Місія «безпека газопостачання»: міністр Роберт Хабек їде в Катар

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Місія «безпека газопостачання»: міністр Роберт Хабек їде в Катар

пт, 03/18/2022 - 14:07
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

Німецькі політики домовляються з Катаром, щоб замінити російські поставки газу. Але в короткостроковій перспективі можливості цієї заміни обмежені. До того ж, виникає питання моралі.

Від початку нападу Росії на Україну туристичні агенції німецького уряду працюють безперервно. Не тільки канцлер Олаф Шольц (партія СДПН) і міністр закордонних справ Анналена Бербок (Зелені) перебувають у дорозі як кризові дипломати. Міністр економіки Роберт Хабек (Зелені) також подорожує світом, щоб якомога швидше зробити Німеччину незалежною від імпорту російських енергоносіїв.

Він уже побував у Америці та Норвегії, цієї суботи відправляється до Катару та Об’єднаних Арабських Еміратів із бізнес-делегацією. Йтиметься насамперед про зріджений природний газ (СПГ), але також і про екологічно чистий водень.

Газ від арабських шейхів замість президента Росії Володимира Путіна? У Берліні усвідомлюють, що поїздка викликає питання. З тих пір, як Катар виграв чемпіонат світу з футболу цього року, ставлення цієї країни до трудових мігрантів було в центрі уваги. Правозахисники все ще вважають ініційовані урядом реформи недостатніми.

Цінності повинні відігравати важливішу роль у політиці

При цьому Зелені в Німеччині завжди підкреслювали, що цінності мають відігравати більш важливу роль у зовнішній та економічній політиці. Але війна в Україні змінює пріоритети. Донедавна Німеччина отримувала 55 відсотків свого імпорту газу і третину поставок нафти з Росії. Тепер ці цифри повинні швидко звестися до нуля. І Катар, як другий у світі експортер СПГ, може з цим допомогти.

Франціска Брантнер, парламентський держсекретар у Міністерстві економіки та захисту клімату, підтримує такий підхід. «Німеччина залежить від Росії в енергетиці і залежить від Китаю через експорт неенергетичної сировини. Це нестійкий баланс», - каже вона. Необхідна більша диверсифікація торговельних відносин.

«Але ми нізащо не відмовимося від стандартів прав людини та захисту клімату». Перед від’їздом Хабека Міністерство оголосило, що під час візиту відбудеться «обмін соціальними цінностями» на додаток до обговорення економічних відносин.

Емірати гасять очікування

Через високі запаси газу Катар виступає як альтернативний Росії постачальник. Однак керівництво Катару неодноразово – і без сумніву – намагалося знизити очікування Заходу. «Більшість поставок СПГ відбуваються за довгостроковими контрактами та вже визначеними напрямками. Тому так швидко змінити їх кількість для Європи майже неможливо», – заявив міністр енергетики Саад аль-Каабі за два дні до нападу Росії на Україну.

Скептичні тони з Дохи збігаються з оцінкою промислових спостерігачів. Згідно зі звітом аналітиків S&P Global, близько 80 відсотків поставок газу Катару пов’язані з довгостроковими контрактами, в основному з азіатськими клієнтами. Згідно з підрахунками катарської преси, газ, доступний для короткострокового відведення, становить лише близько 13 відсотків європейського та британського імпорту з Росії.

Та все ж, довгострокові перспективи виглядають оптимістично. Емір Тамім бін Хамад Аль-Тані оголосив про плани щодо подальшого розширення видобутку природного газу. Його країна прагне до 2027 року збільшити потужності виробництва СПГ із 77 до 126 мільйонів тонн на рік. Хабек обговорить з еміром кількість газу, яку можна поставити Німеччині на танкерах. Розширення поставок навряд чи вдасться досягти через Доху.

Катар шукає захисту від своїх могутніших сусідів

Бо це принесе й політичні дивіденди. У багатьох сферах Катар дотримується стратегії зробити себе незамінним партнером Заходу, оскільки це означає захист від його набагато могутніших сусідів.

Заступник міністра закордонних справ Лолва аль-Хатер в інтерв'ю F.A.Z. у серпні минулого року назвав це «превентивною дипломатією». У середині березня канцелярію відвідав сам міністр закордонних справ.

Коли економічний радник Шольца Йорг Кукіес оприлюднив зустріч у службі коротких повідомлень Twitter, на неї миттєво прийшли критичні реакції. Чи не означає це рішення, що Німеччина тікає від поганого до гіршого? Йоганнес Валлахер, професор ділової етики Мюнхенської філософської школи, не погоджується: «Справжня етика полягає у зважуванні».

Абсолютно безпроблемних торгових партнерів в енергетичному секторі небагато. «Тож ми повинні зараз спробувати позбавитися залежності від Росії, і це покличе із собою виправдані етичні наслідки. Для досягнення мети нам доведеться співпрацювати, принаймні тимчасово, з країнами, які не є бездоганними демократіями, як-от арабський світ».

Повстанці в Ємені – загроза для Катару

Конфлікт з Іраном, зокрема, становить ризик. Повстанці-хусити з Ємену, яких підтримує режим в Тегерані, регулярно атакують інфраструктуру в Саудівській Аравії і останнім часом в Еміратах. Ормузька протока, канал для транспортування нафти і газу, знаходиться на відстані удару від іранського режиму, який постійно погрожує блокувати протоку під час кризи.

Близько третини нафти, що постачається по всьому світу, проходить через цю вузьку протоку, і експорт газу Катару також сильно постраждає від її постійної блокади. Є ще один підводний камінь: поставивши себе в залежність від енергії з цього регіону, Німеччині доведеться більше вкладатися в забезпечення відповідних транспортних шляхів.

І тут виникає питання, як газ потраплятиме в німецькі трубопроводи. На відміну від інших країн, Німеччина ще не має терміналів СПГ і лише хоче їх зараз побудувати. По можливості на «швидкості Тесла», як каже Хабек. Це означає приблизно через два роки. У майбутньому термінали будуть переведені з газу на «зелений» водень. Країни, багаті вітром і сонцем, та ідеальні в якості постачальників – це країни арабського регіону, а також Північної Африки. Туристичне агентство Хабека не скоро залишиться без роботи.