Глобальні енергетичні тенденції: висновки зі статистичного огляду світової енергетики за 2023 рік

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Глобальні енергетичні тенденції: висновки зі статистичного огляду світової енергетики за 2023 рік

Sun, 08/06/2023 - 15:43
Posted in:
0 comments

Джерело: Forbes

Як я зазначив у попередній статті, ВР передала публікацію щорічного статистичного огляду світової енергетики Енергетичному інституту (EI). Статистичний огляд відіграє важливу роль у наданні вичерпних даних про світове виробництво та споживання нафти, газу та вугілля, а також про викиди вуглекислого газу та про розвиток відновлюваних джерел енергії.

Повний звіт та всі дані можна знайти за цим посиланням. Сьогодні я розповім про основні моменти нещодавно опублікованого звіту за 2023 рік.

Огляд

Останній звіт показує, що світ як і раніше в значній мірі залежить від викопного палива для отримання енергії, незважаючи на те, що частка відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна енергія та вітер, продовжує швидко зростати.

Попри те, що відновлювана енергетика розвивалася рекордними темпами, цього року частка викопного палива в загальному споживанні первинної енергії трималася на 82%. Попит на природний газ і вугілля залишився майже незмінним, а показник споживання нафти досяг майже допандемічного рівня. Для порівняння, у 2010 році частка становила 87%. За таких темпів світові доведеться протриматися ще 200 років, перш ніж споживання викопного палива досягне нуля.

Глобальний попит на енергію зріс на 1,1% у 2022 році – до нового рекорду, але темп сповільнився порівняно зі зростанням на 5,5% у 2021 році. Це було пов’язано з низкою факторів, зокрема війною в Україні, яка порушила енергетичні ринки, та уповільненням економіки в Китаї .

Відновлювана енергетика продовжує стрімко розвиватися, частка сонячної енергії та вітру досягла 7,5% споживання первинної енергії. Це майже на 1% більше, ніж у минулому році. У 2022 році частка відновлюваної енергії (за винятком гідроенергетики) зросла на 14%, що трохи нижче темпів зростання попереднього року (16%).

Світовий попит на вугілля зріс на 0,6% у 2022 році до найвищого рівня споживання вугілля з 2014 року. Зростання частки втричі перевищило середній темп за 10 років – 0,2%. Ріст попиту в основному відбувся за рахунок Китаю (1%) та Індії (4%). Світовий видобуток вугілля зріс на понад 7% порівняно з 2021 роком, досягнувши рекордного рівня. На Китай, Індію та Індонезію припало понад 95% приросту світового виробництва.

У 2022 році попит на нафту зріс на 3,1%, що також значно випереджає середнє зростання за 10 років на 0,9%. Це сталося через тривале відновлення економіки після COVID. Споживання залишилося на 0,7% нижче рівня 2019 року. Світовий видобуток нафти зріс на 3,8 мільйона барелів на день (б/д) у 2022 році, причому на ОПЕК+ припадає понад 60% збільшення. Серед усіх країн найбільше зростання відбулося в Саудівській Аравії (1 182 000 б/д) і США (1 091 000 б/д).

Світовий попит на природний газ знизився на 3% у 2022 році, опустившись трохи нижче позначки в 4 трильйони кубометрів, досягнутої вперше в 2021 році. Його частка в первинній енергії в 2022 році дещо знизилася до 24% (з 25% у 2021 році). Зниження відбулося через рекордні рівні цін у Європі та Азії у 2022 році, які зросли майже втричі в Європі та подвоїлися на спотовому ринку СПГ в Азії. У 2022 році ціни на американському Henry Hub зросли більш ніж на 50% і склали в середньому 6,5 доларів США/MMBtu, що є найвищим річним рівнем з 2008 року.

Глобальне виробництво електроенергії зросло на 2,3% у 2022 році – темп зростання нижчий, ніж минулорічний (6,2%). Вітрова та сонячна енергія досягла рекордного рівня у 12% у виробництві електроенергії, при цьому сонячна енергія зафіксувалася на 25%, а вітрова – на 13,5%. Комбінована генерація вітру та сонця знову перевершила виробництво ядерної енергії.

У 2022 році вугілля залишалося домінуючим паливом у світі для виробництва електроенергії зі стабільною часткою близько 35,4%, дещо втративши позиції з 35,8% у 2021 році. Виробництво електроенергії на природному газі залишалося стабільним у 2022 році з часткою близько 23%. Виробництво атомної енергії впало на 4,4%. Відновлювані джерела енергії (за винятком гідроенергетики) задовольнили 84% зростання чистого попиту на електроенергію у 2022 році.

Рекордно високий рівень викидів вуглецю

Тим часом викиди вуглекислого газу від енергетики зросли на 0,9% до нового максимуму в 34,4 мільярда метричних тонн, що свідчить про відсутність прогресу в стримуванні світового викиду вуглецю. Викиди ще більше віддалилися від скорочень, передбачених Паризькою угодою.

«Незважаючи на подальше значне зростання вітрової та сонячної енергії в енергетичному секторі, загальні глобальні викиди парникових газів, пов’язані з енергетикою, знову зросли», — сказала президент EI Джульєт Девенпорт. «Ми все ще рухаємось у напрямку, протилежному до того, якого вимагає Паризька угода».

Війна в Україні призвела до енергетичної кризи

Дані показують глибокий вплив вторгнення Росії в Україну на енергетичні ринки. Зрив Росією імпорту енергоносіїв різко підняв ціни на природний газ і вугілля до історичних максимумів у Європі та Азії. Глобальний експорт СПГ зріс, але не зміг компенсувати втрату російських трубопровідних поставок до Європи. Ціни на нафту також підскочили, перш ніж знизитися.

Криза призвела до того, що такі країни, як Німеччина, відступили від своїх планів поступової відмови від вугілля, оскільки енергетична безпека стала пріоритетною для кліматичних цілей. Постійна залежність Китаю та Індії від вугілля підвищила попит, незважаючи на скорочення споживання в Європі та Північній Америці.

З іншого боку, у 2022 році вітер і сонячна енергія досягли рекордного зростання. Однак це не зменшило кількості викидів, оскільки країни, що розвиваються, продовжують використовувати всі доступні джерела енергії для стимулювання економічного зростання.

Електромобілі (EV) швидко поширюються, обмежуючи запаси ключових мінералів, таких як літій і кобальт. Але, згідно з висновками звіту, світові енергетичні системи все ще відстають у переході від викопного палива, що продовжує «нагрівати» клімат. В Огляді зазначено, що для досягнення нульових викидів до середини століття потрібен набагато більший прогрес.

Автор: Robert Rapier