Росія крутить ціни на газ

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Росія крутить ціни на газ

вт, 12/28/2021 - 14:56
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

«Газпром» припиняє поставки через трубопровід – і ціни на газ знову ростуть. Газ використовується Росією як засіб політичного впливу. Але німцям немає чого хвилюватися, каже міністр економіки Німеччини Хабек. 

Ціна на газ в Європі продовжує зростати до нових рекордів: цього тижня вона вперше перевищила позначку в 2000 доларів за тисячу кубометрів. На це було кілька причин - в тому числі низькі температури та зниження виробництва енергії німецькими вітровими генераторами через несприятливі погодні умови. Але знову ж таки, зростання цін також пов’язане з Росією. Підконтрольна державі газова компанія «Газпром» починаючи з вихідних значно скоротила свої поставки через одну з трьох центральних систем трубопроводів зі сходу на захід — а саме газопровід Ямал-Європа, який веде через Білорусь та Польщу до Німеччини. 

У вівторок газ відкачували навіть назад, з Німеччини до Польщі, яка зазвичай має запаси газу, поставленого з Росії. Зміна потоку газу, очевидно, підігріла побоювання учасників ринку, що Росія може й далі знижувати свої поставки навіть після настання зими, незважаючи на те, що європейські газові сховища все ще заповнені значно менше, ніж зазвичай. 

Німеччина: Не бійтеся дефіциту газу 

Міністерство економіки, енергетики та захисту клімату, яке зараз очолює міністр від партії «Зелених» Роберт Хабек, як і за його попередника Пітера Альтмайєра не бачить причин для занепокоєння, незважаючи на надзвичайно високі ціни. «Ми дуже уважно стежимо за ситуацією. Наразі ніщо не вказує на наявність слабких місць у постачанні», – сказала речниця. Правда, рівень газових сховищ на 56 відсотків нижчий, ніж у попередні роки. 

Але зменшення обсягів у холодну пору – це норма, в цьому і «суть сховищ». В основному вони використовуються для покриття пікових навантажень у холодні зимові дні, німецький ринок забезпечується газом не тільки зі сховищ. Крім того, німецькі складські потужності є четвертими за величиною у світі та найбільшими в ЄС, тому абсолютні обсяги все ще вищі, ніж в інших країнах, навіть при нижчих рівнях наповнення. У Великобританії, наприклад, доступно лише трохи менше 10 терават-годин, у Німеччині – близько 240. 

Стосовно кризи цін: Росію звинувачують у тому, що вона навмисно повільно наповнює свої європейські сховища і постачає лише мінімальну з узгоджених кількостей газу, щоб змусити найближчим часом ввести в експлуатацію газопровід «Північний потік-2» у Балтійському морі – завершений, але ще не сертифікований. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков у вівторок відхилив зв'язок між зупинкою поставок через газопровід Ямал і Північним потоком-2. За словами Пєскова, перерва в постачанні – це «суто комерційна» справа. Прес-секретар Газпрому повідомив, що компанія продовжує притримуватися  усіх довгострокових контрактів на постачання «згідно з замовленнями». За допомогою якого транспортного маршруту виконуються умови – вирішувати компанії. Прес-секретар Федерального міністерства економіки також підтвердила, що умови довгострокових контрактів на постачання будуть дотримані. Однак на короткостроковому спотовому ринку «досі високий попит і, як наслідок, високі ціни». 

Газ стає засобом політичного тиску 

Якщо експерти у сфері енергетики вважають можливим, що зупинкою на Ямалі компанія «Газпром» просто реагує на зниження замовлень від європейських споживачів через високі ціни на газ, знавці Росії бачать події в політичному контексті. «Навряд чи можна довести, але це дуже дивно, що поставки через газопровід Ямал припиняються саме тоді, коли брязкання зброєю навколо України посилюється», – каже Стефан Майстер, експерт з питань енергетики Німецького товариства зовнішньої політики в Берліні, і натякає на масове розміщення російських військ на кордоні з Україною та посилення загрози війни Москви проти Києва. Ціни на газ високі незалежно від зупинки на Ямалі, сказав Майстер, але вони можуть впасти, якщо Росія експортуватиме більше газу. Країна має можливості, але не використовує їх, щоб чинити політичний тиск на ЄС. 

У союзі зростає непевність, тому що через низький рівень наповнення сховищ ніхто не знає, чи можна буде забезпечити належним чином економіку та домогосподарства в холодні місяці. «Те, що відбувається, — це не лише ринкові рішення. Це результат того, що енергопостачання є центральною частиною російської зовнішньої політики та політики безпеки», — сказав Майстер. «Москва зараз тисне на ЄС своїми поставками газу». Серед іншого, президент Володимир Путін скористався тим, що в Німеччині прийшов до влади новий уряд, який «ще не визначився з чітким ставленням до Росії».