Зима закінчилася. Чи означає це також кінець енергетичної кризи в Європі?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Зима закінчилася. Чи означає це також кінець енергетичної кризи в Європі?

ср, 03/22/2023 - 16:36
Posted in:
0 comments

Джерело: euronews

Завдяки поєднанню політичних рішень, ринкової динаміки, погодних явищ і особистої ініціативи європейці оминули найгірший сценарій енергетичної кризи, і – це чудове досягнення, навіть якщо деякі шрами від потрясінь ще не зажили.

Зима в Європі закінчилася.

Незважаючи на те, що зима як зазвичай тривала три місяці, вона здавалася найдовшою за всю історію: бо прийшла на тлі зловісних попереджень про величезний дефіцит газу, промисловий параліч, масові відключення електроенергії, примусове нормування та навіть громадянські заворушення.

Іноді здавалося, що заголовки пророкують загибель Європи з точки зору енергетичної політики. Натомість зима прийшла й пішла з лише незначними ознаками оголошеного дня розплати.

Колективні зусилля та чергування моментів мужності та істерики відбувалися на очах у громадськості, перетікаючи з владних коридорів у застільні розмови про енергетичні контракти, теплові насоси та водолазки.

Зріджений природний газ (СПГ), раніше незнайомий для пересічного європейця товар, раптово став загальноприйнятим поняттям і політичним пріоритетом найвищого рангу, тоді як коливання Title Transfer Facility (TTF), віртуального центру торгівлі газом, змушували затамувати подих та зійти холодним потом, і не раз.

«Цей рік буде ще одним викликом»

«Сьогодні, на початку весни, ми можемо сказати, що ми добре пережили зиму. Оскільки ми закінчуємо з наполовину заповненими резервуарами, ми успішно провели першу битву в енергетичній війні з Росією», — повідомив Euronews Кадрі Сімсон, відповідальний за енергетику єврокомісар.

«Однак ми не повинні мати ілюзій, що все буде легко. Цей рік буде складним, і наступний рік буде складним. Залишається багато невизначеностей. Незважаючи на в цілому хорошу енергетичну ситуацію, ми повинні залишатися пильними та наполегливо працювати, щоб підготуватися до майбутньої зими».

Успіх був недешевим: Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підрахувало, що минулого року Європейський Союз витратив майже 400 мільярдів євро на закупівлю газу – майже втричі більше, ніж у 2021 році.

За даними Bruegel, брюссельського аналітичного центру, податкові пільги, надані країнами ЄС для захисту громадян і бізнесу від кризи, становлять щонайменше 657 мільярдів євро.

Одна Німеччина, яка сильно залежить від газу в енергетиці, виділила 265 мільярдів євро.

Хоча енергетичну кризу часто називають одним із найгучніших наслідків російського вторгнення в Україну, насправді криза передувала жорстокій війні.

Це явище бере свій початок із спалаху пандемії COVID-19, коли країни по всьому світу раптово припинили діяльність, а світова економіка фактично завмерла. Зупинка призвела до падіння попиту на енергію: оптові ціни різко впали, капітальні проекти були припинені, а виробники скоротили виробництво через страх витратити запаси.

Потім мляві ринки були заскочені зненацька, оскільки споживачі почали шалено витрачати гроші та подорожувати, щоб компенсувати період карантину після скасування пандемічних обмежень. Виробники електроенергії не змогли впоратися з цим раптовим підйомом, що створило глибоку невідповідність між попитом і пропозицією і призвело до зростання цін.

У грудні 2021 року ціни на газ були майже втричі вищими, ніж роком раніше.

Російська газова рулетка

У той же час Росія, будучи провідним постачальником енергії в ЄС, почала скорочувати поставки газу, різко знизивши рівень заповнення підземних сховищ. Ця тенденція супроводжувалася збільшенням кількості військ, які дислокувалися на українському кордоні.

