Газпром намагається приховати свою залежність від Європейського ринку

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Газпром намагається приховати свою залежність від Європейського ринку

Fri, 09/02/2022 - 17:39
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Останнім часом російський газовий гігант експортує до Китаю на 60 відсотків більше ніж раніше. Але аналіз Handelsblatt демонструє: Газпром все ще сильно залежить від поставок до Європи.

У той час як податок на газ болісно нагадує німецьким споживачам про наслідки скорочення поставок газу з Росії, Кремль все більше звільняється від торгових відносин з Європою – принаймні так здається на перший погляд.

За особисто наданою інформацією, російська енергетична компанія «Газпром» експортувала до Китаю на 61% більше газу за перші сім місяців року, ніж за аналогічний період минулого року. У той же час експорт газу до країн за межами колишнього Радянського Союзу, особливо країн Європи, впав приблизно на 35 відсотків.

Але ці цифри сприяють хибному враженню. Якщо придивитися уважно, їм не вдасться приховати інший факт, теж підтверджений цифрами й картами: не тільки Європа надзвичайно залежить від поставок російського газу – Росія також сильно постраждала від втрати експорту газу до Європи.

Як саме Росія вербально розігрує ці взаємозалежні відносини, стало зрозуміло на економічному форумі в Санкт-Петербурзі в червні. Глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив: «Росія — це енергетична стабільність. І Росія є постачальником енергетичної стабільності для друзів Росії».

Друзів Росії, як нам хочуть продемонструвати, стає все більше в Азії. Міллер підкреслив, що попит на газ у Китаї особливо високий. І сказав, що настав час створювати нові енергетичні мережі. Чого Газпром зазвичай уникає, так це прямого порівняння обсягів експорту до Китаю та Європи. Тому що вони показові.

«Газпром» використовує статистику, щоб перебільшити розміри змін»

Порівняти обсяги видобутку та експорту газу «Газпромом» за кілька років нелегко. З початку російської загарбницької війни проти України сайти великих російських компаній, таких як Газпром, були недоступні. За допомогою обхідних шляхів можна переглядати лише окремі скріншоти сторінки.
Однак чітка картина складається з презентацій інвесторів і річних звітів, які вдалося переглянути Handelsblatt, а також зі звітів Газпрому та за допомогою даних дослідницької компанії ICIS.

Газпром видобуває близько 500 мільярдів кубометрів природного газу на рік. За даними Газпрому, за перші сім місяців 2022 року видобуток впав на 12 відсотків. Однак варто також зазначити, що обсяг видобутку за весь 2021 рік був дещо вищим за попередні роки – 515 млрд кубометрів. Це робить зменшення цього року більш значущим, ніж у довгостроковому розрізі.

Стосовно експорту до Китаю Газпром лише повідомляє, що він зріс на 60,9 відсотка за перші сім місяців 2022 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Але насправді це набагато менше, ніж звучить, каже Том Марзек-Мансер, керівник аналітики газу в ICIS.

«Газпром посилається на статистику, щоб перебільшити розміри змін», - каже він. З одного боку, зростання експорту очікувалося давно. «ICIS передбачили зростання приблизно на 50 відсотків», — каже Марзек-Мансер. «Збільшення на 61 відсоток лише на одинадцять процентних пунктів перевищує очікування». На тлі негараздів із Європою «Газпром» все одно не зміг збільшити свої поставки до Китаю значно сильніше, ніж планувалося.

Газпром досі експортує в Європу в дев'ять разів більше газу, ніж у Китай

Крім того, обсяги експорту до Китаю зросли з дуже низького рівня до трохи вищого, але все ще низького рівня. У 2021 році експорт "Газпрому" до Європи та Туреччини в 17 разів перевищив показник експорту до Китаю.

За останні п'ять років експорт до Європи та Туреччини завжди становив від 175 до 200 мільярдів кубометрів. Останнім часом показники впали на 34,7 відсотка, тобто на 40 мільярдів кубометрів.

Для порівняння: у 2021 році «Газпром» експортував до Китаю лише 10,6 млрд кубометрів. Оголошене збільшення на 61 відсоток має відповідати приблизно трьом мільярдам кубометрів.

Марцек-Мансер каже: «Газпром» створює хибне враження, що потоки газу до Китаю збільшуються як прямий результат падіння експорту до Європи. Однак фактично збільшення експорту до Китаю становить лише одну тринадцяту від зменшення експорту до Європи. Таким чином, обсяг експорту на Захід за перші сім місяців 2022 року все ще був у дев’ять разів вищим, ніж у Китай.

Газ з Росії до Китаю: через країну немає потрібного газопроводу

Існують очевидні географічні причини, чому Росія не зможе просто перенаправити обсяги газу, призначені для Європи, до Китаю в осяжному майбутньому. Карта російських газових свердловин і трубопроводів показує причину російської дилеми.

Більшість родовищ, з яких «Газпром» видобуває газ для Європи, розташовані на російському півострові Ямал у північно-західному Сибіру. Однак ці родовища знаходяться на відстані понад 3000 кілометрів по прямій від китайського кордону на південному сході Росії. Немає жодного газопроводу, який би пролягав через Росію і міг би транспортувати газ із місць видобутку до сусідньої країни.

З цієї причини Китай досі постачався газом з газових родовищ, які знаходяться набагато далі на схід у межах територій Росії. Звідти в Китай йде газопровід під назвою «Сила Сибіру». Однак цей трубопровід і свердловини, які його живлять, поки що не можуть поставляти великі кількості газу в Китай.
Газпром: надлишки російського газу будуть спалюватися

Росія намагається звільнитися від цієї дилеми не тільки з початку війни. Згідно з англомовним виданням «Газпрому» від липня цього року під майже цинічною назвою «Gas as usual», розмови про будівництво газопроводу з півострова Ямал через Монголію до центрального Китаю ведуться з 2006 року. Однак наразі вони безуспішні — ймовірно, через те, що трубопровід мав би пройти через об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також через те, що причетний китайський регіон і сам видобуває багато газу.

Результат: «Газпром» не тільки виробляє менше газу, зберігає більше і хоче збільшити власне споживання, але, очевидно, також спалює надлишки газу на початку газопроводу «Північний потік-1» і на родовищах навколо півострова Ямал. Інформацію про це містить карта Європейської інформаційної сиcтеми лісових пожеж, на якій можна спостерігати пожежі у відповідних місцях.

Газпром любить замовчувати такі моменти. Експерт Марцек-Мансер каже: «Газпром сподівається, що той факт, що «Сила Сибіру» навіть віддалено не підключена до євразійської мережі, буде залишено деякими поза увагою».

Проте Газпром також усвідомлює, наскільки Росія залежна від Європи. У випуску зазначається: «У короткостроковій і середньостроковій перспективі Росія не в змозі перенаправити весь обсяг експорту з Європи на інші ринки», відповідно до цього в Китай може бути поставлено максимум 60 мільярдів кубометрів газу. до кінця 2020-х років. Тому сумнівно, чи справді Газпром, як це часто побоюються, повністю припинить постачання газу до Європи.