Спершу надійність постачання електроенергії, потім – все інше

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Спершу надійність постачання електроенергії, потім – все інше

пн, 02/14/2022 - 18:46
Posted in:
0 comments

Джерело: Germany Traid & Invest

Уряд Японії намагається знайти баланс між стабільністю енергопостачання та захистом клімату, але перевагу надає першому. 

Енергопостачання Японії залежить від стабільного імпорту нафти, газу та вугілля. У той же час, уряд хоче зменшити використання викопного палива для виробництва енергії. 

Реагуючи на кліматичні зміни, Японія взяла на себе зобов’язання значно скоротити викиди вуглекислого газу – її позицію зафіксовано у численних міжнародних договорах. Зараз країна мусить швидко декарбонізувати виробництво енергії. Кліматично нейтральні варіанти, такі як ядерна енергетика, продовжують відігравати значну роль, оскільки трансформація енергетичної системи Японії є непростою метою і вимагає часу.

Ризики для стабільності залишаються

На початку 2022 року Індонезія короткочасно оголосила, що не експортуватиме вугілля в січні 2022 року через низькі запаси. Це глибоко вразило Японію як основну країну-імпортер. Однак згодом Джакарта пом’якшила тимчасову заборону на експорт спеціальними дозволами. Ця ситуація нагадала Японії про її залежність від імпорту енергоносіїв.

Оскільки острів також не з’єднаний мережею із сусідніми країнами, він не може компенсувати нестачу електроенергії і тому є вразливим. Останній, але не менш важливий момент – потрійна катастрофа на Фукусімі в 2011 році все ще дихає нам у шию. Тоді уряд практично за ніч відімкнув ядерну енергетику як джерело енергії на тривалий період.

Невисока енергетична самодостатність

Згідно з Energy White Paper 2021, Японія значно поступається США, Китаю, Великобританії, Франції та Німеччині у безпеці енергопостачання. Для Японії це питання стало важливішим з огляду на збільшення геополітичних ризиків та різкі коливання цін на сировину. Мета Японії також полягає в тому, щоб зробити ланцюжки поставок більш стійкими.

У 2020 фінансовому році (з 1 квітня по 31 березня) самозабезпечення Японії первинною енергією становило трохи більше 11 відсотків. Цього вдалося досягти швидким розширенням використання відновлюваних джерел енергії, а також завдяки деяким ядерним реакторам, які були знову введені в експлуатацію. Проте залежність від викопного палива залишається дуже високою. У 2020 фінансовому році вона становила 84,8 відсотка.

Японія хоче забезпечувати себе викопним паливом

Шостий стратегічний енергетичний план від жовтня 2021 року передбачає розширення розробки власних нафтогазових ресурсів до 2040 фінансового року. Цьому повинні сприяти як внутрішні проекти, так і права на розвиток японських компаній за кордоном.

Проте на власній території Японія майже не має родовищ нафти та газу. Тому нафтова компанія Inpex і державна Japan Oil, Gas and Metals National Corp. (JOGMEC) у січні 2022 року оголосила, що має намір відкрити нові запаси газу біля узбережжя архіпелагу. Геофізичні дослідження у водах префектур Сімане і Ямагучі показали обнадійливі результати.

Перший геологорозвідувальний проект за понад два десятиліття планується розпочати у березні 2022 року. Навіть якщо оцінені запаси обіцяють достатній комерційний прибуток, нафтове або газове родовище не зможе зробити внесок в енергопостачання до початку 2030-х років. При очікуваному обсязі виробництва 0,9 мільйона тонн на рік поточне самозабезпечення Японії (2,2 відсотка) збільшиться приблизно на 1,2 відсотка.

Залежність від імпорту залишається високою

У 2019 фінансовому році видобуток газу з внутрішніх наземних і морських родовищ становив приблизно 1,7 млн тонн. При цьому архіпелаг імпортував 76,5 млн тонн скрапленого газу і 173 млн кілолітрів нафти. Японське агентство з природних ресурсів та енергетики визначає частку імпорту як 97,6 відсотка для газу та 99,7 відсотка для сирої нафти.

З вугіллям не інакше. Зараз архіпелаг майже не має власних родовищ. Хоча використання сирої нафти у виробництві енергії значно скоротилося, газ і вугілля залишатимуться найважливішими джерелами енергії протягом наступних кількох років. Загалом Японія виробляє близько двох третин електроенергії з газу та вугілля.

Японія має великі запаси нафти

Щоб мати можливість реагувати на кризи, після нафтового ембарго 1970-х років Японія створила запаси нафти, які відповідно до закону 1975 року складаються з державних і приватних запасів. Нині ці резерви можуть покривати внутрішні потреби протягом 240 днів. Державних резервів вистачає на 145 днів.

В Японії немає еквіваленту для ЗНГ, його довгострокове зберігання не передбачено. Торгові доми та постачальники енергії мають потужності для зберігання, які можуть покривати попит приблизно від двох до трьох тижнів. За даними Мінекономіки, поставки вугілля для використання на ТЕС становили 7,8 млн тонн на кінець вересня 2021 року.

Атомна енергетика під питанням

Незважаючи на те, що всі атомні електростанції були тимчасово зупинені після катастрофи на Фукусімі з міркувань безпеки, Японія змогла на короткий час вдовольнити свої енергетичні потреби за рахунок запасів нафти та вугілля. Тим не менш, уряд як і раніше розглядає ядерну енергетику як стабілізуючий фактор майбутнього енергетичного балансу. Він призначений для забезпечення базового постачання електроенергії в кліматично нейтральний спосіб на додаток до відновлюваних джерел енергії.

Навіть якщо уряд зараз не розглядає будівництво нових ядерних реакторів, ядерна енергетика залишається в центрі уваги. Японія продовжує проводити дослідження та розробки. Конгломерат Mitsubishi Heavy Industries хоче розробити новий тип реактора до середини 2030 року. Він повинен мати можливість швидко запускатися і вимикатися, щоб компенсувати коливання потужності від відновлюваних джерел енергії.

Не в останню чергу Японія є партнером у міжнародному проекті термоядерного реактора ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Злиття атомів при високих температурах також є метою, яку переслідує японський стартап Kyoto Fusioneering. Його підтримують японські та міжнародні інвестори.