Голова експертної комісії Вероніка Грімм про недоліки в німецькому механізмі гальмування ціни на газ

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Голова експертної комісії Вероніка Грімм про недоліки в німецькому механізмі гальмування ціни на газ

ср, 10/12/2022 - 15:31
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Власний же захід запобігання зростанню ціни на газ голова експертної комісії вважає неповним, недосконалим для заданої цілі та неправильно названим – і все ж, правильним.

Вероніка Грімм вже півтора дня працює безупинно в своєму офісі в урядовому кварталі Берліна. Експертна комісія «Газ і тепло» засідала до 6.30 ранку понеділка. Потім справи перейшли до канцелярії, а потім відбулася презентація того, що стало, мабуть, найважливішим німецьким кризовим інструментом – механізму гальмування цін на газ.

План звучить наступним чином: потрібно врятувати споживачів від високих цін на газ. Державна допомога буде настільки високою, як ніби кіловат-година газу коштувала лише 12 центів. Ця підтримка має бути доступною для 80 відсотків споживачів. Оскільки очікується, що початок цієї кампанії затягнеться аж до березня 2023 року, федеральний уряд має подолати розрив, взявши на себе авансові платежі за газ у грудні.

Насправді Грімм не мала б давати жодних інтерв’ю: кілька днів тому для об’єднання «Wirtschaftswisemen», членом якого вона є, почався період мовчання перед публікацією їхнього річного звіту. Проте голова комісії погодилася зробити виняток для редакції Handelsblatt.

Пані Грімм, від першого засідання газової комісії до подання вашого звіту минуло рекордні 16 днів. Чи взагалі можливо так швидко викласти значущі пропозиції на папері?

Без сумніву, це була найшвидша підготовка такого звіту, яку я коли-небудь проводила. Проте я вважаю, що з огляду на складні вимоги федерального уряду нам вдалося виробити розумні пропозиції.

Які складні вимоги ви маєте на увазі?

За змістом наше завдання було чітко сформульоване, щоб ми могли працювати конструктивно. Запит на швидкість реалізації, з іншого боку, був величезним. Через наближення зими потрібне швидке вирішення проблеми.

Деякі пропозиції щодо гальмування ціни на газ розглядаються вже півроку.

Те, що процес вже запущено, значно полегшило нам роботу. Але було б ще легше, якби Комісія могла розпочати роботу раніше. Однак її призначили лише на кінець вересня, а розрядка тепер потрібна фактично негайно. Таке швидке впровадження газового цінового гальма може спрацювати, лише якщо йтиметься про численні компроміси. Зрештою, пропозиція також має бути здійсненною, тому, окрім представників науки та  постраждалих від енергетичної кризи груп, за столом були також асоціації, члени яких будуть напряму залучені до втілення пропозиції в життя. Федеральний уряд хотів отримати варіант надзвичайно швидкого, небюрократичного, але водночас цілеспрямованого гальмування ціни на газ, яке не йде врозріз із економією газу. З самого початку було зрозуміло, що це неможливо і що ми повинні розставити пріоритети.

Точність ураження цілі явно не належала до пріоритетів.

Ми намагалися знайти рішення, яке було б максимально точним за даних обставин. Але, чесно кажучи, за дуже короткий проміжок часу навряд чи вдалося б, тому нам довелося придумати щось ксилографічне.

Однак власник вілли, мабуть, отримає більше вигоди від відшкодування за грудень та фактичного падіння цін на газ у березні, ніж малозаробітчанин у двокімнатній квартирі.

Починаючи з певного рівня допомога повинна оподатковуватись податком на прибуток, щоб принаймні дещо пом’якшити цей ефект. Але це, звісно, не змінює того факту, що багато домогосподарств і компаній, які самі зможуть витримати труднощі, отримають більшу вигоду від цих заходів. В ідеалі так бути не повинно. Але я все ж вважаю нашу пропозицію слушною.

Невідкалібрований швидкий удар – правильний?

Поточна перспектива полягає в тому, що ми побачимо історично високі ціни на газ в Європі приблизно до середини 2024 року, після чого вони повинні стабілізуватися на рівні, вищому за довоєнний. Звичайно, нашим гальмом ціни на газ є принцип лійки. Але питання тепер не в тому, допомагати чи ні, а в тому, допомогти чи залишити людей на морозі. Ціни на ринку оптової торгівлі цього року зросли більш як у десять разів і ефект цього вже доходить до споживачів.

