Захід посилює тиск: так працює обмеження ціни на російську нафту

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Захід посилює тиск: так працює обмеження ціни на російську нафту

Thu, 12/15/2022 - 15:24
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

З понеділка набуває сили обмеження цін на російську нафту, що транспортується судами. Як реагує Москва і які наслідки може мати цей крок? Аналіз.

Світ стане свідком введення безпрецедентного заходу: цього понеділка набуває чинності обмеження ціни на російську нафту, ухвалене країнами G7 та Європейським Союзом. Воно має досягти одночасно двох цілей: не допустити подальшого різкого подорожчання нафти та істотно скоротити доходи Росії від експорту.

Крім того, з цього понеділка в Євросоюзі діятиме ембарго на російську нафту, що імпортується судами. Проте її все ще можна буде отримувати російськими трубопроводами, що важливо, наприклад, для Угорщини.

У жовтні ЄС дійшов згоди про те, що європейським компаніям буде заборонено підтримувати експорт російської нафти морем. Судноплавним компаніям більше не дозволяється надавати свої кораблі, а страховим компаніям – фінансово забезпечувати транспорт.
Зробивши цей крок, Європейський Союз може вплинути на торгівельні операції між Росією та третіми країнами, такими як Індія.

Німеччина та імпорт нафти з Росії:

•    До російського вторгнення в Україну 35 відсотків нафти, яка споживалася в Німеччині, імпортувалися з Росії.
•    Приблизно дві третини цього надходило по нафтопроводу «Дружба», а решта — кораблями.
•    З цього понеділка російську нафту заборонено ввозити в ЄС на суднах.
•    До кінця року Німеччина взагалі припинить імпорт російської нафти.

Однак, щоб цей крок не призвів до різкого скорочення пропозиції нафти на світовому ринку і, як наслідок, різкого зростання цін, було заплановано механізм для винятків – введення верхньої межі ціни на російську нафту. Зокрема, США проводили кампанію за це, побоюючись, що інакше ціни на бензин будуть занадто високими.

Судноплавні та страхові компанії можуть і надалі підтримувати експорт російської нафти за умови, що ціна російської нафти залишиться нижче верхньої межі в 60 доларів за барель (159 літрів). Донедавна в ЄС були внутрішні суперечки щодо розміру ціни.

Президент України Зеленський критикує обмеження цін

Зокрема Польща, а також Литва та Естонія спочатку хотіли проштовхнути значно нижчу межу в 30 доларів за барель, щоб ще менше грошей надходило у військову скриньку Путіна. Ринкова ціна російської нафти Ural зараз становить близько 69 доларів за барель.

Кожні два місяці має відбуватися перегляд ліміту ціни. У перспективі вона має бути мінімум на п'ять відсотків нижчою від середньоринкової ціни на російську нафту.

Положення, яке буде прийнято, значно скоротить доходи Росії, заявила президент Комісії ЄС Урсула фон дер Ляєн. Міністр фінансів США Джанет Єллен підкреслила, що в той час як російська економіка колапсує, а бюджет уже скоротився, обмеження цін перекриває найважливіше джерело доходу. США також беруть участь в угоді про обмеження цін через G7.

Після рішення ЄС прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив: «Ми не приймемо це обмеження цін», водночас підкресливши, що Росія готова до подібного заходу.

Росія побудувала «тіньовий флот»

Справді, за останні місяці Росія створила «тіньовий флот» і купила понад 100 нафтових танкерів, повідомляє Financial Times з посиланням на суднових брокерів. Таким чином Москва може принаймні пом'якшити дію санкцій, ухвалених ЄС і G7.

Однак в Росії знадобиться більш ніж удвічі більше танкерів, щоб продовжувати експорт без змін. Страховку замінити ще важче. 90 відсотків усіх транспортних страховок у світі видають компанії з країн G7.

Який вплив матиме обмеження ціни на Німеччину?

Москва пригрозила країнам, які підтримують обмеження цін, припинити постачання нафти. Якщо загроза буде реалізована, країни ЄС більше не будуть отримувати нафту російськими трубопроводами.

Однак у цьому випадку наслідки для Німеччини, ймовірно, будуть незначними. З кінця року федеральний уряд більше не збирається купувати нафту в Росії. З іншого боку, зупинка доставки вдарить по Угорщині, яка продовжує покладатися на хороші стосунки з Кремлем.

Важко передбачити точний вплив цього обмеження на ціни світового ринку нафти. У країнах Великої сімки та ЄС сподіваються, що це допоможе запобігти стрибкам цін на нафту цієї зими – і, отже, стрибкам цін на бензин, за якими мають платити споживачі. Встановлена верхня межа все ще достатньо висока, щоб експорт нафти залишався фінансово привабливим для Москви.

Однак погоджуватись із правилами чи спочатку розраховувати на обхід обмеження за допомогою «тіньового флоту» — це політичне рішення Кремля. Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас припускає, що з кожним втраченим доларом за барель Росії доведеться мати справу з втратою доходів у розмірі двох мільярдів доларів на рік.