприємств, що спеціалізуються на відновлюваній енергії.

Або від німецьких постачальників: RWE, наприклад, нещодавно завершила приєднання бізнесу чистої енергії комунального підприємства Con Edison. Разом із попереднім бізнесом RWE Renewables Americas, Група заснувала нову компанію «RWE Clean Energy».

Стартап працює над проектами об’ємом 24 гігавати від сонячних, вітрових та інших акумуляторів. Ще майже чотири гігавати очікується від морських вітрових енергетичних проектів. Зараз США – країна майже безмежних можливостей розвитку як у нафті, газі, так і в альтернативній енергетиці.