Німецьке гальмо цін на газ: величезне спалення грошей

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Німецьке гальмо цін на газ: величезне спалення грошей

ср, 12/14/2022 - 18:33
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

Влада хотіла стримати ціни на енергоносії. Але ефект від законів інший: вони штучно зберігають енергію дорогою. Постачальникам і клієнтам вигідно, казначейство платить.

Ранок четверга зазвичай присвячений найважливішим законам на порядку денному Бундестагу, а в останній тиждень року це, як правило, особливо важливі закони. Цього разу 15 грудня присвячене «Закону про запровадження гальмування цін на природний газ промислового використання і опалення», більш відомий як гальмо цін на газ та електроенергію.

Часто буває, що влада дає таким проектам оманливу назву. Однак не так часто трапляється, що назва закону виражає прямо протилежне до того, що він, швидше за все, буде робити: так зване «цінове гальмо» вводить механізм, який штучно підтримує високу ціну на газ, тобто вид бустера.

Відсутність зобов’язань щодо зниження ціни на газ

Якщо запитати красномовного міністра економіки Роберта Габека та його державних службовців, вони реагують відносно односкладно. Спочатку категорично заперечували ефект, потім посилалися на заборону зловживань у пункті 27 свого законопроєкту: з дати набрання чинності до 31 грудня 2023 року постачальникам газу забороняється підвищувати свої ціни, «крім випадків, коли постачальник може довести, що підвищення є об’єктивно виправданим». Федеральне відомство з картелів повинно суворо стежити за дотриманням цього положення, йдеться в ньому.

Суперечки про те, що «об'єктивно виправдано», таким чином запрограмовані. Але це не головне. Набагато важливішим є те, чого в законопроєкті не вистачає, а саме протилежного: зобов’язання знизити ціну на газ, якщо того вимагатиме розслаблена ринкова ситуація.

Коли почалася робота над законом, зростання цін на газ здавалося нестримним, і практично не було постачальника, у якого споживачі могли б придбати дешевший новий контракт.

Державне втручання в першу чергу захищає компанії

Тим часом ситуація радикально змінилося. У багатьох старих контрактах ціна вже на той момент різко зросла. Наприклад, комунальне підприємство Північного Рейну-Вестфалії Extraenergie, яке має понад мільйон клієнтів і є одним із найбільших гравців на ринку, підвищило ціну для споживачів газу в Берліні з дев’яти до 33 центів за кіловат-годину у вересні, на період починаючи з 1 листопада; на початку року ціна становила п'ять центів за кіловат-годину. Деякі постачальники зараз стягують навіть 40 центів за кіловат-годину.

Без втручання держави багато споживачів просто змінили б постачальника, дешевші альтернативи вже давно існують. Портали порівняння, такі як Check24 або Verivox, перераховують десятки постачальників для берлінських клієнтів, більшість із них стягують лише близько 20 центів за кіловат-годину, часто з гарантією фіксованої ціни на один рік. За звичайних обставин було б логічним укласти новий договір і таким чином заощадити до половини рахунку за газ – за умови, що це дозволяє термін попередження старого договору. Якщо підвищення цін було оголошено, але ще не здійснено, споживачі навіть мають право розірвати договір.

Однак гальмування ціни на газ робить це непривабливим для кінцевих споживачів, за умови, що вони економлять щонайменше 20 відсотків свого споживання газу порівняно з попереднім роком. Згідно з наявними даними, це ціль, якої має досягти принаймні половина всіх німецьких домогосподарств: адже приватне споживання газу впало саме на ці 20 відсотків протягом зими. У нещодавньому опитуванні Інституту Югова десять відсотків опитаних заявили, що жодного разу цього сезону не вмикали опалення.

Дешевший тариф стає дорожчим через втручання держави

Щоб зрозуміти механізм, потрібно трохи глибше заглибитися в конструкцію гальма цін на газ. Сам термін вводить в оману, оскільки влада Німеччини - на відміну від державного апарату інших країн - сама не обмежує ціну на газ, а виплачує споживачам компенсацію. Базою для цього є споживання минулого року, але лише 80 відсотків від нього. Обчислені кіловат-години множаться на тариф поточного чинного клієнтського договору за вирахуванням дванадцяти центів, які держава надає як особистий внесок, так би мовити.

Отже, якщо домогосподарство, на приклад, в Берліні, спожило 10 000 кіловат-годин у попередньому році, 8 000 з них потрапляють під гальмо цін на газ. При поточному тарифі в 40 центів після вирахування франшизи в 12 центів сума відшкодування становить 28 центів. Помноживши на 8 000 кіловат-годин, це дає вражаючі 2 240 євро державної допомоги, які вираховуються з річних звітів. Це приблизно 3200 євро, якщо клієнт заощадить 20 відсотків споживання минулого року. Підсумовуючи, він не сплатить навіть 1000 євро за свій газ.

Великі зусилля, які нічого не приносять

З іншого боку, якщо клієнт підписується на новий тариф у дешевшого постачальника за 20 центів, він витрачає 1600 євро на рік – і отримує лише 640 євро відшкодування від держави. Отже, попри всі незручності та зусилля, він не отримав абсолютно нічого. У другому випадку податківці субсидують лише завищені тарифи постачальника, який не знижує ціни.

