Асоціація газовидобувних компаній застерігає про панівну роль Азії в імпорті СПГ

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Асоціація газовидобувних компаній застерігає про панівну роль Азії в імпорті СПГ

вт, 08/02/2022 - 00:13
Posted in:
0 comments

Джерело: WirtschaftsWoche

Європа хоче замінити російський природний газ зрідженим природним газом (СПГ). Оператори терміналів вже працюють над завданням переходу – і мережа розширюється. Але чи достатньо є СПГ? Деякі країни скуповують ринок під нуль.

Зебрюгге користується попитом: СПГ-термінал бельгійського оператора ліній електропередач Fluxys на узбережжі Північного моря вже кілька місяців працює на повну потужність. Скраплений природний газ (СПГ), який скидається на кораблях у порту Зебрюгге, регазифікується та транспортується до Бельгії, Нідерландів та Німеччини. Ніколи раніше із Зебрюгге не було експортовано стільки природного газу, як у квітні – «зафіксовано найвище місячне значення, яке тільки доводилося бачити», за словами Fluxys.

Бельгійський оператор терміналу є однією з 22 компаній у Європі, які приймають і зберігають скраплений природний газ на узбережжі Середземного, Північного та Балтійського морів і передають його у вигляді газоподібного газу по трубопроводу споживачам у Європі. Зебрюгге працює на межі можливостей – як і майже всі оператори в Європі. Ще є потужності в Греції, Італії та Іспанії. Проте трубопроводів, щоб газ звідти відправляти на північ, немає.

Після нападу Росії на Україну ЄС посилено працює над пошуком альтернатив трубопровідному газу з Росії. СПГ надходить кораблями з таких країн, як США, Австралія та Катар. Його транспортують охолодженим і скрапленим та «регазифікують» в Європі. Компанії та уряди будують додаткові потужності по всій Європі, особливо в Голландії, Німеччині, Франції, Польщі, Греції та Італії. Країни хочуть диверсифікуватися та стати більш незалежними – перш за все Німеччина. Але експерти попереджають про наступну загрозу. Проблема не в інфраструктурі, а в недостатній забезпеченості СПГ. Якщо Європа буде конкурувати з іншими регіонами світу за енергію в майбутньому, тоді ЄС варто планувати та купувати в довгостроковій перспективі, але поки що перевороту не сталося.

Поточна увага зосереджена на швидкості та створенні плану дій у разі надзвичайних ситуацій на майбутню зиму. З тих пір, як Росія поступово перекриває газовий кран, особливо страждає Німеччина. Федеральний уряд обговорює продовження роботи атомних електростанцій, заходи щодо скорочення споживання газу промисловістю та громадянами та збільшення імпорту СПГ до Німеччини. Чотири плавучі термінали біля берегів Вільгельмсгафена та Брунсбюттеля мають доставляти СПГ до Німеччини. До кінця року перший трубопровід для подальшого транспортування природного газу від узбережжя до міжміської мережі за 30 кілометрів на південь від Вільгельмсхафена може бути завершено – час грає важливу роль.

До цього моменту Німеччина залежатиме від поставок з-за кордону. Порт у Зебрюгге перекачує газ до Німеччини через дві трубопровідні точки сполучення. За словами Fluxys, потужність «майже на максимумі». У червні цього року компанія відправила до Німеччини 24 терават-години (ТВт-год) газу, «що відповідає понад дванадцяти відсоткам річного споживання газу Бельгією». Навряд чи ще більше зараз можливо.

Бельгійці навіть вкладають значні кошти в нові потужності. Зараз термінал має газові сховища об’ємом 560 тис. куб, що робить цей СПГ-термінал одним із найбільших у Європі. Fluxys має намір збільшити обсяг, який щодня транспортуватиметься по трубопроводу до споживачів у Бельгії, Голландії та Німеччині, на 37 відсотків. Подібно до вже згаданого оператора транспортування в Бельгії, численні оператори терміналів планують розширювати свої потужності, такі як Fosmax СПГ на півдні Франції, Gate Terminal у Голландії та LNG Хорватія на острові Крк.

