Гігантські батареї виснажують економічні перспективи газових електростанцій

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Гігантські батареї виснажують економічні перспективи газових електростанцій

вт, 11/21/2023 - 20:09
Posted in:
0 comments

Джерело: Reuters

Гігантські батареї, які забезпечують стабільне електропостачання шляхом балансування перебоїв від поновлюваних джерел енергії, стають досить дешевими, щоб змусити розробників відмовитися від десятків проектів газової генерації по всьому світу.

Довгострокова економіка газових електростанцій, які використовуються в Європі та деяких частинах Сполучених Штатів в основному для компенсації переривчастої природи постачання електроенергії від вітрової та сонячної енергії, швидко змінюється, згідно з інтерв’ю Reuters із десятками розробників електростанцій, банкірів з проектного фінансування, аналітиків та консультантів.

Вони підтвердили, що деякі оператори батарей вже постачають резервне живлення в мережі за ціною, конкурентоспроможною з газовими електростанціями – отже, газ буде використовуватися менше.

Ця зміна кидає виклик припущенням щодо довгострокового попиту на газ і може означати, що природний газ відіграє меншу роль у енергетичному переході, ніж це стверджують найбільші енергетичні компанії, зареєстровані на біржі.

Згідно з даними, наданими виключно Reuters американською некомерційною організацією Global Energy Monitor, у першій половині року 68 проектів газових електростанцій по всьому світу були призупинені або скасовані.

Недавні скасування включають рішення розробника електростанції Competitive Power Ventures, оголошене в жовтні, відмовитися від проекту газової станції в Нью-Джерсі в Сполучених Штатах. Він посилався на низькі ціни на електроенергію та відсутність державних субсидій, не повідомляючи фінансових подробиць.

Британська незалежна компанія Carlton Power відмовилася від планів будівництва газової електростанції вартістю 800 мільйонів фунтів стерлінгів (997 мільйонів доларів США) у Манчестері, північна Англія, у 2016 році. Відображаючи зміни в економіці на користь використання сховищ, цього року було розпочато плани будівництва однієї з найбільших у світі батарей.

«На початку 1990-х років ми працювали з базовим навантаженням газових установок, зараз вони переходять, мабуть, на 40% робочого часу, і цей відсоток впаде до 11%-15% у наступні вісім-десять років», – Кіт Кларк, виконавчий директор в Carlton Power, поділився із Reuters.

Не повідомляючи подробиць про ціну, яка, на думку компаній, є комерційно чутливою, Кларк сказав, що Carlton насилу фінансувала запланований газовий завод частково через невизначеність щодо доходів, які він принесе, і кількості годин роботи.

Підвищення уваги до моделей

За словами аналітиків, розробники більше не можуть використовувати фінансове моделювання, яке передбачає, що газові електростанції використовуватимуться постійно протягом понад 20 років.

Натомість розробники моделей повинні передбачити, скільки газу потрібно виробляти в періоди пікового попиту, і компенсувати перебої у постачанні від відновлюваних джерел.

«Все справді стає складнішим», — підтвердив Найджел Скотт, керівник відділу фінансування структурованої торгівлі та сировинних товарів Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Він додав, що інвестори тепер приділяють підвищену увагу моделюванню.

Банки зосереджені на фінансуванні заводів, які мають гарантований дохід, заявили троє банкірів, які займаються фінансуванням енергетичних проектів, побажавши не оприлюднювати своїх імен, оскільки вони не мають права спілкуватися з пресою.

Багато країн у всьому світі, але особливо в Європі, забезпечують утримання резервних електростанцій через ринки потужності. На цих ринках виробники електроенергії претендують на роль резервних постачальників.

Систему протягом тривалого часу критикували захисники навколишнього середовища на тій підставі, що вона може дорівнювати субсидії на викопне паливо. Її прихильники стверджують, що необхідно забезпечити плавну інтеграцію відновлюваної енергії, і що виплати також можуть стимулювати розвиток використання батарей.

Обрані для забезпечення резервної генерації отримують гроші за те, щоб підтримувати електростанції в готовності до короткострокової роботи, щоб задовольнити піковий попит, або покривати збої на інших станціях, або компенсувати хитання у виробництві вітрової чи сонячної енергії.