Напружені ринкові умови лягли в основу стратегії Володимира Путіна зі створення так званої енергетичної зброї, каже Бен МакВільямс, радник з питань енергетики та клімату аналітичного центру Bruegel.

«Росія не заповнювала сховища, і це викликало тривогу в Європі», — сказав МакВільямс Euronews.

«Невідомо, були це геополітичні чи ринкові причини. Але я б припустив, що геополітичні, і що це було частиною ширшої стратегії вичерпання європейських газових запасів до вторгнення, щоб уможливити поступовий шантаж і контроль європейської системи».

Вторгнення розв'язало ринковий хаос у безпрецедентних масштабах, змусивши політиків панікувати у пошуках шляхів замінити 140 мільярдів кубометрів російського газу — близько 40 відсотків загального імпорту.

Що ще гірше, виробництво атомної енергії у Франції впало до 30-річного мінімуму через ремонтні роботи, а європейське виробництво гідроенергії постраждало від сильної посухи.

На декілька тижнів здатність Європи підтримувати потік електроенергії опинилася під загрозою.

Привид нормування став настільки відчутним, що Брюссель був змушений розробити загальноєвропейський план скорочення споживання газу на 15 відсотків до весни. Це був перший випадок, коли ЄС погодив скоординовану стратегію обмеження споживання чогось такого звичного та загальнодоступного, як газ.

Сила заощаджень

Лихоманкове зростання цін на газ досягло піку влітку, коли європейські уряди, побоюючись зимового дефіциту, широко розкрили свої чекові книжки, щоб заплатити за все, що було необхідно для заповнення підземних сховищ.

26 серпня TTF досяг історичного максимуму в 320 євро за мегават-годину, що у вісім разів перевищує ціну за день до вторгнення.
Ті, хто сидів за столом переговорів, усвідомили: традиційні методи вичерпано, і для запобігання катастрофі потрібне нестандартне мислення.

Політичний поштовх призвів до низки надзвичайних заходів енергетичної політики: обов’язкова економія електроенергії в періоди пікового навантаження, податок на надприбуток, правила солідарності для уникнення критичних ситуацій і угоди про спільні закупівлі поставок газу були прийняті рекордно швидко.
Навіть дуже суперечливе обмеження цін на газ було погоджено після напружених переговорів між послами та палких закликів самих лідерів.

За іронією долі, на той час, коли обмеження було встановлено на рівні 180 євро за мегават-годину, ціни на газ уже почали знижуватися, повернувшись до довоєнного рівня на початку січня – саме тоді Європою прокотилася незвичайно м’яка погода, яка знизила споживчий попит.

Оскільки температура поступово зростала, ціни продовжували падати. У перший день весни ціни на ТТФ були нижчі ніж 39 євро за мегават-годину.
Хоча енергетичні експерти та аналітики відзначають новаторський характер цієї політики ЄС і збереження єдиного ринку, більшість погоджується, що економія є ключем до ефективного врегулювання криз.

Незнаний донині страх перед недосяжним рахунком спонукав домогосподарства та підприємства взяти справу у свої руки та скоротити споживання задовго до того, як про це попросили політики.

За даними МЕА, потреби ЄС у газі впали на 13 відсотків минулого року, що еквівалентно 55 мільярдам кубометрів і достатньо для забезпечення енергією 40 мільйонів будинків – найрізкіше падіння попиту в історії ЄС.

Агентство пояснює таку економію газу промисловістю скороченням часу виробництва та збільшенням імпорту готової продукції, а також коригуванням умов проживання у будівлях, таких як зниження позначки термостатів, коротший душ з гарячою водою та встановлення теплових насосів.

Виробництво електроенергії було єдиним сектором, де споживання газу незначно зросло, оскільки там довелося компенсувати зниження виробництва гідроелектроенергії та атомної енергії.

Елізабетт Корнаго, старший науковий співробітник Центру європейських реформ (CER), назвала падіння попиту «вражаючою відповіддю», але сказала, що деякі зміни, зокрема в промисловості, були тимчасовими, а не «структурними».

