Чи впадуть ціни на електроенергію?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Чи впадуть ціни на електроенергію?

Thu, 10/27/2022 - 14:24
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Ціни на електроенергію знаходяться на рекордному рівні. Через зростання цін споживачі стикаються зі значно вищими рахунками. Огляд з точки зору найважливішого.

Ціни на електроенергію стабільно зростають з осені 2021 року. По-перше, через сплеск попиту після глобального карантину; З початком війни в Україні брак природного газу, зокрема, підвищує ціни на електроенергію в Німеччині.

Зростання цін на електроенергію також впливає на споживачів і в тому числі компанії. Кожен, хто сьогодні підписує новий договір на постачання електроенергії, має бути готовим до сплати за рекордними цінами. Однак підвищення вартості електроенергії ще не вплине на споживачів, котрі мають діючий договір, який датується, наприклад, 2021 або 2020 роком. Багатьох громадян подорожчання може торкнутися лише у 2023 році.

Тенденція зростання цін викликає у споживачів занепокоєння, до якого їм доводиться пристосовуватися. Чому електроенергія така дорога? Скільки зараз коштує кіловат-година електроенергії? Ціни продовжать рости до кінця року? У 2023 році електроенергія знову подешевшає? Як політики хочуть полегшити тягар? Коротко про найважливіші питання та відповіді в цій статті.

Динаміка цін на електроенергію: Наскільки високі зараз оптові ціни?

На початку жовтня оптова ціна на електроенергію на добу наперед досягла піку в 497 євро за мегават-годину (МВт-год) (станом на 19 жовтня 2022 року). Ціна на добу наперед відповідає ціні електроенергії, яка сплачується на біржі з розрахунком на постачання наступного дня.

За останні роки оптові ціни на електроенергію зросли в рази. Цього року нові рекордні ціни були зафіксовані неодноразово. За даними Федерального мережевого агентства Німеччини, середня оптова ціна електроенергії у 2021 році становила 96,85 євро за МВт-год, у 2020 році – 30,47 євро за МВт-год.

Скільки коштує кіловат-година електроенергії в Німеччині?

За даними порталу Verivox середня ціна електроенергії для кінцевих споживачів у вересні 2022 року зупинилася на рівні трохи менше 52 центів за кіловат-годину (кВт-год) (станом на 18 жовтня 2022 року).

Згідно з «Індексом споживчих цін на електроенергію» Verivox у вересні 2021 року цей рівень все ще становив 30,5 центів. У вересні 2020 року ціна електроенергії для кінцевих споживачів становила 29,6 цента. У 2000 році – 13,9 цента.

Вартість електроенергії: скільки платять за електроенергію сім’ї та неодружені особи?

Середньостатистична сім’я з п'яти осіб із річним споживанням 4000 кВт/год електроенергії, яка тепер має підписати новий контракт на електроенергію, платить 2080 євро на рік. Тобто витрати на електроенергію становлять 173,33 євро на місяць. Роком раніше річна вартість становила 1220 євро, тобто близько 101,67 євро на місяць.

Витрати на електроенергію одного домогосподарства з річним споживанням електроенергії 1500 кВт/год зараз становлять 780 євро на рік. Це відповідає сумі 65 євро на місяць. Річна вартість за 2021 рік становила 457,50 євро, що складається, відповідно, з 38,13 євро на місяць.

Скільки коштує електроенергія за кіловат годину?

Ціна на електроенергію для кінцевих споживачів у Німеччині обтяжена надзвичайно високими комісіями та податками. Вони складають найбільшу частину ціни. У будь-якому випадку це стосується приватних домогосподарств, торгівельних організацій та сфери послуг.

