Відродження ядерної енергетики Макроном

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Відродження ядерної енергетики Макроном

Wed, 11/03/2021 - 11:10
Posted in:
0 comments

Джерело: FAZ

Президент Франції розглядає ядерну енергетику як «чудову можливість» і хоче інвестувати мільярд євро в міні-реакторні установки. Він просуває модель протидії німецькому поетапному припиненню ядерної діяльності в Європі.


Президент Франції Еммануель Макрон у якості передвиборної кампанії презентував свою перспективу на майбутнє десятиліття «Франція 2030» у нещодавно оформленому бальному залі Єлисейського палацу. На початку було запущено обнадійливий ролик, у якому швидко змінювалися ікони прогресивної Франції: надзвуковий літак Concorde, швидкісний потяг TGV, ракети Ariane, ядерні реактори, винищувачі Rafale, Airbus і, нарешті, астронавт Томас Песке – він нещодавно став першим французом, який прийняв командування Міжнародною космічною станцією. Потім студентам і дослідникам дозволили розповісти про те, як вони уявляють собі 2030 рік, поки не заграла драматична музика і президент не потрапив у центр уваги. «Сьогодні починається велика пригода», — сказав він. «Ми готуємося до 2030 року». Макрон хоче інвестувати 30 мільярдів євро в дослідження та інновації, щоб Франція, як індустріальна країна, не залишилася позаду у жорсткій міжнародній конкуренції. Індустріалізація та інновації взаємозалежні, наголошує він.

Десять цілей Макрон формулює гарцюючи навколо кафедри з промовою, яка, очевидно, не відповідає своєму фіксованому рукопису. Дійство триває півтори години і закінчується оплесками залу. У вівторок стає зрозумілим: час благочестивого домагання спільного франко-німецького шляху – як це відбувалось перед президентськими виборами 2017 року – закінчився. Франція більше не хоче пристосовуватися до німецьких ідей у важливих сферах захисту клімату та енергетики, але рухається вперед зі своїми власними планами. «Відновлення ядерної енергії» великими літерами написано на стінах і є метою номер один. «Атомна енергетика – це чудова можливість. Вона дозволяє нам мати одні з найнижчих показників викидів вуглецю серед країн ЄС», – каже Макрон.

Тринадцять країн ЄС на боці Макрона

З вищезазначеної причини президент Франції хоче інвестувати один мільярд євро в міні-реакторні системи майбутнього, так звані малі модульні реактори (SMR) із коротшими термінами будівництва, більшою безпекою та меншим рівнем ядерних відходів. Так Макрон захоплюється на сцені «технологіями майбутнього», тоді як його міністр навколишнього середовища Барбара Помпілі, колишня Зелена, зі схрещеними руками та напруженим виразом обличчя під маскою слідує за його твердженнями. Помпілі, та й не тільки вона, добре пам’ятає, як її попередник Ніколя Юло у вересні 2017 року обіцяв закрити 17 ядерних реакторів до 2025 року. Це мало відповідати Закону про перехід енергетики, який був направлений на зменшення частки ядерної енергії у виробництві електроенергії до 50 відсотків до 2025 року. Але в наступному році закон було змінено: термін подовжено до 2035 року, а ціль зменшено до 14 закритих реакторів. Перед обличчям рекордних цін на газ та інше викопне паливо Макрон зараз святкує ядерний ренесанс, область, «де Франція та європейці можуть бути лідерами».

Насправді Франція вже шукала союзників у ЄС, які відкидають поетапну ліквідацію ядерної енергетики Німеччини. Однією з них є Фінляндія, а також Польща, Чехія, Угорщина та Словаччина. На боці Макрона загалом 13 країн ЄС. Виглядає так, ніби ця промова була також посланням майбутнім партнерам по коаліції в Берліні не насаджувати свою віру в поетапну ліквідацію ядерної енергетики всьому ЄС. Своїм пронуклеарним камінг-аутом президент залишає позаду свого правого суперника за шість місяців до першого туру президентських виборів.

«Експерт в опитуваннях» Ерік Земмур  нещодавно поскаржився, що не хоче, щоб Франція відмовлялася від свого суверенітету в енергетичному секторі лише тому, що вона слідувала за «абсурдним енергетичним переходом німців». Марін Ле Пен вже розкритикувала закриття ядерних реакторів у Фессенхаймі в лютому 2020 року, яке вона засудила як «підпорядкування» німецьким бажанням. Кандидат у президенти від правого крила Валері Пекресс під час одного зі своїх виступів сказала, що як президент вона припинить проекти зупинки та схвалить будівництво шести нових атомних електростанцій.

Проте Зелені зустріли виступ Макрона критикою. «Безвідповідально покладатися на ядерну технологію, якої ще не існує», – сказав генеральний секретар Зелених Жульєн Байу. Макрон також має на увазі геополітичні інтереси. Залежність Німеччини від російського природного газу, яка посилюється з проектом газопроводу «Північний потік-2», суперечить її прагненню до європейського суверенітету. Саме про це говорить Макрон, коли представляє розширення водневих технологій як другу мету. Завдяки ядерній генерації Франція має стати лідером європейського ринку зеленого водню. До 2030 року мають бути побудовані щонайменше два величезних заводи, адже відновлюваних джерел енергії буде недостатньо для виробництва достатньої його кількості. Макрон, тим не менш, збирається вкласти 500 мільйонів євро у розвиток відновлюваних джерел енергії.


Схвалення ядерної енергетики зростає

Своїм закликом до ядерної енергетики президент відобразив дух сьогодення в своїй країні. Згідно з недавнім опитуванням, проведеним інститутом опитувань Odoxa, підтримка Францією ядерної енергетики за останні два роки зросла на 17 відсотків. Це також може бути пов’язано з такими публікаціями, як роман-бестселер «Могікан» («Le Mohican»), в якому вітрова енергія звертається до суду. У своїй останній публікації автор Фаб’єн Бугле стверджує, що Німеччина веде «економічну війну проти французької ядерної промисловості». На його думку, армія німецьких лобістів намагається вплинути на Комісію ЄС у Брюсселі, щоб ядерна енергетика не була визнана стійким джерелом енергії. Вони мають на меті продати німецькі вітрові генератори Франції.