Ми повинні опанувати цю надзвичайну ситуацію, щоб протягом цього часу основа нашої економічної діяльності не була безповоротно пошкоджена і люди далеко в серединних рівнях суспільства не були загнані до персональних банкрутств. Рішення полягає в тому, щоб заморозити ціни на рівні, який очікується в майбутньому, «Нова норма». Йдеться про рівень майже вдвічі вищий, ніж до війни. Таким чином, надзвичайний шок пом’якшується, і економіка та суспільство можуть адаптуватися до нової реальності.

Чи можна хоча б встановити верхню межу субсидії?

Не з потрібною швидкістю. Постачальники не можуть розрізняти, забезпечують вони багатоквартирний будинок чи віллу в кожному локальному випадку. З верхньою межею на підключення вони вдарили б по кожному будинку.

Безумовно, ми опинимося в екстремальній ситуації, якщо дійде до дефіциту газу. Щоб цінове гальмо на газ не посилювало цю небезпеку, ви продумали кілька хитрощів. Як вони виглядають?

Полегшення, яке ми застосуємо в грудні, не залежить від місячного обсягу споживання газу. Компенсується лише депозит. Якщо моє споживання є вищим, мені доведеться самостійно нести додаткові витрати на основі річного звіту. Якщо моє споживання нижче, я економлю.

Люди це розуміють?

Є загроза, що споживачі почують лише: компенсація за газ у грудні, чудово, тоді я підключю опалення як завжди. Щоб уникнути цього, безперечно, потрібна велика інформаційна кампанія. Але я вірю, що це можна втілити. Навіть якщо лише третина німців буде розумно економити, ми досягнемо прогресу. І компанії це розуміють.

Тоді гальмування цін на газ має запрацювати з березня. Багато людей, ймовірно, теж подумають: обмежені ціни? Чудово, набагато тепліша квартира.

Власне кажучи, термін «гальмування ціни на газ» неправильний, але він політично виправданий.

Що ви гальмуєте, так це витрати, правильно?

Саме так. Ми пропонуємо, щоб кожен споживач газу отримував квоту у розмірі 80 відсотків від обсягу витрат минулого споживання за кожну кіловат-годину. Для розрахунку цього кредиту різницю між ринковою ціною за контрактом і цільовою ціною в 12 центів множать на квоту. Кредит буде вираховуватися з початкового внеску щомісяця. Це гальмує загальні витрати на газ, а не ціни.

Чи можна почути приклад?

Припустимо, я споживала 15 000 кіловат-годин на рік у минулому, коли газ ще коштував близько семи центів за кіловат-годину. 80 відсотків із них — 12 тисяч. Після підвищення ціни я зараз маю ціну на газ 30 центів за кіловат-годину. У розрахунку на рік я споживаю лише 14 000 кіловат-годин. Мій рахунок за газ становив би близько 4200 євро без механізму гальмування ціни на газ. Розрив від 30 до 12 центів, до якого призначаються субсидії, становить 18 центів. Мій кредит, розрахований за рік, становить 2160 євро, тобто 180 євро на місяць. Кредит не потрібно повертати, незалежно від того, наскільки сильно я зменшу споживання. Якщо я заощаджую більше кіловат-годин, я заощаджую 30 центів кожного разу, незалежно від того, наскільки низьким є моє споживання.

Для великих промислових споживачів, приблизно 25 000 компаній, ви хочете обмежити закупівельну ціну безпосередньо до семи центів за кіловат-годину. Ви там зустрічаєте цільову аудиторію?

На початку я не могла собі уявити, що можливо розробити та підтримувати таке широке цінове гальмо для галузі. Тому що є багато компаній, які могли б впоратися зі зростанням цін, наприклад тому, що вони можуть підвищити свої ціни або тому, що вони роками отримували хороші прибутки. Проте дискусії показали, що переконливої альтернативи немає. За такий короткий час неможливо виокремити компанії, які знаходяться під загрозою існування, від тих, яким нічого не загрожує. На цьому тлі заморожування цін на рівні «нової норми» є правильним: для великих промислових споживачів це ціна близько семи центів за кіловат-годину, оскільки немає мережевих зборів та інших надбавок.

Як запобігти тому, щоб компанії привласнили прибуток від допомоги, продали газ на ринку і пішли?

Це теж активно обговорювалося. Фінансова підтримка має бути пов’язана зі збереженням місця розташування та перспективою трансформацій. Ми запропонували конкретну процедуру участі: компанії повинні зареєструватися в комунальному підприємстві, якщо вони хочуть скористатися перевагами низького тарифу, і їх участь має бути публічною. Будь-хто, хто може обійтися без підтримки і побоюється шкоди своєму іміджу, якщо скористається фінансуванням та зрештою повідомить про високі прибутки, може і повинен подумати про наслідки заздалегідь.