THE готується до «найгіршого сценарію»

Time to read
less than
1 minute
Read so far

THE готується до «найгіршого сценарію»

пт, 08/19/2022 - 14:02
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

Нововведена плата за зберігання газу та плата за закупівлю балансуючої енергії значно менші, ніж нова комісія за закупівлю газу. І все ж розмір цих стягнень вказує на те, що менеджер ринку THE готується до зими, бідної на газ. Серед іншого, очікується, що майже весь газ буде розпродано зі сховищ і це принесе високі доходи.

Компанія Trading Hub Europe (THE) оголосила розмір додаткового стягнення за зберігання газу, яке почне діяти з 1 жовтня: 0,59 євро за мегават-годину – 0,059 цента за кіловат-годину – це значно нижче, ніж комісія за закупівлю газу.

THE, також відома як компанія, керуюча ринковою зоною, стягуватиме комісію за зберігання з менеджерів балансуючої групи – питання, чи виставлятимуть останні рахунок кінцевому споживачеві за доплату, залишається відкритим. Додаткові витрати як мінімум повинні бути закладені в нові газові контракти. При річному споживанні 20 000 кіловат-годин комісія за зберігання газу спричинила би додаткові витрати в розмірі 12,63 євро з семивідсотковим ПДВ. Новий додатковий збір призначений для покриття витрат на зберігання газу відповідно до розділу 35e Закону про енергетичну промисловість.

Також було оприлюднено суму плати за балансуючу енергію. Плата за нейтральність балансування SLP (cтандартного профілю навантаження), яку повинні сплачувати всі малі споживачі газу з так званим стандартним профілем навантаження, становитиме 5,70 євро за мегават-годину з 1 жовтня – або 0,57 цента за кіловат-годину для приватних домогосподарств. Плата за нейтральність балансування RLM, яка застосовується до основних споживачів, становить 3,90 євро за мегават-годину. У минулому плата за балансування зазвичай становила нуль євро, оскільки її можна було покрити з добре забезпеченого рахунку THE.

Ймовірно, THE очікує великих доходів від розвантаження сховищ

Для кінцевих споживачів збір комісії за зберігання газу та за балансування можуть бути набагато менш важливими, ніж наднормові плати за закупівлю газу. Однак ці надбавки також мають високу політичну значимість – встановлені THE розміри свідчать про те, що компанія готується до дефіциту газу взимку – готується до найгіршого випадку. «Збір за зберігання газу досить низький. Це можна пояснити тим, що THE очікує високих доходів від розподілу газу взимку – очікується, що ціни будуть набагато вищими за вартість закупівлі газу. Все пояснюється очікуванням напруженої ситуації з газопостачанням взимку», – сказав експерт з газового ринку консалтингової компанії Enervis Себастьян Гулбіс в інтерв’ю Tagesspiegel Background.

З іншого боку, плати за нейтральність балансування вищі, ніж будь-коли. «Це вказує на те, що THE очікує також і тут найгіршого розвитку подій, тобто високих витрат і високих обсягів енергії закупленої для балансу в поєднанні зі зниженням продажів кінцевим споживачам», — сказав Гулбіс. Факторами витрат можуть бути, наприклад, очікування стосовно новоствореної моделі газового аукціону, а також збільшення вартості для так званих «Long Term Options».

Цінник за газ на майбутній аукціонній моделі невідомий

Коли йдеться про довгостроковий енергетичний продукт (Long Term Option), THE платить підприємствам за утримування в резерві певної кількості газу, доступ до якої можна отримати в напружених ситуаціях. З іншого боку, нещодавно створеним варіантом є модель газового аукціону, яка має на меті стимулювати компанії економити газ у короткостроковій перспективі та зробити зекономлені кількості доступними THE для використання в якості балансуючої енергії. Оскільки ця модель функціонуватиме як аукціон, найдешевші пропозиції отримують контракт. Як енергетичний балансовий продукт, результуючі витрати фінансуватимуться THE через комісію за балансування.

Але з якими цінами залишаться великі промислові підприємства у випадку нестачі газу взимку? «Це велика невідомість, і перегляд ринкових цін не обов’язково допомагає у з’ясування цього питання. Тому що перед тим, як прийняти рішення не купувати газ, велика компанія має вирішити, зменшувати виробництво чи повністю його зупиняти. Ціни пропозицій тоді повинні бути згенеровані з втраченої доданої вартості», – сказав Гулбіс. Таким чином, як дорого компаніям обійдеться дефіцит газу, може значно варіюватися.

На додаток до значно високих припущень щодо витрат на закупівлю балансуючої енергії, THE, ймовірно, значно збільшив буфер ліквідності на рахунках розподілу - це також є рушійною силою збільшення плат за балансування. За кілька тижнів THE оприлюднить базу для розрахунку асигнувань. Це вже допомагає скласти певну картину. Однак, якщо майбутній зимовий сценарій, який розглядає THE, виявиться менш гірким, надлишок грошей буде використано для фінансування балансування в наступному році або, можливо, розподілено між постачальниками.

Через додаткові плати за газ ростуть ціни на електроенергію

Якщо плата за нейтральність балансування фіксована на один рік, то розмір плати за зберігання газу перераховуватиметься через три місяці. Після цього її необхідно розраховувати кожні півроку. Лише в останній період її знову закріплять терміном на три місяці – з 1 січня 2025 року по 31 березня 2025 року.

У новому дослідженні Enervis також підрахували, як комісія за газ, яка діятиме з жовтня, вплине на ціну за електроенергію. Відповідно, у 2023 році оптова ціна електроенергії може зрости приблизно на п’ять євро за мегават-годину в середньому за рік. За підрахунками консультантів, у середньому розрахунку по 2000 найдорожчим годинам року зростання ціни становить аж дванадцять євро за мегават-годину. Газові комісії можуть привести до збільшення виробничих витрат на газових електростанціях приблизно на 50 євро за мегават-годину.

«Однак ці ефекти не матимуть миттєвого впливу на середньорічний рівень цін на електроенергію, оскільки газові електростанції встановлюють ціни за годину лише частково», – зауважив експерт ринку електроенергії Enervis Мірко Шлоссарчик. Водночас високі ціни на газ можуть призвести до скорочення виробництва електроенергії на газових електростанціях. У 2023 році Enervis очікує скорочення виробництва електроенергії з газу на 12 терават-годин.