Росія припиняє поставки газу?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Росія припиняє поставки газу?

сб, 07/09/2022 - 20:19
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

"Північний потік-1" закрито на ремонт. Якщо Росія не відновить постачання, Німеччині загрожує серйозна нестача газу. Вихід: економія.

У понеділок на дні Балтійського моря може закінчитися ціла епоха: газопровід "Північний потік-1" зупинено на ремонт. Насправді нічого особливого, подібне відбувається щороку. Але зараз йде війна. Росія вторглася в Україну, на що Захід відповідає санкціями; він постачає зброю Україні, у відповідь на що Росія завдає удару. Путін гальмує потік газу до Європи. Газопровід через Польщу вже закритий, а російський газ у трубах через Україну та Туреччину йде лише на половинній потужності. Останнім часом до ЄС щотижня надходив лише один мільярд кубометрів – об’єм зменшився на дві третини.

Вплив маніпуляцій Путіна на ЄС величезний, а ціни на енергоносії вищі, ніж будь-коли.

І саме зараз "Північний потік-1" зупиняється на ремонт. Чи вірить хтось в те, що потім трубопровід повернеться до мережі в звичайному режимі роботи? Точно не міністр економіки Роберт Габек (партія Зелені). Він подорожує країною з посилом: «Можливо, це кінець». Можливо, поставок більше не буде. Подібної думки дотримуються і партнери по коаліції. Заступник голови фракції ВДП Александр Граф Ламбсдорф нагадує, що припинення енергопостачання є одним із стандартних важелів впливу Путіна. Лише нещодавно він заблокував російський чорноморський порт Новоросійськ для експорту нафти з Казахстану, оскільки Казахстан явно не підтримує його війну з Україною. «Можливість зупинки поставок реальна», — каже Ламбсдорф. Партія СДПН налаштована не набагато оптимістичніше. «Вважати, що «Північний потік-1» буде перезапущено після ремонту, було б грою в «російську рулетку» », — заявляє член парламенту Тімон Греммельс, один із провідних енергетичних політиків фракції. Коли технічне обслуговування закінчиться, з Москви можна почути: «Ми б залюбки, але через санкції не вистачає важливих деталей, тому не можемо».

Опозиція та експерти доєднуються до думки. Експерт з енергетики Андреас Юнг каже від імені фракції Союзу: «невідомо, чи хоче Росія закрити «Північний потік-1», але ми повинні підготуватися до такого сценарію».

Чи станеться це, залежить від того, як буде діяти Путін. Якщо він хоче насамперед заробити гроші, він продовжить поставляти, тим більше, що ціни зараз високі. Але якщо він понад усе хоче виграти Україну, то може перейти на нуль. Андреас Гольдтау з Німецької ради з міжнародних відносин (DGAP) описує, який розвиток може мати ситуація: «Путін міг би спробувати перевірити стабільність західних систем, припинивши поставки. Він міг підрахувати, що наша соціальна стабільність буде під загрозою, якщо важливі галузі промисловості, скляна промисловість чи BASF, зазнають краху».

Чи стане Німеччина на коліна? Дослідницький інститут Брейгеля стежить за газовими потоками в ЄС. Його діаграми показують «пересихання» російських поставок за останні місяці. Але вони також показують, що ЄС наразі зміг майже повністю компенсувати втрати за рахунок закупівель на світовому ринку. Останнім часом все більше і більше танкерів зрідженого газу потрапляють до Європи. Також зросли поставки з Норвегії. Таким чином ЄС майже компенсував «російський мінус» – хоч і астрономічними витратами, оскільки ціни на світовому ринку з осені минулого року зросли у вісім разів. Через це дюссельдорфська компанія Uniper вже потребує державної допомоги на мільярди.

Скільки залишилося на світовому ринку?

Якщо федеральному уряду вдасться побудувати два нових газових порти поблизу Брунсбюттеля та Вільгельмсгафена до кінця року, як планувалося, ЄС може навіть повернутися в плюс. Однак це було б дуже дорого. Крім того, це не безпечно, оскільки ніхто не знає, чи буде взагалі достатньо СПГ на ринку для продовження збільшення поставок. Голдтау з DGAP каже, що світовий ринок СПГ теоретично міг би покрити майже всі потреби ЄС. Єдина проблема в тому, що газу часто вже немає. «Більшість об’єму, який виробляє газове родовище, зазвичай продано ще до того, як родовище вводиться в експлуатацію». Лише «частка» видобутку залишається доступною.

Але якщо Росія закриє Північний Потік, ЄС може скотитися до газового дефіциту вже в кінці липня. Прірву, майже півмільярда кубометрів на тиждень, тоді не можна буде закрити новими портами.

А могло бути ще гірше. Балтійська труба – не єдине слабке місце в Європі. Незважаючи на війну та ворожнечу, Росія все ще здійснює поставки через українські трубопроводи. Разом із маршрутом через Туреччину цим шляхом на захід надходить стільки ж російського газу, скільки до сих пір – через Балтійське море.

Путін міг би закрити всі газопроводи

Як довго ще надходитимуть поставки? Ніхто не знає, чого хоче Володимир Путін, але якщо він спокусився дестабілізувати країни ЄС газовою кризою, чому зупинятися на Північному Потоці? Він так само може повністю припинити надходження газу. Для нього це було б дорого, але могло б створити достатній тиск на Захід, щоб він припинив допомагати Україні.