Теоретично в європейських СПГ-терміналах вже зараз є вільні потужності. Зокрема Іспанія, Греція та Португалія традиційно покладаються на імпорт скрапленого газу. Але надто малі за  трубопроводи більше не можуть надсилати додатковий газ з півдня на північ. За даними енергетичної компанії RWE, трубопровід з Іспанії до Франції, наприклад, «дуже малий» за об’ємом і «повністю використовується». У результаті, СПГ з Іспанії можна навіть експортувати до Марокко без жодних політичних ускладнень. Існують також технічні обмеження в сполученні між Італією та Центральною Європою. За даними європейської транспортної мережі Gas Infrastructure Europe (GIE), грецькі СПГ-термінали також «погано поєднані».

Зрештою: Європа зараз проводить послідовне розширення потужностей. У наступному році будуть побудовані додаткові регазифікаційні заводи на понад 60 мільярдів кубометрів – це відповідає розширенню майже на чверть. До 2030 року потенційні обсяги імпорту СПГ повинні бути збільшені приблизно на 70 відсотків. Навіть у короткостроковій перспективі можливе практично повне заміщення російського газу імпортним СПГ. Наразі існує «понад 20 європейських проектів зрідженого природного газу, виконання яких було нещодавно оголошено або принаймні прискорено з березня цього року», — за словами Роксани Калімінте, віце-президентки Асоціації газової інфраструктури GIE. У сукупності проекти мають «потенціал замінити 80 відсотків імпорту газу з Росії».

Однак це не вирішує головної проблеми. Звідки весь цей СПГ має надходити? «ЄС не має проблем з потужностями, у нього є проблема з постачанням», — каже Калімінте. Згідно з планом, до 2030 року ЄС хоче замінити СПГ 155 мільярдів кубометрів газу з Росії – і це щорічно. «Це означає, що в короткостроковій та середньостроковій перспективі Європа повинна буде взяти на себе договірні зобов’язання щодо нових поставок СПГ», — говорить Калімінте. Важливим є хороший баланс між довгостроковими та короткостроковими імпортними контрактами. GIE вітає зусилля ЄС щодо розробки додаткових джерел СПГ. Є нові договори між ЄС та США, а також декларації про наміри співпраці між ЄС, Ізраїлем та Єгиптом.

Однак GIE застерігає від наївності. Якщо є намір щороку замінювати 155 мільярдів кубометрів російського газу СПГ, ЄС довелося б скуповувати практично «третину» сьогоднішнього ринку СПГ. Європа може забезпечити собі таку кількість лише довгостроковими контрактами на постачання газу з країнами-виробниками. І вони все ще очікуються. Заяви про наміри ще не є договорами. І досі зовсім не зрозуміло, наскільки дорогим буде імпорт СПГ — «і скільки Європа готова заплатити», — каже Калімінте.

Навіть коли контракти будуть підписані та скріплені печатками, можуть виникнути проблеми. За словами GIE, регазифікаційні установки, які переводять СПГ у газоподібний стан для трубопровідного транспортування, не підведуть. Однак наразі на початку ланцюжка створення вартості для суднового транспорту є вдвічі менше заводів, які можуть перетворювати газоподібний природний газ у рідкий СПГ, ніж потрібно. Це штучно підтримує низьку кількість пропозицій СПГ. Обсяг пропонованого СПГ «неминуче» нижчий, ніж необхідно, каже Калімінте

Крім того: у 2021 році 44 країни імпортували СПГ, але лише 19 країн експортували. І кількість замовників лише зростає. Крім того, Азія стала «провідним імпортером СПГ» з часткою світового ринку імпорту СПГ у 73 відсотки. Як наслідок, СПГ-судна перебувають «за межами Європи більшу частину року». Що стосується СПГ, Європа більше не вважається основним споживачем. Це навряд чи зміниться в майбутньому. Китайці та інші трейдери, що розвиваються, прагнуть отримувати все більше енергії. За словами Калімінте: «72 відсотки регазифікаційних потужностей, які зараз заплановані, будуються в Азії».