Таксономія придушує інвестування в електростанції

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Таксономія придушує інвестування в електростанції

ср, 01/12/2022 - 15:18
Posted in:
0 comments

Джерело: E&M powernews

Німецька газова промисловість вважає критерії Комісії ЄС щодо визнання газових електростанцій «стійкими» нереальними. Федеральний уряд мусить переглянути своє рішення. 

Пропозиції Комісії щодо визначення стійких інвестицій не підходять для підтримки сталої трансформації німецької енергетичної галузі, заявив голова «Zukunft Gas» Тімм Келер увечері 11 грудня на онлайн-дебатах галузевої ініціативи. Усі провідні асоціації німецької промисловості погоджуються, що в Німеччині до 2030 року мають бути побудовані газові електростанції загальною потужністю від 15 до 40 ГВт. З них наразі будується лише 2,5 ГВт. 

Келер оцінив обсяг необхідних інвестицій до 2030 року 30 мільярдами євро. 

Ідея інвестувати ці гроші в стійкі технології – правильна. Проте більшість інвесторів приголомшені складністю критеріїв, які Комісія ЄС хоче створити в рамках таксономічного регулювання. Це знижує привабливість інвестування у «стійкі» газові електростанції. Келер не зміг визначити «бізнес-кейс» для газових електростанцій відповідно до таксономії. 

Газове лобі критикує той факт, що, згідно з пропозицією Комісії, екологічними вважаються лише газові електростанції, які викидають менше 100 грамів CO2 на кіловат-годину протягом усього їхнього життєвого циклу. 

Крім того, застосовується наступне правило: станції, затверджені до 31 грудня 2030 року, можуть викидати максимум 270 г/кВт-год або 550 г на встановлений кіловат. Вони повинні замінювати електростанції з більшими викидами CO2, але їм дозволено мати лише максимум на 15% більше потужності. Крім того, вони повинні поступово збільшувати використання газів з низьким рівнем викидів і мають право використовувати лише зелений водень або аналогічні гази з 2036 року. Теплоелектростанції також мають економити 10 відсотків енергії порівняно зі станцією, яку вони замінюють. В умовах найближчого майбутнього газової промисловості Німеччини ці умови вважаються практично неможливими. 

АКК: нас занадто обмежують 

Асоціація комунальних компаній також розкритикувала «обмежувальні вимоги» комісії. «Реалістичними можуть бути 820 г CO2 еквіваленту на кВт загальної потужності», – йдеться у документі, представленому асоціацією. Специфікації для домішки кліматично нейтральних газів повинні були б залежати принаймні від їх наявності на ринку. Якщо критерії таксономії не можуть бути виконані, інвестори залежатимуть від «вищого державного фінансування». 

«Механізм потужності не дотримано» 

Пропозиція Комісії за словами керівника електростанції Uniper Гундольф Швеппе не є очікуваним сигналом для початку нової ери. Відсутній необхідний прагматизм. Це стосується не в останню чергу очікування, що нові газові електростанції будуть побудовані на місцях установок, які вони замінять. Здебільшого це вугільні електростанції. Однак їх розташування не обов’язково підходить для газових електростанцій. 

Швеппе припускає, що газові електростанції досягатимуть лише від 1000 до 2000 годин роботи на рік за згаданих умов. На основі цих нововведень Комісії в найближчі кілька років не будуть побудовані необхідні «20-30 газових електростанцій». Перш за все, інвесторам не вистачає необхідної безпеки планування. 

Це ставить майбутнє газу під трикратний ризик: 

  • абсолютно новий тип ринку електростанцій, який має з'явитися в майбутньому, 
  • невизначений термін роботи станцій, 
  • і необхідність використання все більшої кількості зеленого водню. 

Оператори газових електростанцій не можуть бути впевнені, що водень з’явиться на ринку вчасно. Вже в 2026 році газові електростанції більше не матимуть змоги працювати виключно на природному газі, хоча зелений водень або інші невикопні гази на той час не будуть доступні у великих кількостях, – сказав Швеппе. 

Він і Келер припускають, що безпечне стабільне постачання може бути досягнуто найближчими роками лише в рамках так званого «механізму потужності». Тоді доведеться використовувати газові електростанції, які не відповідають критеріям таксономії. 

Німеччина мусить обрати позицію 

Тим часом, 12 січня федеральний уряд оголосив заяву щодо запропонованої ЄС таксономії. Представниця федерального уряду на засіданні фінансового комітету повідомила, що термін для визначення позиції Німеччини подовжено до 21 січня. Позиція федерального уряду щодо ядерної енергетики залишається негативною. Природний газ – важлива технологія проміжного етапу для виходу з вугілля. 

Того ж дня канцлер Олаф Шольц (СДПН) під час свого першого урядового опитування в Бундестазі підтвердив свою позицію щодо ядерної енергетики: «Використання ядерної енергії, прямо кажучи, не є стійким. І в ньому також економічно немає сенсу».