«Поведінкова реакція була зумовлена рівнем цін і страхом щодо того, як ціни вплинуть на життя людей. Ці страхи та побоювання змусили споживачів залишатися консервативними та намагатися обмежити години опалення», — розповіла Корнаго редакції Euronews.

«Страх перед дефіцитом і відключенням електроенергії був великим, це було не просто медійне видовище. У той момент, коли ми зрозуміли, що атомна та гідроенергетика Франції слабкі, ризик на фронтах електроенергії та газу став реальним».

«Ми ще не вийшли з кризи»

Оскільки катастрофи майже вдалося запобігти, багато хто в Європі тепер намагається зробити вигляд, що енергетична криза позаду.

Це питання втратило значення в колах Брюсселя, дозволивши таким проблемам, як міграція та кліматично стійкий транспорт, знову стати на порядок денний.
Однак цей спокій межує із самообманом, попереджають експерти, оскільки глобальна невідповідність попиту та пропозиції ще більше тисне на ціни.

Економія газу та імпорт СПГ повинні працювати разом, щоб уникнути повторення драми 2022 року, каже Ніколін Бромандер, старший аналітик Rystad Energy, незалежної дослідницької фірми.

«Європа вступає в 2023 рік із краще збалансованим ринком», — повідомила Бромандер Euronews. «Наразі схоже, що сильні фундаментальні показники поставок і заповнення сховищ стають на противагу прогнозам холодної погоди».

До кінця цього року Європа зможе імпортувати додаткові 78 мільярдів кубометрів СПГ, що відкриває шлях для стабільних поставок із США, Катару, Нігерії та інших виробників.

Але, за словами Бромандер, Європа буде не єдиним клієнтом, який гнатиметься за цими СПГ-суднами.

«Ми оцінюємо, що 60 відсотків СПГ, який знадобиться Європі в 2023 році, будуть надходити у формі неконтрактних кількостей на спотовому ринку. Це призведе до того, що Європі доведеться конкурувати зі світовим ринком, включаючи Азію, що, ймовірно, призведе до звуження ринку до 2023 року».
Бен МакВільямс дотримувався такого ж обережного тону, сказавши, що хоча Росія більше не має можливості маніпулювати ринками за своїм бажанням, енергетична криза «розвивається і змінюється, але вона далека від завершення».

«Зараз ми вступаємо в нову фазу, коли ціни на газ все ще структурно вищі, ніж вони були два роки тому. І я б сказав, що вони навряд чи повернуться туди, де були два роки тому, принаймні в наступні кілька років», каже МакВільямс.

«Система залишатиметься під тиском. Тому криза ще не минула».

Європейська комісія вже запропонувала продовжити план зниження цін на газ на 15 відсотків до березня 2024 року, показуючи, наскільки важливою стала економія. Перші спільні закупівлі газу мають відбутися влітку, щоб знизити ціни та поповнити ПСГ.

«Зараз важливо, щоб держави-члени продовжували курс і продовжували вживати заходів, спрямованих на досягнення наших подвійних цілей: енергетична безпека та доступні ціни», — каже комісар Сімсон.

А ось питання про те, що таке «доступні ціни» у воєнний час, залишається дискусійним.

Домогосподарства розмірковують над тим, як вписати вищі рахунки у свої щомісячні витрати, не йдучи на неприємні жертви. Політики та бізнес-групи попереджають про непоправну втрату конкурентоспроможності та масовий вихід з ринку промисловості, якщо рахунки за електроенергію не зменшаться.

Скільки триватиме енергетична криза в Європі?

«Поки ми будемо економічно залежні від поставок газу, а енергетичний перехід не буде завершено, ця вразливість до цін на газ і рішень постачальників газу залишатиметься. З цієї причини тривожність все ще є», - стверджує Елізабетт Корнаго.

— Ми ще не минули екватор.