Як великі німецькі корпорації збираються заощаджувати газ

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Як великі німецькі корпорації збираються заощаджувати газ

ср, 08/03/2022 - 13:33
Posted in:
0 comments

Джерело: Spiegel

Промисловість є одним із найбільших споживачів природного газу в Німеччині, і зараз вона має адаптуватися до енергетичної кризи. Яких заходів економії планують вжити компанії – і де бачать межі?

Невизначеність висока, як і рівень споживання: з огляду на неминучу газову кризу політики закликають до економії енергії. Це стосується не тільки приватних домогосподарств, але й промисловості та великих компаній, які споживають значну частину природного газу, що використовується в Німеччині.

Сталь: потенціал для економії майже відсутній?

За словами речниці найбільшого промислового концерна Німеччини Thyssenkrupp, компанія готується до перебоїв або обмежень споживання «за різними сценаріями». У металургійній промисловості природний газ потрібен для отримання тепла, наприклад, для прокатки або коксохімічного виробництва. Менше газу означає менше виробництва. З цим можна «давати собі раду до певного порогу». Однак мінімальна закупівля необхідна для підтримки процесів, інакше не можна виключати вірогідність зупинки виробництва та пошкодження обладнання. Thyssenkrupp навряд чи бачить у себе потенціал для економії газу: «Перехід на нафту чи вугілля неможливий у наших виробничих процесах».

Компанія Salzgitter AG з Нижньої Саксонії, виробник номер два в Німеччині, також підтверджує високу залежність виробництва в багатьох процесах від природного газу. Однак вони хочуть звести його використання до мінімуму. Частково газ можна замінити нафтою. Крім того, все частіше використовуються так звані технологічні гази, які утворюються як побічні продукти. У середньостроковій перспективі Salzgitter має намір перевести виробництво чавуну з коксівного вугілля на водень, але для перехідного періоду тут також використовуватимуться суміші природного газу.

Автомобільна промисловість: можливе використання вугілля та газу

Автомобільна промисловість використовує велику кількість газу для забезпечення заводів енергією. Електроенергія частково виробляється на власних потужностях. Компанія Volkswagen, наприклад, щойно навесні перевела електростанцію у своїй штаб-квартирі у Вольфсбурзі з вугілля на газ, але в подальшому відклала закінчення цього кроку через війну в Україні. «Ми знаходимося в ситуації, коли ми можемо використовувати обидва джерела енергії», — сказав головний фінансовий директор Арно Антліц незабаром після початку війни в Україні. Тим часом Volkswagen здійснює подальшу підготовку до економії газу. Речник сказав, що вони зможуть «зменшити загальне споживання газу на середній двозначний відсоток», але не в змозі назвати точні часові рамки.

Конкурент компанії – Mercedes-Benz – стурбовані загрозою дефіциту бензину. Штутгартська компанія готується скоротити споживання на німецьких локаціях до половини, якщо це необхідно. За словами генерального директора Оли Келленіуса, наявний план дій для надзвичайних ситуацій. Електроенергію від спалювання газу слід якомога частіше замінювати електроенергією з відновлюваних джерел. Крім того, планується загальна економія енергії, а за потреби можна використовувати й нафту. Келленіус обережний: «Ми не знаємо, як все буде». Ведуться перемови з Федеральним мережевим агентством.

Як автомобільний постачальник, компанія Continental також постраждала від енергетичної кризи. За словами ганноверців, частка газу в енергетичному балансі компанії значна. Різні процеси залежні від газу у різному ступені – «це варіюється від повної відсутності впливу до використання газу в цілях опалення, від отримання технологічного тепла до використання газу безпосередньо у виробничому процесі». У компанії не захотіли повідомляти жодних подробиць щодо плану дій.

Хімічна та фармацевтична промисловість: потенціал економії для найбільших споживачів енергії виглядає обмеженим

З часткою в 15 відсотків галузь є найбільшим споживачем газу в Німеччині. Тут природний газ є не лише незамінним джерелом енергії, а й сировиною, яка використовується у багатьох кінцевих продуктах. Німецька асоціація хімічної промисловості (VCI) не бачить великого потенціалу для заощадження: за допомогою інших видів палива можна було б заощадити лише 2-3 мільярди кіловат-годин (кВт-год) енергії з газу в короткостроковій перспективі – компаніям знадобиться приблизно 135 мільярдів кВт-год на рік. Керуючий директор VCI Вольфганг Гроссе Ентруп заявив у середині липня, що вони «наразі роблять усе можливе», щоб «підвищити та реалізувати навіть останній потенціал економії газу».