Ціна на електроенергію складається з трьох основних компонентів:

  • витрати на закупівлю та витрати на збут
  • Оподаткування, комісії
  • Плата за транспортування та вимірювання

Суть полягає в тому, що податки і доплати за електроенергію значно перевищують реальні витрати на закупівлю. Для великих промислових споживачів діють різноманітні знижки на додаткові витрати. Одна з найбільших статей, що виставляються клієнтам у кінцевому рахунку – це плата за приєднання до електричних мереж. Вона стягується операторами мереж за експлуатацію та розширення. В основному розрізняють плату за мережу передачі та плату за мережу розподілу.

Плата за мережу передачі сплачується операторам великих «електромагістралей», які транспортують електроенергію на великі відстані. Вони становлять близько трьох центів за кіловат-годину електроенергії.

До цього додається плата за використання та розширення розподільних мереж. Вони підводять електрику до кожного будинку. Плата за розподільчу мережу коливається в межах Німеччини від трьох до дев’яти центів за кіловат-годину.

Крім того, побутові споживачі сплачують збір згідно із законом про стимулювання комбінованого виробництва тепла та електроенергії (KWK), а також податок на електроенергію та податок з продажу. З 1 липня скасовано доплату за ЕЕГ згідно із Законом про відновлювані джерела енергії.

Чому електроенергія так подорожчала у 2022 році?

У Німеччині ціни на електроенергію неймовірно високі порівняно з іншими європейськими країнами. Це пов’язано з митами, зборами та податками. Різке підвищення цін на газ зараз погіршує ситуацію, адже з підвищенням цін на газ зростає і вартість виробництва електроенергії, що пов’язано з принципом merit order, за яким формуються оптові ціни на електроенергію.

Що таке Merit Order і як він працює?

Термін «Merit Order» можна перекласти як «порядок доцільності». Він описує принцип короткострокової торгівлі на ринку електроенергії, за якого використовуються лише електроенергія від постачальників, які виробляють найдешевшу електроенергію в певну годину доби.

Тому дешева електроенергія вітру та сонця потрібна практично завжди. Якщо його достатньо, ціна на біржі електроенергії може впасти до нуля, у рідкісних випадках може навіть опуститься нижче нульової лінії: якщо в систему надходить стільки електроенергії, що більше немає можливості розумно її використовувати, іноді виникають «негативні ціни на електроенергію».

Таким чином, кожен, хто використовує електроенергію в таких ситуаціях, отримує грошову винагороду. Але це трапляється дуже рідко. З іншого боку, якщо вітер слабкий, сонце не світить або потрібна особливо велика кількість електроенергії, ціна зростатиме до тих пір, поки запуск газових електростанцій стане нарешті окупатися. Це тому, що газ дуже дорогий.

Газові електростанції використовуються лише тоді, коли електроенергії з усіх інших джерел недостатньо для покриття попиту. Тоді газові електростанції визначають ціну для всіх інших варіантів генерації, чиєю енергією торгуються на біржі. Цей ефект порядку доцільності продовжує підвищувати ціни на електроенергію до нових рекордів, оскільки ціни на газ також надзвичайно високі. Компанії, які займаються виробництвом електроенергії з вітру, сонця, біомаси, атомної енергії, кам’яного та бурого вугілля отримують від цього величезний прибуток. Тут собівартість виробництва майже не змінилася або взагалі не змінилася, але ціни реалізації все одно суттєво зростають.

Як буде розвиватися ціна на електроенергію до кінця року?

Точної відповіді немає. Різні фактори є вирішальними для розвитку цін на електроенергію. Наприклад, французькі АЕС мають значний вплив на ситуацію в Німеччині. Багато з них зараз простоюють на технічному обслуговуванні. Тому Франція купує багато електроенергії в Німеччині, що збільшує попит і спричиняє зростання цін на електроенергію.

З іншого боку, для економії газу намагаються максимально скоротити виробництво електроенергії з газу. Влітку, наприклад, федеральний уряд створив нормативний акт із «Законом про доступність електростанцій для заміни», який має на меті допомогти старим електростанціям, що працюють на вугіллі, відновити роботу. Це може зменшити використання газових електростанцій і знизити рівень цін. Але це не певно. Загалом ситуація залишається напруженою, а постачання електроенергії дефіцитним.

