Оператори електростанцій беруть курс на виробництво електроенергії на вугіллі

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Оператори електростанцій беруть курс на виробництво електроенергії на вугіллі

Fri, 07/08/2022 - 20:26
Posted in:
0 comments

Джерело: WirtschaftsWoche

Використання «законсервованих» вугільних електростанцій в Німеччині покликане забезпечити менше споживання газу. Ця стратегія створює проблеми для операторів.

Вугільні електростанції мають замінити багато газових електростанцій у Німеччині. Бундестаг і Бундесрат дали на це зелене світло. Але тимчасове повернення до вугілля непросте, як показало опитування Німецького агентства преси серед великих операторів електростанцій.  

Існує ряд перешкод, які необхідно подолати як під час перезапуску вугільних електростанцій, які раніше були відімкнені або знаходилися в резервному режимі, так і при продовженні експлуатації станцій, які фактично планувалося зупинити. Проблеми варіюються від браку персоналу та малих запасів вугілля до юридичних перешкод. За допомогою збільшення використання вугільних електростанцій планується економити газ з огляду на обмеження російських поставок.

Оператор електростанції Leag, наприклад, готується перезапустити 500-мегаватні блоки E і F електростанції Jänschwalde, що працює на бурому вугіллі в Бранденбурзі – блоки наразі все ще знаходяться в резерві. «Наразі два блоки електростанції проходять технічну перевірку. Щоб зробити їх придатними для використання, знадобляться роботи з технічного обслуговування, які триватимуть кілька тижнів або навіть місяців», – заявили в компанії. 
Також необхідно найняти додатковий персонал. «Для безперервної роботи двох блоків електростанції зараз ми очікуємо додаткову потребу в персоналі — понад 200 працівників», — підкреслила речниця компанії. Оголошення про вільні вакансії висять вже кілька тижнів.

Крім того, федеральний уряд повинен звільнити блоки електростанцій на час їх запланованого використання від вимог контролю викидів для електростанцій, що працюють на бурому вугіллі, які були посилені з минулого року, підкреслив Ліг. Тому що відповідне технічне оновлення неможливе за такий короткий час.
Тому прем’єр-міністри земель Саксонії, Саксонії-Анхальт і Бранденбургу, що відомі видобутком бурого вугілля, звернулися до федерального міністра економіки Роберта Хабека («Зелені») з проханням про «уніфікований федеральний виняток». За словами глав урядів, кар’єри, з яких надходить буре вугілля, також потребують правової визначеності.

Зараз запасів вугілля вистачить приблизно на тиждень роботи на повному навантаженні

Згідно з власними заявами, компанія-оператор ессенської електростанції Steag може навіть повернути на ринок додаткові 2300 мегават електроенергії після жовтня 2022 року. Для цього три вугільні електростанції в Бергкамені в Північному Рейні-Вестфалії та у Фьолклінгені в Саарі повинні продовжувати працювати після фактично запланованої зупинки наприкінці жовтня. Компанія також оголосила, що два блоки електростанції в Саарі можуть бути переведені з резерву мережі до активного використання.

Однак Steag все ще бачить проблеми в адекватному забезпеченні цих електростанцій вугіллям. «На більшості самих електростанцій запасів вугілля наразі вистачає приблизно на тиждень роботи на повному навантаженні», — підкреслили в компанії. Тому що ніхто не очікував зростання попиту на вугільну енергію. 

Steag має доступ до запасів кам'яного вугілля приблизно на 30 днів роботи всього парку електростанцій при повному навантаженні. Однак більша частина вугілля зберігається в Роттердамі, і є складнощі із його транспортуванням до об’єктів електростанції. Оскільки галузь логістики також пристосувалася до законодавчо закріпленої з 2020 року відмови від вугілля і відповідно зменшила транспортні потужності для кам’яного вугілля. «Зараз бракує суден внутрішнього плавання, вантажних вагонів, локомотивів і машиністів», — повідомляє Steag.

Оператори електростанцій: відсутність гарантій у плануванні та нестача персоналу

І це ще не все. Кам'яне вугілля достатньо доступне на світовому ринку. Однак наразі існує відсутність гарантій планування для оператора електростанції, оскільки постанова «Акт про наявність замінних електростанцій (EKBG)», на основі якої компанія Steag може укладати майбутні контракти на постачання, ще не доступна.

Персоналу також не вистачає: «З листопада лише один з двох блоків може працювати одночасно на майданчику Фьолклінген-Фенне, зокрема через нестачу спеціалістів», — повідомив речник Steag.

RWE: Достроковий вихід працівників на пенсію сповільнюється

Енергетичний гігант RWE готується перезапустити три блоки електростанції потужністю 300 мегават, які зараз все ще перебувають у резерві: блоки E і F електростанції Niederaussem, що працює на бурому вугіллі, і блок C електростанції Neurath, що працює на бурому вугіллі. Компанії не потрібно турбуватися про дефіцит вугілля через сусідство із кар’єром бурого вугілля. Але і тут є кадровий дефіцит.

«RWE Power адаптує своє кадрове планування на електростанціях і кар’єрах до нової оперативної готовності. Це кілька сотень робочих місць», – підкреслили в компанії. І останнє, але не менш важливе – вищі потреби в персоналі повинні покриватися пізнішим ніж заплановано виходом співробітників на пенсію. Посади, які залишаться, мають бути заповнені шляхом найму нового кваліфікованого персоналу.

Через війну в Україні та ситуацію на газовому ринку постачальник енергії Баден-Вюртемберга EnBW хоче відкласти фактично заплановане виведення з експлуатації блоку 7 пароелектростанції Rheinhafen у Карлсруе принаймні до кінця 2023 року. Крім того, EnBW має п'ять вугільних блоків, які знаходяться в мережевому резерві. Але компанія бачить їх використання обмеженим.

«З технічних причин неможливо постійно використовувати їх для виробництва електроенергії, але вони роблять важливий внесок у пом’якшення спадів стабільності системи та забезпечення cтабільності постачання в будь-який час», — підкреслила речниця. Наразі EnBW працює над підготовкою вугільних блоків електростанцій в мережевому резерві та вже працюючих до роботи взимку.

З метою економії газу через значно нижчі обсяги російських поставок, менше газу буде використовуватися для виробництва електроенергії - натомість для цього буде залучено більше вугільних електростанцій. У майбутньому планується використовувати вугільні електростанції, які зараз доступні лише обмежено, незабаром будуть зупинені або знаходяться в резерві. Причиною цього є серйозне обмеження поставок російського газу через газопровід «Північний потік». Проблеми можуть посилитися, якщо Росія знову не відкриє газовий кран після щорічного ремонту Nord Stream 1, який починається 11 липня і зазвичай триває десять днів.