Ризикова гра Росії з природним газом

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Ризикова гра Росії з природним газом

Tue, 10/05/2021 - 21:37
Posted in:
0 comments

Джерело: faz.net

«Газпром» свідомо притириує природний газ, щоб ввести в експлуатацію «Північний потік 2»? Кремль підтверджує припущення. У Німеччині перші постачальники оголосили про підвищення цін.
У дискусії про те, хто несе відповідальність за надзвичайно високі ціни на природний газ у Німеччині, все частіше звучать різкі звинувачення проти Росії: її контрольована державою компанія «Газпром» є найважливішим постачальником природного газу в Німеччині. Зокрема, «Зелені» докоряють Кремлю за «навмисне скорочення поставок», в результаті якого «непотрібний газопровід «Північний потік -2» буде швидше введений в експлуатацію та обійде європейські правила гри», як сказав віце-президент «Зелених» Олівер Крішер редакції FAZ. У порівнянні з 2019 роком - періодом до «Корони» - Росія поставила Німеччині на 20 відсотків менше газу, стверджує Крішер.
Голова урядової комісії «Енергія майбутнього», еколог Андреас Лешель, також вважає це можливим: шляхом скорочення поставок Росія «прагне зберегти високі ціни, посилити політичний тиск і довести необхідність «Північного потоку-2».
Насправді, існуючих трубопроводів достатньо, щоб забезпечити європейський попит на природний газ. Проте з його постачанням у Європи зараз проблеми, оцінює він.
Існує кілька причин високої ціни - одна з них полягає в тому, що підземні сховища, які покривають додаткове споживання газу взимку, ще недостатньо заповнені. «Відповідальність за це також несе Москва, - стверджує Крішер, - тому що 25 відсотків сховищ, які контролює «Газпром», особливо погано заповнені».


Залежні від російської енергетики

Припущення, що «Газпром» міг навмисно зменшити обсяги поставок, небезпідставні: в минулому Росія неодноразово використовувала газ як засіб тиску для досягнення своїх цілей, наприклад, у так званій «газовій війні» з Україною на початку 2009 року. Кремль сам дає привід для звинувачень. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков пообіцяв збільшити постачання газу, як тільки запрацює «Північний потік-2». Введення в експлуатацію нового газопроводу до Балтійського моря, який уже побудований, але ще має бути сертифікований, «належно збалансує» ціни на спотовому ринку Європи - зазначив Песков нещодавно.
Володимир Путін також висловив задоволення високими цінами на газ у Європі: «Вони є результатом ринкового зростання цін, в якому винні «розумні уми» комісії ЄС», - сказав Путін. Він натякав на зусилля ЄС щодо диверсифікації енергетичного ринку та спроби стати незалежними від Росії, в результаті яких російський газ став надходити до Європи не лише за довгостроковими контрактами на постачання, а також шляхом торгівлі на спотовому ринку, де угоди укладаються на короткі терміни за поточними цінами.


Хто тут господар?

«Рекламним гаслом «Газпрому» довгий час було гнучке обслуговування клієнтів та здатність регулювати видобуток газу у разі підвищеного попиту», - каже Сергій Капітонов, експерт Московського університету менеджменту, Сколково. Тому нинішня ситуація, в якій перед зимою раптово повідомляють клієнтам на найважливішому ринку збуту про відсутність газу для заповнення сховищ, є «ризикованою і не дуже логічною стратегією». Особливо якщо взяти до уваги заяви керівника «Газпрому» Олексія Міллера. Буквально кілька днів тому він запевнив: запасів газу в Росії вистачить на найближчі 100 років, а видобуток можна збільшити в короткостроковій перспективі. Ймовірно, це «комерційна гра», сказав Капітонов, мета якої – показати, «хто бос на газовому ринку».
Великою відмінністю від «газової війни» з Україною, в якій Росія тимчасово повністю припинила постачання газу, є той факт, що «Газпром» досі виконував усі контракти на постачання з європейськими замовниками, включно з транзитним контрактом з Україною. Тому деякі експерти захищають Росію: за словами Катерини Яфімави з Оксфордського інституту енергетичних досліджень, «Газпром» поки що вигравав від високих цін, але не маніпулював ринком. У другому кварталі обсяги поставок «Газпрому» до Європи були ближчими до верхнього рівня середніх обсягів поставок з 2011 року, говорить Яфімава – це суперечить аргументу про те, що Росія утримує газ.
Навіть якщо не враховувати Туреччину, яка цього року отримує особливо велику кількість газу з Росії, експорт «Газпрому» у Північно-Західну Європу лише на три відсотки нижчий за середній показник останніх трьох років, повідомляє галузева служба S&P Global Platts. За словами Яфімави, той факт, що «Газпром» не пропонує додаткових обсягів газу на спотовому ринку, пов'язаний з необхідністю наповнити спочатку внутрішні сховища Росії до початку зимового сезону, відновити запаси після холодної зими минулого року. Крім того, пожежа на газопереробному заводі на початку серпня призвела до зменшення кількості газу, доступного для експорту.
Заповнить «Газпром» свої сховища в Німеччині без «Північного потоку-2», чи ні, залишається невідомим. Загалом, на даний момент їх наповненість складає 64 відсотки. За даними галузевої асоціації Zukunft Gas, цей рівень відносно низький, але знаходиться в межах допустимих коливань. «Багато локальних постачальників звільнили свої сховища ще влітку через різке зростання оптових цін», - каже менеджер асоціації Тімм Келер. Тим не менш, зараз газ продовжують накопичувати. Міністерство економіки також не бачить поки що «тонких місць у постачанні»: «Попит буде повністю задоволений», - запевнила речниця.
Федеральний уряд не приймає звинувачення у тому, що резервів недостатньо: «Вирішують не політики, а ринок», - повідомляє Міністерство економіки. Існує як мінімум ще декілька причин зростання цін на ринку газу: минула зима була довшою і холоднішою, ніж зазвичай; економічний підйом після коронавірусної кризи також помітний, не в останню чергу у Східній Азії, куди зараз постачається багато рідкого газу. «Норвегія реагує на зміни ринку і збільшує обсяг субсидій, - повідомляє речниця, - а клієнти можуть відреагувати на підвищення цін зміною постачальників енергії». Майже кожне друге німецьке господарство опалюється природним газом: деякі регіональні постачальники вже оголосили про підвищення цін.