Світ спалює більше вугілля, ніж будь-коли раніше

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Світ спалює більше вугілля, ніж будь-коли раніше

пт, 12/16/2022 - 18:27
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

Незважаючи на захист клімату, глобальне споживання вугілля досягло рекордного рівня. Розвиток вугільної індустрії в Китаї, зокрема, змушує насторожитися. Німеччині в цьому належить особлива сумнозвісна роль.

Вісім мільярдів тонн - ще ніколи людство не спалювало стільки вугілля за один рік. Експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) прогнозують, що цей поріг буде вперше перевищено. Це побило б попередній рекорд споживання, 2013 року. Нова річна доповідь МЕА про ринок вугілля викликає значні сумніви щодо того, чи справді поточна криза на ринках електроенергії та газу перетвориться на «історичний і остаточний поворотний момент» у світовому енергопостачанні, як це було обіцяно в жовтні – перед всесвітньою кліматичною конференцією.

Принаймні одне можна сказати точно: цього року перелому не сталося. Загалом, за їхніми оцінками, за рік споживання вугілля зросте на 1,2%. Можливо, цього року США спожили трохи менше вугілля, але використали

Особливо помітний розвиток вугільної енергетики Китаю, який з 53 відсотками є найбільшим споживачем вугілля та разом з Індією також є найбільшим виробником вугілля. Економічні показники у Піднебесній цього року зростали повільніше, ніж у минулому, через політику нульового зараження COVID-19, через що насправді очікувалося, попит на енергію не мав би занадто сильно зрости.

Спека збільшує споживання електроенергії в Китаї

Однак періоди посухи та спеки в Китаї збільшили споживання електроенергії системами кондиціонування повітря та перешкодили будівництву гідроелектростанцій. Експерти МЕА пояснюють, що це сприяло спалюванню вугілля. Тільки в серпні виробництво електроенергії на вугіллі в Китаї зросло приблизно на 15 відсотків до понад 500 терават-годин протягом року. «Цей місячний рівень генерації перевищує загальне річне виробництво вугільної електроенергії в усіх країнах, крім Індії та Сполучених Штатів», — вказує енергетичне агентство.

В інших регіонах, таких як Європа, перш за все різке зростання цін на природний газ в результаті російського вторгнення в Україну, за даними МЕА, сприяло переходу на дешевше вугілля. Виробництво гідроелектростанцій, яке тут також було скорочено через посуху, і технічні проблеми на французьких атомних електростанціях посилили цю тенденцію, яку підвищення енергоефективності та розширення використання відновлюваних джерел енергії, вітрових електростанцій та сонячних панелей, ледве сповільнили.

Сумнозвісна особлива роль Німеччини

У рядах тих країн, які відновили роботу вугільних електростанцій з огляду на загрозливий дефіцит газу та занепокоєння щодо безпеки постачання на ринку електроенергії, Німеччина відіграє досить ганебну особливу роль. «Лише в Німеччині» ця реактивація досягла значної потужності близько 10 гігават, визначило енергетичне агентство.

Формулювання прогнозів в доповіді МЕА про те, як буде розвиватися споживання вугілля, залишає простір для інтерпретації. Для країн ЄС влада припускає, що збільшене виробництво електроенергії залишатиметься на підвищеному рівні «деякий час», але повернеться до «низхідної траєкторії» з 2024 року завдяки вищій енергоефективності та більш широкому використанню відновлюваних джерел енергії. За прогнозами паризьких експертів, світовий попит на вугілля також «стабілізується до 2025 року» – на рівні восьми мільярдів тонн.

Агентство озвучило головну умову для досягнення стабільного рівня: «Багато залежить від розвитку Китаю». Не можна виключати, що нинішня енергетична криза з усіма її незначними факторами ще більше підштовхне зріст споживання вугілля. Окрім змін у світовій економіці, погоди, цін на пальне та політичних рішень окремих урядів, існує багато інших можливих «змінних».