Нафтові компанії процвітають

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Нафтові компанії процвітають

чт, 07/28/2022 - 14:37
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

Поки населення стогне під тягарем високих цін на електроенергію та газ, енергетичні компанії звітують про рекордні прибутки – і радують своїх інвесторів.

Ціни на енергоносії підскочили до небес: нафтогазові компанії киплять від прибутків. Британський концерн Shell у четвер повідомив про другий поспіль рекордний прибуток за весняний квартал. З профіцитом у розмірі 11,5 мільярдів доларів США з квітня по червень прибуток знову перевищив 9,1 мільярда доларів США – в попередньому кварталі.

Shell, найбільша європейська нафтова компанія, повідомляє про «безпрецедентно високі» прибутки. Видобуток нафти при цьому трохи зменшився. Однак різке зростання цін після початку війни в Україні підвищило продажі та прибутки. Вартість акцій Shell з початку року зросла більш ніж на 25 відсотків. Зараз вона становить близько 190 мільярдів доларів.

Французький конкурент – Totalenergies (раніше Total) з ринковою вартістю 130 мільярдів доларів зараз є третьою найдорожчою французькою компанією після гігантів предметів розкоші та споживчих товарів LVMH і L'Oréal. У весняному кварталі компанія отримала чистого прибутку в розмірі 5,7 млрд євро – за вирахуванням мільярдного резерву для частки в російській компанії «Новатек», сформованої через загрозу санкцій. Без урахування цієї особливої статті квартальний прибуток французької компанії становить 9,8 мільярда доларів.

Справа не тільки у високих цінах на нафту: концерн Totalenergies виграє від того, що протягом багатьох років активно займається продажем зрідженого нафтового газу, і зараз попит на нього більший, ніж будь-коли. Тепер компанія хоче розділити свій успіх з інвесторами за допомогою спеціальних дивідендів у розмірі 69 центів на акцію.

Вона також оголосила про нову програму викупу акцій на суму до 2 мільярдів євро – аналогічно Shell, але в останній навіть збираються викупити цінні папери на суму 6 мільярдів доларів і таким чином підвищити ціну акцій.

Фондовий ринок різко пішов угору за останні кілька місяців. Покращення відчула також австрійська енергетична та хімічна компанія OMV, яка змогла більш ніж подвоїти свої продажі та прибуток у першій половині року. Як і Totalenergies, частково державна компанія вважає можливою виплату спеціальних дивідендів за поточний фінансовий рік. Головний фінансовий директор Рейнхард Флорі зауважив, що ця тема «зараз активно не обговорюється», але й не виключається. «Будемо чекати подальшого розвитку подій у другій половині року». Флорі зазначив, що для забезпечення постачання газу, яке досі в основному базувалося на російських джерелах, доведеться значно збільшити витрати.

Електростанції працюють повним ходом

І все ж, фінансовий директор OMV із 6,5 мільярдами євро на руках почувається «дуже добре позиціонованим». У першому півріччі продажі компанії зросли на 124 відсотки до 30,6 мільярда євро. Після вирахування ефектів від списання вартості російського бізнесу та частки в газопроводі «Північний потік-2» у розмірі 2 млрд євро, компанія звітує про чистий прибуток за цей період у розмірі 3,4 млрд євро.

У Німеччині, в той же час, привертають увагу блискучі угоди енергетичного гіганта RWE. Чистий прибуток компанії, що базується в Ессені, майже подвоївся в першому півріччі, тому прогноз на 2022 рік нечувано виріс. Фінансовий директор Міхаель Мюллер вже оголосив про прогнозоване зростання прибутку на наступний рік. Одним із рушійних факторів цього є глобальна торгівля енергією.

У той же час електростанції RWE в Німеччині та на зовнішніх ринках працюють на повну потужність завдяки високому попиту на електроенергію. Зокрема, газові електростанції отримали надзвичайно високі прибутки, тоді як RWE також виграла від кращих ніж у попередньому році вітряних умов – для своїх наземних і морських вітрових електростанцій . Виробництво електроенергії на електростанціях, що працюють на бурому вугіллі, і на атомній електростанції Емсланд, що залишилася, також знаходиться на високому рівні. Однак поточна динаміка цін не відображається на їхніх результатах, оскільки продукція цих заводів була частково продана багато років тому за фіксованими умовами.

Але в той час як акціонери радіють більшим прибуткам, населення стогне від тягаря стрімко зростаючих рахунків за електроенергію. Середній регульований рахунок для домогосподарств у Великобританії, наприклад, підскочив з приблизно 1300 фунтів стерлінгів до майже 2000 фунтів стерлінгів за газ і електроенергію в квітні. Згідно з останніми прогнозами, наступної зими домогосподарства вірогідно платитимуть значно більше 3000 фунтів стерлінгів. Обидва кандидати від Торі на посаду прем’єр-міністра, залишену Борисом Джонсоном, оголосили про зниження податків, щоб зменшити рахунки споживачів.

Британський уряд також хоче присвоїти надприбутки енергетичних компаній. Ще в червні було прийнято рішення про «податок на надприбуток», який мають платити постачальники нафти та газу. Він має принести до скарбниці 5 мільярдів фунтів. Тодішній міністр фінансів Ріші Сунак короткий час розглядав можливість запровадження спеціального податку також для постачальників електроенергії. Однак через занепокоєння, що це може сповільнити інвестиції в розвиток відновлюваних джерел енергії, він  від цього утримався.

У Франції уряд закликав енергетичного гіганта Totalenergies, який також зазнає критики через свої високі прибутки, знизити ціни на заправних станціях – на додаток до державної знижки на пальне в розмірі 30 центів за літр пального. Починаючи з вересня, компанія зніме ще 20 центів з цін на усіх французьких АЗС. За оцінками газети "Les Echos", подібний хід обійдеться Totalenergies у 500 мільйонів євро. Речник французького уряду Олів'є Веран назвав зниження цін, надане в результаті політичного тиску, «більш ефективним», ніж спеціальний податок.