Газ і нафта замість вітру та сонця: енергетичні гіганти майже не використовують рекордні прибутки для екологічного переходу

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Газ і нафта замість вітру та сонця: енергетичні гіганти майже не використовують рекордні прибутки для екологічного переходу

Fri, 02/10/2023 - 14:21
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

Exxon, Shell і Co. хочуть отримати вигоду від зростання попиту на нафту і газ. Зі смертельними наслідками для захисту довкілля.

Ніколи раніше у своїй історії великі нафтові компанії не заробляли стільки грошей, скільки минулого року: Exxon Mobil, Chevron, Shell, BP, Equinor і Total Energies отримали прибуток у 204 мільярди доларів. Це вдвічі більше, ніж минулого року. При тому, що 2021 вже був рекордним.

Новий генеральний директор Shell Ваель Саван сказав про мільярдний прибуток: «Те, що ми бачимо тут, — це реальність недоінвестованої системи. Результатом є волатильність цін на енергоносії, як минулого року, особливо в газовому секторі». 1 січня колишній керівник газового та відновлюваного сегменту Shell змінив на посаді попереднього і легендарного керівника Бена ван Бердена.

Британська нафтогазова компанія подвоїла свій прибуток минулого року з 20 до 40 мільярдів доларів. Незважаючи на рекордні результати, компанія Shell оголосила, що на даний момент не буде збільшувати свої інвестиції в зелену енергетику. У 2022 році компанія інвестувала 3,4 мільярда в сонячні, вітрові та інші низьковуглецеві енергетичні технології.

Замість того, щоб зосередитися на екологічній конверсії, новий генеральний директор Shell планує подальше розширення газового бізнесу в 2023 році: «Ми ніяк не зможемо обійтися без викопної енергії ще довгий час», — каже менеджер.

Нафтові компанії, такі як Exxon і BP, також знову приділяють більшу увагу бізнесу з використанням викопного палива. Вони хочуть отримати вигоду від зростаючого попиту на нафту і газ – оскільки пропозиція, ймовірно, буде дефіцитною, незважаючи на збільшення інвестицій, а ціни, вірогідно, залишаться на високому рівні. Згідно з оцінками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у 2023 році попит може зрости на 1,9 мільйона до 101,7 мільйона барелів на день, що стане найвищим показником за всю історію.

Ситуація на енергетичних ринках залишається напруженою

Експерти заявляють, що на Китай може припадати майже половина світового зростання попиту, хоча форма та швидкість, з якою країна знову відкриється після пандемії, залишаються невизначеними. Нафтові компанії вже більше року отримують вигоду від різкого зростання цін на енергоносії.

Влітку 2022 року ціна бареля північноморської марки Brent піднялася до десятирічного максимуму трохи менше 125 доларів. Через те, що Росія, як один із найважливіших експортерів нафти та газу, зазнала краху та санкцій в першу чергу як постачальник для Європи, викопна сировина стала дефіцитним товаром у всьому світі.

У будь-якому випадку ситуація на ринках нафти і газу була напруженою з часів корона-пандемії. Тим часом промисловість закрила дорогі конвеєрні системи через падіння попиту. Багато з них досі не були повернуті у стан повної експлуатації.

Понад усе, загальна ситуація підняла ціни на природний газ до нечуваних висот: порівняно з докризовим рівнем одна мегават-година газу на короткий час стрибнула до 1000-відсоткової переоплати. Тим часом ціни на світовому ринку знову «заспокоїлися». Барель північноморської нафти Brent зараз коштує 85 доларів США. Одна мегават-година газу – трохи менше 60 євро. Для Big Oil високі ціни означали справжню грошову зливу.

Через поточний високий попит на нафту і газ британська група ВР хоче видобути більше викопної сировини до 2030 року, ніж планувалося. Лондонська компанія спочатку хотіла скоротити виробництво на 40 відсотків порівняно з 2019 роком. Тепер ціль складає лише 25 відсотків. «Ми будемо інвестувати більше в поточну енергетичну систему», — сказав генеральний директор ВР Бернард Луні на презентації балансу в Лондоні.

Він оголосив, що компанія інвестує ще вісім мільярдів доларів у бізнес традиційного викопного палива до 2030 року. Стільки ж має бути спрямовано на розширення використання відновлюваних джерел енергії. Для порівняння: лише у 2022 році ВР інвестувала понад вісім мільярдів доларів у нафтогазові проекти.

Загалом же західні нафтові компанії не бажають робити великі інвестиції, незважаючи на зростання попиту. «Саме тому ми й надалі будемо бачити дефіцитні ринки та нестабільні ціни», – прогнозує голова американської групи Exxon Mobil Даррен Вудс.

Голова французької нафтогазової групи Total Energies Патрік Пуйанне не виключає повторного стрибка ціни до 100 доларів за барель нафти. П'ять найбільших західних нафтових компаній (Exxon Mobil, Chevron, Shell, BP і Total Energies) збільшують інвестиції в розробку нових нафтогазових проектів.
Рекордні прибутки перетікають у вищі дивіденди

Але зростання достатньо високе, щоб «протидіяти наслідкам інфляції витрат», пояснює нафтовий експерт Ребекка Фіц з консалтингової компанії BCG. «Великі гравці галузі залишаються дуже зосередженими на розподілі капіталу, створенні цінності та прибутках, а не на значному зростанні», — сказав Фітц. На практиці це означає, що замість інвестицій рекордні прибутки перетікають у вищі дивіденди та викуп акцій.

Усі п’ять компаній значно збільшують виплати акціонерам за поточний рік. Іноді на 10-15 відсотків. Загальний обсяг запланованого викупу акцій протягом наступних двох років значно перевищує 100 мільярдів доларів. Ціни нафтових компаній після оголошення помітно зросли.

Екологи, з іншого боку, зовсім не задоволені рішеннями Big Oil. Після рекордних показників організація Client Earth у Великій Британії навіть подала до суду на кожного з керівників Shell. Звинувачення: члени правління недостатньо підготували нафтогазову компанію до ризиків зміни клімату. Client Earth є не лише некомерційною організацією, що займається правом навколишнього середовища, але й акціонером Shell. У позові активістів підтримує невелика група пенсійних фондів та керуючих активами.

Ще у 2021 році Shell програла резонансну справу в Нідерландах, яку веде організація Milieudefensie. Суд зобов’язав компанію Shell скоротити викиди на 45 відсотків до 2030 року порівняно з рівнем 2019 року. Нафтова компанія оскаржила це рішення.