Ядерний синтез як панацея

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Ядерний синтез як панацея

сб, 06/03/2023 - 16:03
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

Уряд Німеччини готує план розвитку нових АЕС. Промисловість обіцяє підтримку.

Це має бути подія із сигнальним ефектом, про що свідчить список вже відомих учасників. Там присутня федеральна міністерка освіти та науки Беттіна Старк-Ватцінгер (FDP), а також Зігфрід Руссвурм, президент Федерації німецької промисловості (BDI). Крім того, такі високопосадові представники компаній, як Пітер Лейбінгер, керівник технологічного відділу швабського виробника лазерів Trumpf, і Вінод Філіп, генеральний директор групи Dax Siemens Energy.

Тема, яку міністр і менеджери хочуть обговорити на своїй зустрічі в Берліні в понеділок, здається, вже була закрита в Німеччині: атомна енергетика як безпечне та екологічно чисте джерело енергії. Однак симпозіум у штаб-квартирі BDI, організований спільно міністерством досліджень і промисловістю, не повинен стосуватися традиційних атомних електростанцій. Як відомо, останній представник такого типу був виведений із енергосистеми Німеччини у квітні.

Швидше, предметом переговорів у Берліні є термоядерні електростанції, одвічна надія прихильників атомної енергетики. «Ядерний синтез має потенціал революціонізувати наше енергопостачання», — каже Старк-Ватцінгер в інтерв’ю F.A.Z. Вона хоче зробити Німеччину провідною країною в технології ядерного синтезу.

«Важливий внесок в енергозабезпечення»

У Німеччині термоядерні електростанції можуть «зробити важливий внесок у безпечне, доступне та кліматично нейтральне енергопостачання», сподівається міністр. Підтримка амбітних планів надходить від бізнесу. Німеччині як промисловому регіону терміново потрібні інші чисті та надійні джерела енергії на додаток до відновлюваних джерел, каже керівник BDI Руссвурм. Промисловість хоче допомогти, «щоб термоядерний синтез став реальністю як частина майбутнього міксу джерел постачання електроенергії». Фізичний принцип ядерного синтезу звучить вражаюче. Атоми зливаються, вивільняючи велику кількість енергії. Цей процес також є основним джерелом сонячної енергії.

Термоядерні реактори обіцяють принаймні дві великі переваги перед звичайними атомними електростанціями. По-перше, через природу системи не можуть статися серйозні ядерні аварії, спричинені неконтрольованими ланцюговими ядерними реакціями, як-от у випадку Чорнобиля та Фукусіми. По-друге, на відміну від ядерного поділу в звичайних реакторах, ядерний синтез не створює довгоіснуючих ядерних відходів, таким чином не виникає виснажливої проблеми утилізації відходів. Однак, незважаючи на десятиліття зусиль дослідників, від теоретичної концепції до справжнього термоядерного реактора ще далеко.

Stark-Watzinger все ще покладається на цю технологію: «Ми хочемо надіслати чіткий сигнал про те, що ядерний синтез політично бажаний у Німеччині». Це створює «надійність» і, отже, передумову для інвестування німецьких промислових компаній.

Проте ентузіазм щодо термоядерної енергії в Берлінській коаліції «світлофорів» неодностайний. У будь-якому випадку Федеральне міністерство економіки Роберта Хабека, яке очолювали Зелені, не було зацікавлене в участі в симпозіумі.

«Сьогодні Німеччина займає вищу позицію в області термоядерних технологій. Технологічно ми маємо найкращі передумови, щоб грати на міжнародному рівні в авангарді», – вважає міністр FDP Старк-Ватцінгер. «Але ми також повинні перетворити гарну стартову позицію на економічні вигоди. Тут має відбутися комерціалізація термоядерної технології».

У термоядерку інвестовано мільярди

Гонка за економічне використання термоядерної технології давно почалася. Наразі в технологію термоядерного синтезу в усьому світі інвестовано приблизно 5 мільярдів доларів. Близько трьох десятків стартап-компаній по всьому світу працюють над цією технологією.

Для великих німецьких компаній, таких як лідер світового ринку лазерів Trumpf і Siemens Energy, а також для вітчизняних ядерних стартапів, таких як Focused Energy з Дармштадта, Marvel Fusion і Proxima з Мюнхена та Gauss Fusion з Ханау, майбутній ринок ядерного синтезу створить середовище для крупного бізнесу. Думка звучить сміливо: ядерна технологія Німеччини, яка відмовилася від атомної енергетики, має стати експортним хітом.