І перевага завищеного тарифу тим більше, чим менше газу споживає домогосподарство. Якщо він може зменшити споживання на 50 відсотків, що в жодному разі неможливо в квартирі з невеликою кількістю зовнішніх стін, наприклад, він платить лише 2000 євро на рік постачальнику за дорогим тарифом, але отримує незмінну компенсацію в 2240 євро, оскільки державна субсидія є результатом споживання за попередній рік, помноженого на поточну ціну на газ.

Кредит йому звичайно не повернути, але за газ він нічого не платить у наступному році. З іншого боку, у дешевому тарифі рахунок за газ становитиме 1000 євро, з яких ще слід вирахувати 640 євро відшкодування. Тож залишилося заплатити 360 євро, дешевший тариф стає дорожчим через втручання держави.

«Цінова конкуренція може бути обмежена, якщо кінцеві споживачі зможуть скоротити своє споживання нижче пільгової квоти», — також визнає Мінекономіки на запитання F.A.Z. «У цьому випадку ви отримуєте вигоду від дуже високих витрат на оплату праці». Той, хто заздалегідь не знає напевно, чи досягне він економії в розмірі 20 відсотків, безумовно, має «стимул якомога швидше укласти недорогий контракт», — намагається заспокоїти прес-секретар.

Закручена конструкція

Рахунок за електроенергію може бути навіть гіршим, ніж за газ, тому що є навіть деякі тарифи, які трохи нижчі від державного ліміту в 40 центів за кіловат-годину. Це означає, що той, хто укладає такий тариф, не отримує грошей від держави – скільки б не заощаджував. З іншого боку, якщо він заплатить 60 центів, то буде відшкодовано принаймні 600 євро за споживання 3000 кіловат-годин минулого року - з додатковими витратами, які, наприклад, становлять лише 300 євро, якщо споживання зменшиться вдвічі. Постачальники і споживачі, так би мовити, ділять здобич завищених цін.

Бенефіціарами високого тарифу, швидше за все, стануть заможні домогосподарства. З одного боку, тому що вони можуть дозволити собі авансувати всі гроші в першу чергу. Адже виплат на рахунок доведеться чекати до березня, повне відшкодування доступне лише з річним звітом. З іншого боку, легше заощаджувати, якщо ви досі особливо не дивилися на витрати – і живете в добре ізольованому будинку.

Ця заплутана конструкція лише частково пояснюється тим фактом, що дешеві пропозиції зміни контракту для споживачів електроенергії та газу ще не з’явилися, коли Комісія з цін на енергоносії почала свою роботу восени. Іншим мотивом було те, що уряд і експерти неодмінно хотіли поєднати цінове гальмо зі стимулом до енергозбереження, адже реальний дефіцит ще очікувався цієї зими.

Тут також цінове гальмо має свої межі. У якийсь момент екстремальна економія більше не має значення, оскільки відшкодування закінчуються, якщо вони перевищують суму в поточному річному звіті. Незважаючи на це обмеження, стимул до економії спрацював досить добре, як показують попередні показники споживання. 

«Нічого ти не отримаєш, старий»

«Хоча цей політичний захід повністю включає стимули для економії газу, він створює хибні стимули з боку постачальників», – пишуть економіст з Мюнстера Маркус Дертвінкель-Кальт і його колега з Дюссельдорфа Крістіан Вей у першому дослідженні конкретних наслідків цінового гальма. «Оскільки прибутки комунальних підприємств і споживачів зростають разом із ціною на газ, обидві сторони можуть мати стимул підписувати контракти за особливо високими цінами на газ».

Слово «можуть» означає, що це аж ніяк не завжди і не скрізь можливо; споживачі також повинні читати дрібний шрифт. Не завжди зміна контракту можлива завчасно, тарифи в договорах без фіксованих цін можуть змінюватися. Також постає питання, що буде після того, як термін дії цінового гальма закінчиться. Одне можна сказати напевно: за нормальних умов поточна ситуація значно збільшила б стимули для споживачів переходити на більш дешеві тарифи. З огляду на поточну різницю в цінах, споживачі, які в іншому випадку схильні уникати паперової роботи, ймовірно, звернули б увагу на порівняльні портали

Держава перекриває кисень цьому ринковому механізму і субсидує інколи завищені ціни величезними сумами. Лише на наступний рік міністр фінансів Крістіан Лінднер запланував вражаючі 83 мільярди євро на гальмування цін на енергоносії, що майже стільки ж, скільки коштує 100 мільярдів для модернізації Бундесверу що триває 4 роки.

Півроку тому міністр економіки категорично відмовився платити приватним домогосподарствам премію за енергозбереження. «Якщо хтось каже: «я допоможу, лише якщо отримаю 50 євро зверху», — я скажу: «нічого ти не отримаєш, старий», — підкреслив тоді Роберт Габек на телебаченні. Тепер же він і його партнери по коаліції досить вільно розподіляють гроші – не лише споживачам, а й енергопостачальникам.