Китай купує весь газ, який тільки може отримати

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Китай купує весь газ, який тільки може отримати

Wed, 03/01/2023 - 14:40
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

Апетити Далекого Сходу в поставках СПГ можуть спричинити проблеми для Європи. Експерти закликають економити газ.

Цього разу Емір так і засяяв від лестощів, якими його обсипав щойно прибулий гість. Під час свого грудневого візиту до Катару Сі Цзіньпін звичайно не бив чолом перед головою пустельної держави так низько, як федеральний міністр економіки Роберт Габек півроку тому. Але президент Китаю не гірше знає, як добре підсолодити его Хамада Аль Тані – наприклад, через футбол. Поточний Чемпіонат світу буде «абсолютним успіхом», – сказав Сі. Емір кивнув, здалося, злегка підморгнувши.

Контракт на постачання зрідженого природного газу (СПГ), оголошений незадовго до початку Чемпіонату світу з футболу, встановив нові стандарти. Експерти оцінюють його потенціал у 60 мільярдів доларів і вважають, що Китай незабаром може стати домінуючим гравцем на світовому ринку СПГ. З 2026 року Катар постачатиме пекінському газовому та нафтовому гіганту Sinopec 4 мільйони тонн СПГ щороку протягом 27 років.

Повернувшись додому в грудні, Сі в короткий термін поклав край своїй догмі «нульового зараження COVID-19», карантину, який паралізував половину країни на кілька місяців і штовхнув економіку на межу рецесії.

Тепер заводи знову працюють. Оскільки в майбутньому вони повинні отримувати менше енергії від спалювання вугілля, другій за величиною економіці потрібен газ: з Катару, з Росії, і від заклятого ворога з іншого боку Тихого океану. Китай купує те, що може отримати. 

Незабаром найбільший у світі імпортер

Якщо йдеться виключно про закупівлі СПГ: державна компанія China Gas оголосила в суботу, що з 2027 року американський експортер Venture Global постачатиме їй 2 мільйони тонн СПГ щорічно. Величезний контракт розрахований на 20 років – китайці з чистої радості розмалювали смужки на прес-релізі. 
У Європі, навпаки, побоюються появи нових великих покупців з Далекого Сходу. Після багатьох років імпорту все більшої кількості газу Китай перетворюється на більш гнучкий ринок, враховуючи розміри нових контрактів, який все більше здатен «збалансувати» глобальний попит на СПГ, пише Shell в аналізі. 

LNG термінали в Європі
Потужність у Вільгельмсхафені: 9 млрд кубометрів на рік

СПГ термінали в Європі

Той факт, що витрати на енергоносії в таких країнах, як Німеччина, не зросли значно більше після вторгнення Росії в Україну та припинення поставок газу, має місце бути в основному через те, що Китай імпортував на 15 мільйонів тонн СПГ менше під час пандемії і продав приблизно 6 тонн надлишкового газу тим, хто запропонував найвищі ціни в Європі. Скорочення імпорту зрідженого газу Китаєм зробило «вирішальний» внесок у те, щоб Європа могла компенсувати втрату поставок російського трубопровідного газу через СПГ, підсумувало Міжнародне енергетичне агентство у звіті цього тижня.

Зараз у Піднебесній знову зростає енергетичний голод. Китайські клієнти підписали 15 відсотків усіх контрактів, за якими поставки газу почнуться в найближчі п'ять років. Про це підрахувало агентство Bloomberg. Незабаром Китай обійде Японію як найбільшого в світі імпортера СПГ.

Потрібні додаткові заощадження

Це може означати, що Європа не зможе й далі отримувати зріджений газ так легко, як це було минулого року. Ми отримуємо від 30 до 40 суден із вантажами СПГ на тиждень, «але відновлення економіки в Китаї може різко скоротити цей експорт», — попереджав у вересні президент французького постачальника енергії Engie.

У своєму новому базовому прогнозі Міжнародне енергетичне агентство очікує, що цього року Китай потребуватиме 94 мільярди кубометрів СПГ. Це було б на 10 відсотків більше, ніж у 2022 році. Але експерти визнають, що це пальцем в небо. Адже цифра може сягнути і майже 120 мільярдів кубометрів. Тому

Енергетичне агентство прямо закликає європейців економити газ.

На їхню думку, 3-відсоткове скорочення споживання, спричинене прискореним розширенням використання відновлюваних джерел енергії, покращеною доступністю французьких атомних електростанцій і триваючим потужним виробництвом електроенергії з вугілля цього року, може виявитися недостатнім. Якщо російські трубопровідні поставки газу повністю вичерпаються, а СПГ стане дефіцитом на світовому ринку, Європі доведеться заощаджувати 8 відсотків на газі, щоб забезпечити енергетичну безпеку та необхідну регулярність поставок.