Газу не вистачає деінде: закупівлі СПГ Європою створюють прогалини по всьому світу

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Газу не вистачає деінде: закупівлі СПГ Європою створюють прогалини по всьому світу

сб, 01/07/2023 - 16:38
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

На світовому ринку бракує величезної кількості природного газу, який Росія майже не експортує. Німеччина купує заміну за великі гроші. Але для бідніших країн це створює проблеми.

Німеччина підводить підсумки свого енергопостачання у 2022 році: на перший погляд все виглядає добре. Очікуваної катастрофи з газом не сталося. А газосховища на початку січня заповнені на 90 відсотків. Насправді, однак, у цього успіху є зворотна сторона: газ, який Німеччина закупила в останні місяці, недоступний в інших країнах світу.

Про це свідчать дані дослідницької компанії Icis, ексклюзивні для «Handelsblatt». Вони дають зрозуміти, які країни скільки газу імпортували у 2022 році, а де імпорт різко впав. Наприклад, у кількох країнах, що розвиваються, а також у великих азіатських країнах спостерігався різкий спад.

Про можливість такого ефекту президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер побоювався ще в травні на ток-шоу «Маркус Ланц». За його словами, Німеччина забирає газ у інших країн через закупівлі на світовому ринку. «Це теж частина правди». І це жахлива дилема. Однак тоді Мюллер не хотів уточнювати, на які країни це вплине, хоча його кілька разів запитували. Ці дані вже доступні.

Глобальна торгівля СПГ: той, хто платить більше, отримує товар

Коли говорять про газ, який країни «купують» одна в одної, мається на увазі так званий LNG. Це скраплений газ. На відміну від газу, який раніше надходив з Росії до Німеччини через такі трубопроводи, як «Північний потік-1», скраплений газ можна завантажувати на кораблі та таким чином гнучко транспортувати по всьому світу. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), світовий попит на газ у 2022 році становив близько 4100 мільярдів кубометрів. За даними Icis, світова торгівля СПГ склала близько 550 мільярдів кубічних метрів, що покриває близько 13 відсотків загального попиту.

Перевага СПГ: будь-яка країна, яка має порти з відповідними терміналами, може імпортувати його. Підключення до газопроводу не потрібне. Деякі країни мають довгострокові контракти на поставку СПГ з іншими країнами та отримують газ надійно й регулярно морським транспортом. Приблизно дві третини світового СПГ продається за такими довгостроковими контрактами.

Але існує також короткостроковий ринок СПГ, на якому активно торгують численні країни. У результаті загальні обсяги СПГ, які країни імпортують щороку, можуть сильно відрізнятися. Короткостроковий ринок – це про те, хто пропонує найбільше грошей. СПГ-судна плавають світовим океаном і прямують туди, де вони можуть найвигідніше продати свій вантаж.

Тому імпортери не можуть бути впевнені, чи потрапить до них замовлений СПГ. Тим часом, якщо інша країна пропонує більше грошей, судно просто розвертається. І якщо одна країна раптом купує багато СПГ, для всіх інших залишається менше.

Дорогий газ: Німеччина як світовий рушій цін

Німеччина та інші європейські країни минулого року стали основними покупцями СПГ. Росія частково, а потім і повністю припинила постачання трубопровідного газу в умовах загарбницької війни проти України. У 2021 році Німеччина спожила близько 50 млрд кубометрів природного газу з Росії. Це більше половини загального споживання.

Щоб пережити зиму, Німеччина купувала влітку стільки СПГ на світовому ринку, скільки могла отримати – незалежно від вартості. Оскільки Німеччина не мала власних СПГ-терміналів до грудня, газ для німецьких сховищ надходив до сусідніх з Німеччиною країн. Це можна чітко прослідкувати в даних Icis. Звідти скраплений газ далі подавався по трубопроводах.

