Як дешевше наповнити газові сховища?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Як дешевше наповнити газові сховища?

сб, 02/11/2023 - 15:45
Posted in:
0 comments

Джерело: Wirtschaftswoche

Trading Hub Europe закупив газ на мільярди євро від імені федерального уряду, наслідок - ризик великих збитків. Голова асоціації сховищ Себастьян Блешке про засвоєні уроки та наступну зиму.

Минулої зими середній рівень заповнення сховищ природного газу в Німеччині часом опускався нижче 35 відсотків. І завдяки своєму доступу до сховища в Редені президент Росії Володимир Путін зміг чинити тиск на німців. Зараз Rehden націоналізовано, а компанія, відповідальна за газовий ринок, Trading Hub Europe (THE), закупила природний газ на мільярди доларів для заповнення сховищ. Вийшло чудово. Але тепер є загроза високих подальших втрат. Себастьян Блешке, керуючий директор INES, асоціації операторів сховищ, розповідає про інші доступні інструменти, повернення на ринок і наступну зиму.

WirtschaftsWoche: Зараз існує закон, який передбачає, що німецькі газові сховища мають бути заповнені на 40 відсотків до початку лютого. По суті ми досягли рівня у майже 80 відсотків. Чи можете ви тут сказати: «Дякую! Все правильно зробив, Роберт Габек»?

Себастьян Блешке: не зовсім. Заходи і, зокрема, Закон про зберігання газу, звичайно, були породжені необхідністю. Не було багато часу на розмови та роздуми, потрібно було діяти. І ось що сталося. На той час це було правильне рішення. З часом ми стаємо лише розумнішими. Цю зиму ми почали зі 100-відсоткового рівня заповнення. Ще більше убезпечити постачання було неможливо. Тепер важливо пересвідчитися, що ми можемо зробити краще наступної зими.

Яка вірогідність ще одного дострокового заповнення сховищ?

Наразі ми у дуже сприятливій початковій точці з високим рівнем заповнення сховищ. Тому в наших сценаріях ми також припускаємо, що повторне заповнення на 100% буде можливим. Питання лише в тому, чи зможемо ми досягти цього з високою економічною ефективністю. Це та тема, на яку ми маємо зараз звернути увагу.

Минулого року заповнення було малорентабельним. Trading Hub Europe (THE), керуючий ринком, отримав від федерального уряду замовлення купити газ на суму до 15 мільярдів євро за будь-яку ціну. THE купував газ тривалий час, не закріплюючи угоди зустрічними угодами. Ви маєте на увазі це, коли говорите, що зараз потрібно змінити стратегію на економнішу?

Так точно. Тому що роль THE у закупівлі газу - це правда, якій потрібно подивитися у вічі. Ми як асоціація пропонували альтернативи, коли розроблявся Закон про зберігання газу. І ми були не єдині. Вся індустрія говорила: тендер на газові опції є відповідним інструментом для того, щоб передавати задачу заповнення сховищ, якщо воно не відбувається з ринку, гравцям ринку і тим самим забезпечувати це заповнення. Слід також пам'ятати, що 84 терават-години, приблизно третина сховищ Німеччини, були заповнені через тендер на ці самі опції газового постачання. І коштувало це заповнення в середньому десять євро за мегават-годину.

"Газові опції" активно рекламуються THE. Чи можете ви коротко пояснити, як це працює.

По суті, це класичне рішення щодо аутсорсингу для THE: чи роблю я це сам, чи передаю це завдання третій стороні. Газові опції є інструментом делегування завдання третім особам. Якщо я хочу вийти на певний рівень і мені потрібна додаткова заправка поза ринковою економікою, то я можу на конкурсі через тендери на газові опції вибрати газових постачальників, які за контрактом запевняють мене, що вони цю дозаправку виконають. Така думка.

І промисловість підтвердила, що таким чином ми зможемо наповнити резервуари, незважаючи на кризу?

Голос індустрії визнав, що це відповідний інструмент. Але 50 терават годин THE заправив не через тендер, а заповнив сам. Асоціація купувала газ на спотовому ринку за цінами на добу наперед і таким чином зберігала його за певною середньою ціною. Ціна заповнення сховищ тепер залежить від ціни, за якою THE зможе знову продати газ. Зазвичай досвідчений газовий трейдер купує газ для управління сховищами і негайно продає його, щоб знати, яку цінову різницю між низькою ціною закупівлі та вищою ціною продажу взимку він може створити без ризику за допомогою зберігання газу. Але зараз довгий час у THE навіть не було можливості активізуватися на ф'ючерсному ринку.

Чому?

Ліцензій на торгівлю не було. І це також момент, який ми намагалися донести. Наш заклик був: передайте справу комусь, хто має досвід торгівлі газом, тому що ми знали що, зрештою, THE не може здійснювати цю торгівлю на ф’ючерсному ринку та не налаштувала жодних ІТ-систем або подібних, щоб мати можливість реалізувати торгівлю, необхідну для економічно ефективного заповнення. Результатом стало те, що продаж не міг здійснюватися на форвардній основі. THE повністю піддався ціновому ризику, оскільки продажі газу не були забезпечені або, технічно кажучи, хеджовані. А зараз ми маємо ситуацію, що ціни на ринку дуже сильно впали. Це означає, що цей ціновий ризик суттєво матеріалізувався. Ми купували газ за дуже високою ціною і колись повинні будем продати цей газ – якщо ціни знову не піднімуться, то за нижчими цінами. THE зазнає дуже великих втрат.

Наскільки великих?

Це можна лише приблизно оцінити. Обсяги торгівлі та ціни закупівлі чи продажу не є прозорими. Але якщо взяти за основу ціни на січень 2023 року на біржі EEX, то втрати на мегават-годину можна оцінити трохи менше 90 євро. Тому очевидно, що ціна в десять євро за мегават-годину, яку в середньому довелося заплатити за заповнення сховищ за допомогою газових опцій, дешевша, ніж скільки коштувало заповнення сховищ самим ТHЕ.

Ви стоїте на боці ринку. Але тенденція в енергетиці наразі більше в бік держави. Uniper було націоналізовано, як і колишню Gazprom Germania, яка тепер називається Sefe. THE належить операторам ГТС, є приватною компанією, але зараз виконує квазідержавні завдання. Чи не треба тут приймати рішення: або націоналізуєте закупівлю газу, або повністю її приватизуєте?

Було б чистим рішенням скоротити частку управління сховищами яка належить THE і таким чином трохи зменшити державне втручання у ринок. Однак ми також розуміємо, що федеральний уряд відчув втрату контролю над ринком під час енергетичної кризи. Ось чому політики створили інструменти та варіанти втручання, щоб мати можливість захистити себе від політичних ризиків, які можуть бути непокриті ринковою економікою. Однак я вважаю, що це було тільки зараз інституціоналізовано специфікаціями рівня наповнення. Тепер ми повинні переконатися, що цих специфікацій можна досягти знову і якомога ефективніше. І тут може допомогти ринок.