Ці виплати можуть покращити економічні показники газових установок, але їх недостатньо, щоб гарантувати довгостроковий прибуток.

Carlton Power забезпечила аукціонний контракт на потужності для свого запланованого газового заводу у Великобританії, але була змушена відмовитися від нього через затримки із забезпеченням інвестицій через невизначеність щодо майбутніх доходів від проекту.

Велика Британія вперше запровадила ринок потужності в 2014 році, і більше десятка країн взяли цю модель за приклад.

Оператори акумуляторних та інтерконекторних мереж також беруть участь у цих аукціонах і почали вигравати контракти.

За даними BloombergNEF, вартість літій-іонних акумуляторів з 2016 по 2022 рік знизилася більш ніж вдвічі до 151 долара за кіловат-годину зберігання.

У той же час відновлювана генерація досягла рекордного рівня. Вітер і сонце виробляли 22% електроенергії в ЄС минулого року, майже вдвічі збільшивши свою частку порівняно з 2016 роком і вперше перевищивши частку виробництва газу, згідно з European Electricity Review аналітичного центру Ember.

«У перші роки на ринках потужності домінували електростанції, що працюють на викопному паливі, забезпечуючи гнучке постачання електроенергії», — сказав Саймон Вірлі, керівник відділу енергетики KPMG. Тепер батареї, інтерконнектори та споживачі, які змінюють постачальників електроенергії та звички її використання, також забезпечують гнучкість, додав Вірлі.

Ризики зростають

Березневий запуск газової електростанції Keadby 2 британської енергетичної компанії SSE у східній Англії був підтриманий 15-річним урядовим контрактом, підписаним у 2020 році, на надання послуг резервного електропостачання до мережі з 2023/24. Завод фінансувався компанією до того, як був укладений резервний контракт, і будівництво тривало чотири з половиною роки.

Економічні перспективи такого заводу зараз виглядали б по-іншому, сказала Хелен Сандерс, керівник відділу корпоративних справ і сталого розвитку SSE Thermal.

«Я не думаю, що зараз ми б приймали рішення про інвестиції без гарантії убезпечення доходу за допомогою якогось механізму, через невід’ємний ризик, пов’язаний із безпекою доходу», — сказав Сандерс.

«При інвестуванні в щось виключно на основі доступу до торгового ринку, краще приготуйтеся побачити дуже, дуже високі ціни на електроенергію, якщо станція працює лише протягом малої кількості годин».

Зусилля щодо скорочення викидів вуглецю можуть створити додаткові витрати для заводів, які працюють на викопному паливі: країни, включаючи Велику Британію та Сполучені Штати, розглядають можливість вимагати від операторів модернізації заводів інфраструктурою уловлення вуглецю.

З Правилами Європейського Союзу, запровадженими в січні, вимагається, щоб з 2035 року газові заводи, які прагнуть отримати доступ до екологічного фінансування, будувалися з технологією уловлювання вуглецю або мали можливість переходу на використання газів з низьким вмістом вуглецю, таких як водень.

Вимкнення електроенергії та Електромобілі

Оскільки енергетичний перехід набирає обертів, інші розробки можуть зменшити потребу в резервних електростанціях.

Торік британський енергетичний ритейлер Octopus Energy провів випробування, згідно з якими домогосподарствам пропонувалося сплачувати невелику плату за припинення використання електроенергії на годину під час періодів високого попиту.

Випробування охопили еквівалентну кількість електроенергії, яку задовольнила б невелика газова станція, або те, що можна було б заощадити, вимкнувши електроенергію у більше ніж половині Лондона на годину.

Електромобілі є ще одним способом диверсифікації, оскільки їх можна заряджати, коли попит низький, а потім живити будинки або повертати електроенергію в мережу в періоди пікового попиту.

Звичайний електромобіль 90% часу стоїть на стоянці з акумулятором, здатним накопичити достатньо енергії для живлення середньостатистичного сучасного будинку протягом двох днів, йдеться у звіті енергетичної програмної платформи Kaluza, опублікованому в грудні.

За словами Калузи, до 2030 року в Європі очікується 40 мільйонів електромобілів, які зможуть замінити приблизно третину газових потужностей регіону.

«Є багато речей, на які мережа може звернути увагу, коли починає відмовлятися від традиційної генерації», — заявив Кіт Кларк з Carlton.