Дані дослідницької компанії показують, що в 2022 році Бельгія імпортувала на 167 відсотків більше СПГ, ніж у попередньому році, збільшивши обсяг приблизно на 5,7 мільйона тонн. Подібний ефект спостерігається у Франції: країна імпортувала на 13 мільйонів тонн СПГ більше, ніж у попередньому році, що на 99 відсотків більше.

Європа не просто брала величезні обсяги газу зі світового ринку. Ціни на газ також зросли до рекордних значень. Деякі інші країни просто не могли дозволити собі додатковий газ. Газовий експерт Icis Андреас Шредер каже: «Багата Європа купує СПГ у решти світу. У своїй ажіотажній купівлі вона підвищує ринкові ціни на газ у всьому світі та витісняє чутливих до ціни споживачів».

Значне скорочення імпорту СПГ на ринках кілької країн, що розвиваються

То де минулого року зник газ? Що вражає в даних, це, серед іншого, значне падіння імпорту в кількох країнах, що розвиваються.

У 2022 році Індія імпортувала приблизно на чотири мільйони тонн СПГ менше, ніж у попередньому році, тобто на 17 відсотків менше. Газовий експерт Шредер каже: «Для Індії загальне правило полягає в тому, що країна дуже чутливо реагує на ціни». Індії потрібен газ, наприклад, для виробництва добрив, що дуже важливо для сільськогосподарської держави.

Настільки ж разюче падіння імпорту спостерігається в Бразилії. У 2022 році країна закупила приблизно на 5,5 млн тонн СПГ менше, ніж у 2021 році. У відсотковому співвідношенні це спад на 72 відсотки. Тут також, за словами Шредера, низький імпорт «однозначно пояснюється високими цінами на СПГ».

Однак для Бразилії є додаткові наслідки. За словами Шредера, в країні багато гідроелектростанцій. Якщо буде посушливий рік, як це було у 2021 році, Бразилія може виробляти менше електроенергії з гідроенергії та потребуватиме більше газу для електростанцій. Тому падіння в 2022 році порівняно з високим імпортом газу в 2021 році є особливо значущим.

Суміш проблеми з цінами та особливих обставин також можна побачити в Пакистані, куди надійшло на 1,4 мільйона тонн менше СПГ – для країни це зниження принаймні на 18 відсотків. Влітку 2022 року внаслідок надзвичайно сильного мусонного дощу сталася катастрофічна повінь, яка також паралізувала економіку.

У 2023 році очікується посилення конкуренції на ринку СПГ

Сильний вплив підвищення цін помітний і для Китаю. Якщо дивитися в абсолютних цифрах, то тут помітно особливо різке падіння імпорту. У 2022 році Народна Республіка закупила приблизно на 16 мільйонів тонн СПГ менше – на 21 відсоток менше, ніж у попередньому році. Однак це також, ймовірно, тісно пов’язане з економічними втратами країни в результаті політики нульового COVID-19.

Дослідницький інститут Шредера Icis очікує, що тепер, коли країна скасовує корона-обмеження, Китай знову випередить Японію як найбільшого споживача СПГ у світі. Він додає: «Звичайно, можна очікувати подальшого зростання імпорту в багатьох країнах, що розвиваються.» Пакистан знову вимагатиме більше СПГ після повені цього року.

Ці ефекти європейського попиту можуть бути дещо пом'якшені до 2023 року, оскільки Японія хоче повернути деякі атомні електростанції в мережу і таким чином мати можливість замінити газові електростанції. Також очікується, що Південна Корея імпортуватиме на 14 відсотків менше СПГ у 2023 році, оскільки країна повертається до вугільних і атомних електростанцій і розширює використання відновлюваних джерел енергії.

Тим не менш, численні компенсаторні ефекти аж ніяк не повинні переконати Німеччину в тому, що закупівлі СПГ не здійснюються за рахунок інших країн. З одного боку, вони вказують на те, що крім високих цін на газ були й інші причини падіння імпорту в бідніших країнах. З іншого боку, у 2023 році підвищення цін ще сильніше вдарить по них, коли Європі знову доведеться купувати більше.