Міністерка освіти та науки виступає за нарощування темпу. До кінця червня вона має намір представити «всеосяжну стратегію досліджень термоядерного синтезу», щоб просунути розвиток термоядерного реактора. Міжнародна конкуренція велика. «Щоб скористатися можливостями, ми повинні діяти швидко, тому що інші країни роблять те саме».

Більше державного фінансування

Старк-Ватцінгер обіцяє більше державного фінансування: «Ми обговорюємо розширення фінансування в рамках поточних бюджетних переговорів федерального уряду».

До цього часу німецька держава щорічно витрачала близько 150 мільйонів євро на дослідження термоядерного синтезу. Для порівняння: цього року адміністрація президента США Джо Байдена вкладає в галузь близько одного мільярда доларів. Гессенський стартап Focused Energy також отримав державну допомогу цього тижня в Америці.

І останнє, але не менш важливе: успіх досліджень у США дав поштовх новій хвилі оптимізму в довгій, досить млявій історії розвитку ядерного синтезу: у грудні Ліверморській національній лабораторії (LLNL) Лоуренса, державній дослідницькій установі, яка в основному служить для військових цілей, вперше вдалося здійснити керовану лазером реакцію термоядерного синтезу, яка згенерувала більше енергії, ніж було введено лазером. Загалом, cтанція усе ще споживала набагато більше енергії, ніж виробляла. Експерти все ж говорять про фундаментальний прорив.

«Гра змінилася» в дослідженнях термоядерного синтезу

Успіх американських дослідників привернув увагу до лазерного синтезу. «Це змінює правила гри», — каже представник німецької промислової компанії. З іншого боку, довгий час так званий магнітний синтез отримував багато уваги. Дослідницькі об’єкти, такі як багатонаціональний експериментальний реактор ITER, який будується у Франції, і експериментальна установка Wendelstein 7-X Інституту фізики плазми Макса Планка в Грайфсвальді, покладаються на різні варіанти магнітної технології.

Зараз, з іншого боку, лазерний термоядерний синтез викликає великі надії, хоча ще занадто рано говорити, яка технологія в кінцевому підсумку переможе. На відміну від магнітного синтезу, лазерний синтез досі не отримав державного фінансування в Німеччині. Але тепер це може змінитися.

Після успіху досліджень у США міністрка Старк-Ватцінгер замовила експертний звіт, який презентуватиме результати дослідження потенціалу так званого інерційного синтезу на основі лазерної технології. Доповідь буде представлена на Берлінському симпозіумі в понеділок.

Необхідна витривалість

Експерти бачать «нагальну потребу в інвестиціях» і рекомендують «амбітний і добре фінансований проект досліджень і розробок». Необхідне «розширене державно-приватне партнерство» та міжнародна співпраця. Тоді демонстраційна установка для лазерного ядерного синтезу може бути готова до роботи приблизно до 2045 року. Таким чином, потрібна витривалість.

Тому експерти набагато обережніші у вираженні захоплення, ніж деякі компанії. Три тижні тому американський термоядерний стартап Helion Energy потрапив у міжнародні заголовки. Засновники уклали контракт з Microsoft, який передбачає постачання компанії-розробнику програмного забезпечення кліматично нейтральної термоядерної електроенергії протягом п’яти років. Засновник Microsoft Білл Гейтс відомий як великий шанувальник атомної енергетики.

У Німеччині, з іншого боку, експерти з дослідницького міністерства очікують, що нове покоління атомних електростанцій з’явиться надто пізно для поточної масштабної конверсії енергетичної системи.

«Комітет припускає, що термоядерна енергія, ймовірно, не сприятиме поточному енергетичному переходу», — пише німецько-американська експертна комісія, до якої також входять вчені з каліфорнійської LLNL. Адже згідно з цілями федерального уряду країна має бути кліматично нейтральною вже до 2045 року, коли запрацюють перші установки ядерного синтезу, якщо проект буде успішним.    

Костянтин Хефнер, голова експертної групи та керівник Інституту лазерних технологій Фраунгофера в Ахені, вважає, що ще 150 мільйонів євро на рік державного фінансування спочатку буде достатньо для програми розробки лазерного термоядерного синтезу міністерством досліджень. У довгостроковій перспективі потреба у фінансуванні, ймовірно, зросте.