Атомній енергетиці дали зелене світло? Комісія ЄС хоче класифікувати атомний водень як зелений.

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Атомній енергетиці дали зелене світло? Комісія ЄС хоче класифікувати атомний водень як зелений.

Tue, 02/14/2023 - 18:37
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

Після жорсткої критики з боку Європейського парламенту Комісія представила нові пропозиції щодо надання речовині статусу зеленого водню. У ньому вона пом’якшує критерії – на розчарування деяких критиків.

Пропозиція, певно, вже була в шухляді Комісії ЄС, тому що вона відреагувала дуже швидко. Лише минулого понеділка стало відомо, що переговори щодо Директиви про відновлювані джерела енергії (RED) були призупинені, оскільки доповідачі не хотіли продовжувати без нових пропозицій від Комісії щодо критеріїв виробництва зеленого водню.

Тиск, здається, приніс довгоочікуваний прорив: незабаром після цього, у понеділок, Комісія опублікувала свою останню версію двох суперечливих делегованих актів, які встановлюють вищезгадані критерії. Вони містять детальні правила виробництва палива на основі електроенергії, так звані RFNBO (відновлювані види палива небіологічного походження), які також включають зелений водень, а також метод розрахунку скорочення викидів парникових газів від переробленого палива. Це необхідно для того, щоб усі відновлювані горючі матеріали та паливо вироблялися з використанням електроенергії, яка надходить із відновлюваних джерел.

Репортер RED Маркус Піпер, у понеділок виглядав заспокоєним. «Я вважаю, що це гарна пропозиція, яка забезпечує повільне наближення до закриття потреб у виробництві водню в Європі», — сказав він, відповідаючи на запитання Tagesspiegel Background.

Червоний водень стає зеленим

Комісія Піпера була особливо поступливою з точки зору додатковості та одночасності. За першим поняттям стоїть ідея про те, що електроенергія для виробництва газів на основі електрики може надходити лише з додатково встановлених електростанцій на відновлюваних джерелах. В іншому випадку, побоюється Комісія, занадто багато електроенергії буде споживатися в електролізерах, а вона вкрай необхідна для електрифікації інших секторів. Це не дрібниці: за оцінками Комісії, близько 500 терават-годин електроенергії з відновлюваних джерел буде потрібно для досягнення мети ЄС щодо виробництва щонайменше 10 мільйонів тонн відновлюваного водню в Союзі до 2030 року. Це відповідає приблизно 14 відсоткам загального споживання електроенергії в ЄС.

У першому делегованому акті Комісія послабила критерії додатковості на прохання Піпера. Наприклад, для електролізних установок, які були введені в експлуатацію до 1 січня 2028 року, діє перехідний період. Їм дається десять років, щоб досягнути відповідності цим критеріям. Для того, щоб водень вважався екологічно чистим, в основному є два варіанти: електролізер можна підключити безпосередньо до системи відновлюваної енергії, не підключаючи його також до електромережі. У цьому випадку електростанція повинна бути встановлена не більше ніж за 36 місяців до електролізера.

Якщо є підключення до електромережі, застосовуються додаткові критерії: має існувати так звана угода про закупівлю електроенергії (PPA) для виробництва водню з використанням відновлюваної електроенергії. Крім того, система не повинна отримувати подальшого фінансування та повинна бути побудована не раніше ніж за 36 місяців до електролізера. Крім того, електролізер також можна безпосередньо вважати виробником екологічно чистого газу, якщо частка відновлюваних джерел енергії в його торговій зоні перевищує 90 відсотків.

У цьому випадку Комісія припускає, що використана тут електроенергія також є екологічно чистою електроенергією, і додаткові докази не потрібні. За бажанням також можна довести, що споживання електроенергії було б скорочено, тобто електролізер сприяє зняттю навантаження на мережу та відповідно зменшує потребу в повторній диспетчеризації.

Однак інший варіант дійсно новий і суперечливий. Дозвіл також має діяти в торгових зонах, у яких інтенсивність викидів електроенергії становить менше 18 грамів CO2 на мега джоуль. Таким чином, рішення Комісії націлене на дві країни, оскільки лише Франція та Швеція з їхньою ядерною енергетикою з низьким рівнем викидів відповідають цьому критерію. У репортера RED Піпера це викликає велике невдоволення. «Для мене це дійсно заходить занадто далеко», - сказав він. «Я не думаю, що ми повинні зараховувати так званий червоний водень до цілей RED». В будь-якому разі це нововведення має бути роз'яснено в Директиві про відновлювані джерела енергії, де Франція зараз також чинить потужний тиск, щоб її ядерну енергетику визнали відновлюваною.