Ніхто у федеральному уряді відкрито не обговорює цю можливість. Опозиція - навпаки. «Федеральний уряд активував перший рівень тривоги», - каже Юнг з партії ХДС. «Але вони все ще не мають плану на випадок повного припинення поставок. Наприклад, коли виникає дефіцит, надто пізно стимулювати економію». Але де можна заощадити газ? І чиє постачання буде припинено в екстреному випадку? Асоціація енергетичної промисловості BDEW оцінює, що одна п'ята споживання в Німеччині може бути швидко заощаджена - перш за все у виробництві електроенергії та в приватних домогосподарствах.

З іншого боку, найскладнішим питанням постає найбільший споживач: промисловість. На неї припадало 37 відсотків попиту в 2021 році. Газ в основному використовується на заводах, де потрібна висока температура, наприклад, для виробництва сталі, кераміки, скла та паперу. Газ необхідний у фарбувальних і ливарних цехах автомобільної промисловості. Але найбільшим споживачем є хімічна промисловість, де газ не тільки дає тепло, а й є сировиною

Надзвичайна ситуація настане восени

Багато процесів неможливо перевести на інші джерела енергії за одну ніч. За оцінками енергетичної промисловості, лише мізерні вісім відсотків промислового споживання природного газу можуть бути замінені в середньостроковій перспективі. Це означає, що якщо постачання газу найближчим часом суттєво скоротиться, то в гіршому випадку виробництво доведеться багато в чому скоротити або припинити. Промисловість забила тривогу на ранній стадії: «Це може призвести економіку Німеччини до найгіршої кризи з моменту закінчення Другої світової війни та знищити наше процвітання», — сказав керівник BASF Мартін Брудермюллер у квітні F.A.Z.

Однак, навіть якщо Північний потік-1 більше не працюватиме після ремонту, раціонування в енергетичній галузі очікується лише восени. Тому що зараз, влітку, коли приватні домогосподарства відключили опалення, газу вистачає навіть без Балтійського трубопроводу.

Надзвичайна ситуація прийде з початком опалювального сезону. Тоді Федеральне мережеве агентство може спочатку просити окремі компанії зменшити споживання газу за допомогою так званих «індивідуальних постанов». Компанії поки не знають, які сектори постраждають в першу чергу. «Поки що Федеральне мережеве агентство не надало жодної конкретної інформації про те, як і в якій мірі на нас вплине раціонування», — кажуть у Mercedes-Benz.
Якщо дефіцит буде посилюватися, промисловість очікує розширене раціонування. Щоб мати можливість контролювати промисловість, Федеральне мережеве агентство зараз створює величезну базу даних, до якої вноситься інформація від великих покупців природного газу про споживання, використання та можливості заощадження. Ця «Платформа газової безпеки» має бути готова у жовтні. Тоді німецька ринкова економіка може стати плановою – екстрений експеримент, безпрецедентний в історії Федеративної Республіки.

Крім того, є 21 мільйон німецьких приватних домогосподарств, які використовують природний газ. Енергетична асоціація BDEW бачить тут «потенціал короткострокової економії». Проблема: домогосподарства користуються правовим захистом – на відміну від промисловості, вони повинні обов’язково забезпечуватися, наскільки це можливо. Тому політики покладаються на заклики до жорсткої економії та високі ціни на газ, щоб переконати німців вимкнути опалення та не так довго приймати душ.

Найгірший сценарій від Федерального мережевого агентства полягає в тому, що тиск у газовій мережі падає, якщо виникає місцевий дефіцит газу. Тоді на цілих вулицях автоматично спрацьовували б запобіжники газових котлів у квартирах і будинках. Обігрівачі б вимикалися. Тоді інсталяторам довелося б напружено налагоджувати роботу систем у кожному будинку.

Жахаючі сценарії та рішення проти них

Однак, як вже було сказано, це найгірший сценарій. Йому можна запобігти, економлячи. Бен МакВільямс і Георг Захманн з Інституту Брейгеля вважають, що споживання в ЄС мало б впасти на 15 відсотків, якщо б відбулося повне припинення роботи з Росії. Енергетична асоціація BDEW вважає можливим двадцять відсотків заощадження у Німеччині в короткостроковій перспективі, з цим погоджується і мережеве агентство.

Однак питання про те, як досягти цих двадцяти відсотків, є суперечливим. Цього тижня коаліція ухвалила пакет заходів. Виведені з експлуатації вугільні електростанції мають бути тимчасово підключені до мережі, щоб замінити газові електростанції, і розширення використання відновлюваних джерел енергії має бути прискорене.

Опозиції цього замало. ХДС і ХСС вимагають від коаліції порушити старі табу, щоб уникнути надзвичайного стану. Серед іншого, Союз хоче відкласти поетапну відмову від ядерної енергетики. Останні три німецькі атомні електростанції не планується виводити з мережі наприкінці цього року, як мало б бути – поки що вони продовжуватимуть працювати. Крім того, Союз вимагає звільнити від обмежень виробництво біогазу в Німеччині. Обмеження зараз існують для того, щоб кукурудза для біогазу на німецьких полях не витіснила зерно та овочі для людей і тварин.

Проте перш за все Союз партій очікує чітких закликів до жорсткої економії від уряду. На його думку, канцлер Олаф Шольц досі не наважився відкрито виступити на цю тему. В той час коли Габек закликає людей економити енергію, канцлер лише зазначив, що не бажає давати людям жодних порад. Для Юнга з партії ХДС це межує з ухиленням від відповідальності. Він вимагає від канцлера «чіткого повідомлення про ризик надзвичайної ситуації». Подібно до Ангели Меркель із закликом залишатися вдома на початку пандемії, Олаф Шольц мав би сказати: «Економте енергію, як тільки можете, оскільки ситуація серйозна». Канцлер не може «делегувати щось подібне своєму заступнику».