Однак останнім часом лунають більш оптимістичні думки. BASF очікує, що навіть за умови оголошення рівня надзвичайної ситуації головний завод у Людвігсгафені продовжить роботу. За словами генерального директора Мартіна Брудермюллера, газу, який все ще доступний, має бути достатньо для підтримки роботи зі зниженим навантаженням. Merck Group, що базується в Дармштадті, також готова до дефіциту. «Тоді ми готові перевести наші виробничі процеси на нафту, серед іншого», — повідомила редакцію «Frankfurter Allgemeine Zeitung» голова компанії Белен Гаріо.

Машинобудування: короткостроковий потенціал економії досягає 20-40 відсотків

І в цьому секторі, який сильно характеризується компаніями середнього розміру, рівень занепокоєння залежить від кожної окремої компанії. Маттіас Зелінгер, експерт з енергетики з асоціації VDMA, вважає, що у всій галузі протягом короткого часу компанії можуть обійтися на кількістю газу на 20-40 відсотків меншою ніж зазвичай.

В опитуванні наприкінці червня майже третина машинобудівників заявили, що готуються до дефіциту. Приблизно три чверті цих компаній перевіряють, які антикризові варіанти дій вони можуть реалізувати самостійно – наприклад, встановлення електричних або масляних резервних систем. Третина з них заздалегідь мала поетапні плани на випадок надзвичайних ситуацій.

Bahn: Співробітники повинні отримувати премію за енергозбереження

З річним споживанням близько 10 мільярдів кіловат-годин ця державна компанія є найбільшим споживачем електроенергії в Німеччині. Минулого року електроенергія на природному газі становила 6 відсотків від загального використаного об’єму, на вугіллі — понад 20 відсотків, і з відновлюваних джерел енергії — близько 62 відсотків. Відповідальний за роботу з персоналом Мартін Зайлер говорить про такі заходи, як енергозберігаюче водіння в міжміському та регіональному транспорті або заміна викопних джерел тепла альтернативними системами опалення.

Також залізниця робить ставку на мотивацію своїх працівників. Працівники отримуватимуть премію в розмірі 100 євро на людину, яка буде збільшена до 150 євро, якщо кожен буде економити достатньо енергії. Це передбачає, наприклад, особливу бережливість з освітленням, опаленням, використанням кондиціонера або заправлянням. Основна мета системи заохочення – скоротити споживання енергії в будівлях і на вокзалах. Deutsche Bahn не повідомляє, наскільки високим є потенціал і яким має бути конкретний обсяг економії.

Deutsche Telekom: В офісах може стати холодніше

Як одна з найбільших ІТ-компаній і компаній у сфері послуг в Німеччині, Deutsche Telekom є великим споживачем енергії. За словами речників, ініціативи щодо підвищення енергоефективності сприймаються дуже серйозно. Компанія приймає рішення з урахуванням потенційного газового ембарго. 
В офісах діють відповідні рекомендації щодо температури на відповідних робочих місцях, для легких та малорухомих завдань це приблизно 20 градусів за Цельсієм. Допустимі межі мінімальних температур для опалення або максимальних температур для кондиціонування є проблемним питанням для багатьох компаній.

Менші компанії та регіональні палати: багато компаній здатні добре заощадити

Торгово-промислові палати (IHK) опитали своїх членів у кількох землях про їхні занепокоєння щодо майбутніх поставок газу. У Нижній Саксонії, наприклад, добрих дві третини здебільшого менших компаній бачать можливості скоротити потреби в електроенергії приблизно на десяту частину. Для природного газу – на 62 відсотки. Для цього влада і політики мають швидко погодити необхідні перетворення. За даними IHK Dresden, багато компаній у Саксонії готуються економити природний газ або замінити його спалюванням рідкого газу та нафти.