Правило однієї години діятиме з 2030 року

Тепер Комісія також набагато більш поблажлива, коли йдеться про критерій одночасності. У попередніх версіях делегованого акту було передбачено, що вироблена «зелена» електроенергія мала надходити в електролізер протягом чверті години, а пізніше — протягом години. Тепер пропонують, щоб до 2030 року міг застосовуватися часовий проміжок в один місяць, а потім в одну годину. Проте з 2027 року країни-члени матимуть можливість переходу на коротший часовий інтервал.

За словами Boston Consulting Group, без цього регулювання технологія водню не відповідала би меті скорочення споживання газу. Тим не менш, специфікація погодинного використання підвищить вартість виробництва водню приблизно на десять відсотків, підрахували консультанти. Комісія не змінила специфікації щодо географічної близькості між електролізером і виробником енергії. Електролізери, підключені до мережі, повинні продемонструвати, що вони знаходяться або в тій самій зоні торгівлі, або в суміжній зоні, що й електростанція. Передумовою для останнього з цих варіантів є те, що ціни на електроенергію на ринку на добу наперед у приєднаній зоні торгівлі є такими ж або вищими, ніж у зоні торгівлі електролізера у відповідний період.

Комісія хотіла б і надалі наполягати на тому, що її критерії також повинні застосовуватися до імпорту зеленого водню та інших газів на основі електроенергії, що Маркус Піпер дуже критикує. Однак новий пункт про перегляд тепер передбачає, що Комісія повинна вивчити до липня 2028 року, як ці критерії впливають на витрати виробництва та економію CO2. При необхідності їх потрібно відрегулювати.

Газова промисловість вітає гарантії інвестицій

У понеділок газове лобі було оптимістично налаштовано щодо послаблення критеріїв. «Положення, яке далеке від досконалості, краще, ніж його відсутність взагалі», — сказав Йорго Чацімаркакіс, голова водневої парасолькової організації Hydrogen Europe. Нарешті з’явилася ясність для промисловості та інвесторів, і «завдяки прихильності Європейського парламенту багато параметрів було значно покращено». Штефан Шенбергер, експерт з водню в Boston Consulting Group, також заявив: «Той факт, що Комісія ЄС зараз ухвалила критерії і таким чином створила правову визначеність, є дуже позитивним для нарощування водневої економіки».

Ральф Дімер, керуючий директор eFuel Alliance, був менш задоволений двома законодавчими актами: Ральф Дімер, керуючий директор eFuel Alliance, був менш ніж задоволений двома законодавчими актами: «Результатом є дуже бюрократичний акт, в якому детально вказано додатковість, а також географічне та часове співвідношення відновлюваної електроенергії для виробництва водню». Своїм «Законом про зниження інфляції» США показали, що це може працювати й без детальних специфікацій. Крім того, слід поставити запитання: «чому прямі електричні застосування, такі як електромобілі або теплові насоси, не повинні відповідати критеріям, таким як додатковість або часова кореляція. Було втрачено величезну кількість часу через цей дуже спланований економічний підхід у водневому секторі», – критикує Дімер. Голова галузевої асоціації Zukunft Gas Тімм Келер також наголосив на цьому: «Делегований правовий акт тепер мають опублікувати дуже швидко. Нам потрібне це роз'яснення», - сказав він на прес-конференції в понеділок.

Зелений депутат Європарламенту Майкл Блосс тим часом стурбований ядерною статтею: той факт, що Комісія хоче визнати водень з ядерної енергетики як «зелений», є «скандалом». Естер Боллендорф, газовий експерт організації із захисту клімату CAN Europe, дала такий саме коментар пропозиції Комісії: «Це скандал, що Комісія нарешті піддалася безсоромному лобіюванню Франції». Це «другий удар по клімату, після таксономії, яка класифікує ядерну енергетику та газ як екологічні джерела енергії».

Хоча переговори щодо Директиви про відновлювану енергію, ймовірно, продовжаться в рамках трилогу, парламент і Рада тепер мають два місяці, щоб прийняти або відхилити делеговані акти – змінити їх вони не можуть. Однак термін їх вивчення за запитом може бути продовжений ще на два місяці.