Німеччина закриває вугільні електростанції?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Німеччина закриває вугільні електростанції?

пт, 09/16/2022 - 12:36
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

Міністр економіки Роберт Габек наполягає на жорстких умовах роботи електростанцій, які оператори вважають непривабливими. Як і у випадку з атомною енергетикою, економісти та FDP звинувачують Габека у непослідовності рішень.

Рішення Федерального міністерства економіки про виробництво електроенергії на вугіллі викликає нові сумніви щодо того, чи федеральний уряд робить достатньо для запобігання критичних ситуацій взимку. Після того, як наприкінці року міністр економіки Роберт Хабек («Зелені») отримав багато критики за свій план перевести дві атомні електростанції в резервний режим роботи, тепер у центрі уваги – електростанції, що працюють на кам’яному вугіллі.

Влітку федеральний уряд прийняв закон, згідно з яким вугільні електростанції, експлуатацію яких планувалося завершити в 2022 і 2023 роках через поступову відмову від вугілля, залишаться підключеними до мережі, якщо газ стане дефіцитом. Електростанції, які по сьогоднішній день знаходяться в резерві, також будуть використовуватися для виробництва.

За показниками останніх тижнів, на кам’яне вугілля припадає в середньому близько 14 відсотків виробництва електроенергії в Німеччині. За результатами стрес-тесту, проведеного Габеком для ринку електроенергії взимку, підраховано, що на ринок повернуться сім кам’яновугільних електростанцій, які повинні принести до 3,7 гігават. Працюватимуть також буровугільні електростанції. Наразі лише електростанція Uniper у Гейдені поблизу Міндена та електростанція на кам’яному вугіллі в Мехрумі поблизу Ганновера фактично повернулися до роботи. У Мінекономіки наголошують, що деякі інші оператори електростанцій також заявили про повернення.

Однак на початку тижня вугільна промисловість забила на сполох: компанії заявили, що за нинішніх умов не в змозі забезпечити додаткові потужності з виробництва електроенергії, яких бажає федеральний уряд.

В чому проблема

Основний предмет критики — закороткий період часу, протягом якого додатковим електростанціям дозволено виробляти електроенергію, а саме — до кінця квітня 2023 року. На думку операторів електростанцій, транспортувальників вугілля та трейдерів вугілля, ця перспектива занадто коротка, щоб необхідні інвестиції окупилися. Вони розкритикували вимогу мати запаси вугілля на 30 днів роботи з повним навантаженням як «надмірну» та закликали допомогти профінансувати це зберігання.

Стефан Різлер, менеджер компанії-постачальника електроенергії Steag, підкреслив, що його компанія в основному готова вивести дві електростанції з резерву в мережу та залишити дві інші, які насправді повинні були увійти в резерв, продовжувати працювати. «Ми плануємо це зробити до 1 листопада. Але перш ніж можна буде прийняти остаточне рішення, згадані вимоги повинні бути виконані», — сказав Різлер. Уряд не здатний змусити операторів. «Альтернативний варіант – електростанції не повертаються на ринок і залишаються в резерві», — зазначив Різлер.

За інформацією FAZ, Хабек наполягає на жорстких умовах. Про вугільні електростанції та правила їх подальшої експлуатації йшлося в Кабміні в середу. «Ми дали зрозуміти, що електростанціям, які повертаються на ринок, не потрібно виконувати умову 30-денного запасу вугілля в зазначені дати», — заявили у Федеральному міністерстві економіки. Однак спірне рішення про короткострокове продовження терміну експлуатації до 30 квітня 2023 року має залишитися. Згідно з наданою інформацією, Габек поки не хоче відходити від цього.

Науковці критикують

Менеджер Steag Різлер вважає: шкода, що термін не продовжили на рік. Питання, чи будуть вугільні електростанції компанії виробляти електроенергію знову (або, деякі з них – довше ніж планувалося), залишається відкритим. Відповідаючи на опитування, оператори мережі, які підготували стрес-тест для федерального уряду, заявили, що зараз необхідно мобілізувати всі наявні кошти: «Важливу роль у цьому відіграє повернення вугільних електростанцій із резерву на ринок».

Критика лунає також з боку науки. Економіст енергетики Андреас Лешель сказав: «Дотримуватися цього дедлайну нерозумно». Якщо, як планувалося, відмовитися від атомних електростанцій, другим кроком має бути послідовне використання всіх інших варіантів. «Завжди був аргумент, що у нас є великі запаси вугілля – тож логічно саме їх зараз використовувати» — сказав він.

З точки зору масштабу, активація вугільної енергетики навіть важливіша, ніж роль атомних електростанцій. Немає чіткої відповіді щодо того, чи неминучі відключення електроенергії, тобто раптові збої в постачанні, якщо вугільні електростанції більше не працюватимуть. «Є багато невизначеностей, тому надзвичайно важливо максимально скоротити споживання та збільшити потужності», — каже Лешель.

Член Експертної ради Вероніка Грімм також висловилася за продовження терміну. 2024 рік – хороший кінцевий термін експлуатації, оскільки до того часу ціни залишатимуться високими. «Зараз ви повинні зробити все можливе. Розширення пропозицій у постачанні електроенергії зменшує величезний ціновий тиск, з яким стикаються споживачі та компанії, і який продовжуватиме створювати серйозні проблеми принаймні до 2024 року».

Обраний Габеком курс знову викликав опозиційну реакцію в керуючих партіях. «За останні кілька тижнів я спілкувався з багатьма компаніями середнього розміру, які вийшли з ринку, оскільки не знають, як оплачувати рахунки за електроенергію», — сказав Крістіан Дюрр, лідер парламентської партії FDP. Крім цінового гальма, розширення пропозиції є гарантією безпеки постачання та дешевої електроенергії. «Це стосується ядерної енергетики так само, як і вугілля», — каже Дюрр. Якщо для вугільних операторів фінансово невигідно перезапускати виведені з експлуатації електростанції на кілька місяців, «ми повинні продовжити термін до 2024 року». Відновили роботу лише дві вугільні електростанції, чого недостатньо для зниження цін. «Федеральне міністерство економіки має внести пропозицію», — сказав Дюрр.

Інакше оцінює ситуацію Ніна Шеєр, фахівець з енергетики парламентської фракції СДПН. Через високі ціни на електроенергію та «у взаємодії всіх створених правових рамок» існують «достатні вимоги до входу для вугільних електростанцій». Йдеться про короткострокові заходи. «Дивлячись на графік, не можна перешкоджати повному переходу на відновлювані джерела енергії», — каже Шеєр.