Ціни на газ знову на рекордному рівні

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Ціни на газ знову на рекордному рівні

пт, 12/24/2021 - 14:39
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesschau

Після останніх заяв федерального міністра закордонних справ Анналени Бербок щодо газопроводу «Північний потік-2» європейські ціни на газ знову значно піднялися. А сховища ще ледь заповнені. 

Ціни на газ піднялися до нового рекорду. Ф'ючерсні контракти на 14 грудня досягли рекордної вартості в 118 євро за мегават-год (МВт-год) у другій половині дня. Це на добрих десять відсотків більше, ніж у п’ятницю. Ціни злітали до такого рівня ще в жовтні. Тоді вартість МВт-год становила 117,50 євро. 

Причиною недавнього підвищення галузеві експерти назвали заяви міністра закордонних справ Анналени Бербок, що прозвучали в неділю ввечері. У ZDF «heute journal» член партії «Зелені» висловилася проти швидкого введення в експлуатацію газопроводу «Північний потік-2». Вона підкреслила, що він «не відповідає вимогам європейського енергетичного законодавства і що питання безпеки все ще залишається актуальним». 

Сертифікацію призупинено 

Федеральне мережеве агентство вже повідомило про призупинення процесу погодження в середині листопада. Влада вимагає, щоб оператор – державна російська компанія "Газпром" – організував процес відповідно до німецького законодавства. Комісія ЄС має намір перевірити, чи відповідає газопровід також європейському законодавству після завершення судового процесу в Німеччині. Експерти також пояснюють, що зараз ціни знову стрімко зростають через підвищення напруженості на кордоні між Росією та Україною, де Росія розмістила 100 000 солдатів – офіційно для військових навчань. Уряди США та Польщі нещодавно підтвердили свою позицію проти нового газопроводу. 

Особливо недостатньо заповнені сховища Газпрому 

Крім того, повідомлення про те, що рівень сховищ у Німеччині все ще дуже низький, викликають тривогу – йдеться здебільшого про сховища, якими володіє Газпром або в яких Газпром має частку. На думку підприємців енергетичної галузі, це пов’язано не лише з політичними міркуваннями підпорядкованої Кремлю компанії. Рівень заповнення сховищ в Німеччині був низьким вже після холодної зими 2020/2021, але європейські трейдери не хотіли нарощувати запаси влітку через підвищення цін на газ, розраховуючи на додаткові потоки газу через «Північний потік-2». 

Ця нерішучість у їхніх діях помітна й зараз. Однак викликає побоювання інформація з боку України, згідно з якою російська сторона досі не використовує повною мірою транзитні можливості через ворожу їй країну. Як все розвиватиметься далі – незрозуміло. Експерти очікують, що затвердження «Північного потоку-2» може бути відкладено до літа наступного року – його також можуть взагалі не затвердити з політичних причин. 

Австрія вимагає швидкого запуску 

Тим часом міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг звернувся до Ради міністрів закордонних справ Європи з проханням швидкого введення в експлуатацію спірного газопроводу. Проект «завершено, тепер ми повинні його використовувати», – сказав Шалленберг у понеділок у Брюсселі. Політик заперечив федеральному міністру закордонних справ Бербок, яка вперше брала участь в обговореннях у Брюсселі. З огляду на нещодавні загострення із Москвою з питань українського конфлікту, Шалленберг підкреслив, що вважає «помилкою» продовжувати сумніватися в газопроводі, коли виникає дискусія з Росією. Австрія, як і Німеччина, отримує природний газ з Росії.