«Ринок cпіймав сам себе»

Time to read
less than
1 minute
Read so far

«Ринок cпіймав сам себе»

вт, 02/07/2023 - 11:56
Posted in:
0 comments

Джерело: Wirtschaftswoche

Чи потрібно відокремити ціну на газ від ціни на електроенергію? Як багато необхідно регулювання з боку держави? ЄС має намір представити свої пропозиції щодо реформи ринку електроенергії в березні. В інтерв’ю голова відділу торгівлі Vattenfall Френк фон Дорн розповідає про ціни та систему merit-order із месседжем: «залиште в спокої»!

Торговий відділ компанії Vattenfall розташовується поруч із Гамбурзькою державною оперою. Торгівля відбувається на першому поверсі, троє трейдерів сидять поруч один з одним за своїми ширмами, кожен має ще один ряд за собою. Є відділ, який відповідає за торгівлю в роботі з «алгоритмами», є відділ електроенергії та газу, а також той, де торгують цілодобово, 24/7. Френк тут головний, «Head of Trading». Він працює у Vattenfall більше 11 років, до цього працював у RWE. Протягом останнього року Дорн уважно стежив за вибухом цін на ринку газу та електроенергії, а зараз спостерігає за політичною реакцією. У середині березня Єврокомісія має намір представити свою пропозицію щодо реформи ринку електроенергії ЄС, вже є дуже конкретні пропозиції, наприклад, від Іспанії. Ключовим питанням буде: наскільки глибоко втручатиметься держава? І до яких спотворень це може призвести?

WirtschaftsWoche: Минулого літа ціни на енергоносії злетіли до абсурдних висот: мегават-година газу коштувала понад 340 євро, електроенергії – до 1050 євро. Зараз ринки заспокоїлися, а ціни впали. Влада все зробила ідеально?

Френк: Політичний тиск на Європу був високим. Тому зрозуміло, що потрібно було вжити заходів. Але падіння цін має менше спільного з тим, що зробив уряд - ринок упіймав сам себе. Звичайно, ціни тоді були завищені, важко оцінити, чому це так. Зараз нам пощастило, що зима м’яка, сховища заповнені, надходить багато СПГ. І громадяни та підприємства також відреагували, споживаючи менше газу. Попит впав приблизно на 20 відсотків. Це більше, ніж пропонував Європейський Союз минулого року. Ці три компоненти забезпечують різке падіння цін. Наші метеорологи можуть дати орієнтовні прогнози приблизно на три-чотири тижні. Тож ми вже маємо відносно хороше бачення щодо того, чи буде березень надзвичайно холодним. І, схоже, ризик дуже холодної зими низький.

Ви сказали: сховища природного газу Німеччини зараз заповнені майже на 80 відсотків. Для лютого це рекорд. Що це означає для наступної зими?

Зазвичай ми повинні повністю заповнити резервуари знову в листопаді або грудні. А це в свою чергу є гарною основою для наступної зими. Наявні обставини призводять до того, що надбавки за ризик, включені в ціни, поступово зменшуються.

Після ваших стверджень виникає враження, що уряд мало або взагалі не мав нічого спільного з тим, що ми перебуваємо в такому хорошому становищі. Але минулого літа уряд дещо зробив, наприклад, менеджер газового ринку, Trading Hub Europe (THE), доручив закупити газ на кілька мільярдів – будь-якою ціною. Чи цей безумовний шопінг не підштовхнув ціни догори?

Що ж, ринкова думка говорить про те, що THE дуже сильно вплинув на розвиток цін. Але як саме, ніхто не знає. У будь-якому випадку влада втрутилася. І це теж було необхідно.

Зараз усі говорять про «нову норму», час після кризи. На якому рівні встановиться ціна на газ у цьому світі нової норми?

Це залежить від багатьох факторів, таких як попит з боку Китаю. Але якщо я повинен дати оцінку, я б розраховував на коридор від 50 до 70 євро. Це може змінитися в будь-який момент через поточні події, такі як труднощі з фінансуванням у Норвегії.

Це означало б, що обмеження ціни на газ ЄС, яке становить 180 євро, не матиме наслідків?

Верхня межа була призначений для тих часів, коли ситуація знову стає неспокійною. Але якщо брати той рівень цін, на якому ми зараз вирівнюємося в кінці зими, обмеження навряд чи залишиться в дії.

Є й інші проекти ЄС, які можуть суттєво вплинути на торгівлю: Єврокомісія має намір представити свої плани щодо реформи ринку електроенергії в березні. Слід запобігти надмірному зростанню цін і, можливо, навіть ціну на газ слід відокремити від ціни на електроенергію. Що Ви про це думаєте?

Деякі бажають відокремити ціни на електроенергію від цін на газ. Ми однозначно проти такого поділу, оскільки вільне формування цін за системою оцінки ефективності (merit order) забезпечує швидке падіння цін за ринкових умов, оскільки це створює стимули інвестувати у відновлювані джерела енергії, а потім вимкнути затратні електростанції на викопному паливі, вийти з ринку. 

Тож у Vattenfall ви не прихильник державного втручання в ціноутворення. Тепер іспанський уряд зробив пропозицію значною мірою покладатися на так звані контракти на різницю цін, CFD, щоб субсидувати ціну з боку держави. Це також зменшить можливості торгівлі на спотовому ринку. Як це може вплинути на ваш бізнес?

Вплив CFD на оптовий ринок значною мірою залежить від дизайну, але сам по собі він має менше спільного з втручанням у вільне ціноутворення. Це добре, тому що нам потрібні цінові сигнали, щоб знати, куди в Європі має надходити електроенергія. Для нас контракти на різницю спочатку означатимуть інший спосіб хеджування нових бізнесів з виробництва електроенергії. Але для ринку загалом, звичайно, вони призвели б до значного збільшення ролі держави. Це повністю змінило б ситуацію. Півтора роки тому це навряд чи було проблемою, оскільки ціни були низькими. Потім ми пережили дуже неспокійний період, і тепер все повертається до норми. Тож потрібно добре подумати, чи справді того варте державне втручання в ринок, оскільки, крім усього іншого, воно може коштувати платникам податків і, насамперед, споживачам чималих грошей. Ми розуміємо, що обговорюються короткострокові заходи, що існує економічний тиск, що потрібно діяти, що споживачі не можуть дозволити собі певні ціни. Але для нас важливо, щоб реформи також забезпечували планування та інвестиції. Якщо ми обираємо вітроелектростанцію, ми маєм добре знати правила.