Динаміка цін на електроенергію: у 2023 році електроенергія знову подешевшає?

Навряд чи ціни на електроенергію знову впадуть. У будь-якому випадку поточний прогноз консалтингової компанії Prognos малює похмуру картину: згідно з ним оптові ціни на електроенергію в середньому значно зростуть у 2023 році і, в гіршому випадку, перевищать межу в 500 євро за мегават-годину. Передбачається, що Німеччина більше не закуповуватиме газ у Росії починаючи вже з сьогоднішнього дня.

Більш помірний сценарій від Prognos передбачає, що повна незалежність від російського газу буде досягнута не раніше літа 2024 року. У цьому випадку ціна буде на такому ж високому рівні, як у 2022 році, до 2023 року, а потім впаде приблизно до 70 євро за мегават-годину до 2040 року.

Хто має найвищі ціни на електроенергію в Європі?

Німеччина та Данія протягом багатьох років були одними з лідерів цін на електроенергію для приватних домогосподарств у Європі. Це підтверджує регулярне порівняння цін на електроенергію європейською статистичною організацією Eurostat.

У той час як ціни на електроенергію на біржі в Європі часто близькі одна до одної, ціни для кінцевих споживачів сильно відрізняються. Це пов’язано з різними рівнями мит і податків, які є ключовими складовими ціни електроенергії для кінцевих споживачів.

Гальмо ціни на електроенергію: як політики хочуть полегшити тягар споживачів?

Коаліція «Світлофор» (німецьке групування правлячих партій) вирішила, що податок згідно із Законом про відновлювані джерела енергії (EEG) буде повністю скасовано з 1 липня. Роками він становив близько шести центів за кіловат-годину. Гроші, зібрані через збір EEG, були використані для фінансування виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. Зараз воно фінансується з федерального бюджету.

Зараз обговорюється гальмування цін на електроенергію. У середині жовтня стали відомі перші пропозиції щодо оформлення цього механізму. Також не виключено, що «випадкові прибутки» від війни будуть стягнуті з енергокомпаній.

Як можна заощадити електроенергію?

Для орієнтування існують різноманітні порівняльні портали в Інтернеті. Основну інформацію також можна отримати в центрах консультування споживачів. Часто також варто скористатися порадами з питань енергетики, які надають центри консультацій споживачів, і записатися на прийом, щоб отримати детальну консультацію.

Що споживає вдома найбільше електроенергії?

Циркулярні насоси часто є поглиначем електроенергії номер один. Особливо це актуально, якщо пристрій дуже старий. Циркулярні насоси використовуються для розподілу теплої води, яка проходить через радіатори в будинку.

Старий, неефективний тепловий насос може легко споживати 600 кіловат годин електроенергії на рік. З сучасним насосом це менше 50 кіловат годин. Тому варто перевірити котельню і при необхідності замінити насос. Зважаючи на високі ціни на електроенергію, витрати на придбання та встановлення нового опалювального насоса зазвичай швидко амортизуються.

До побутових приладів, які споживають найбільше електроенергії, також відносяться електроплити. Тому слід дотримуватися кількох основних правил: каструля повинна максимально відповідати розміру конфорки. Воду краще кип'ятити в чайнику, ніж на плиті.

Навіть холодильники та морозильні камери можуть споживати багато електроенергії. Принаймні, якщо вони певного віку і не відповідають високим стандартам ефективності. Тому при покупці нового холодильника або морозильника бажано віддавати перевагу високому стандарту ефективності. Те саме стосується сушильних, посудомийних і пральних машин.

Більше того, секретні поглиначі електроенергії сьогодні заслуговують на більше уваги, ніж будь-коли раніше: робота телевізорів, комп’ютерів, принтерів та інших електронних пристроїв в режимі очікування часто призводить до значного споживання енергії в багатьох домогосподарствах.