Міф про дешевий російський газ в Європі

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Міф про дешевий російський газ в Європі

пт, 03/15/2024 - 14:55
Posted in:
0 comments

Джерело: Financial Times

Автор статті є головним стратегом глобального газового відділу S&P Global Commodity Insights. 

Чи повернеться Європа до російського газу? ЄС пообіцяв раз і назавжди відмовитися від своєї «залежності» від російського газу, але чи буде дотримано обіцянки? Деякі стверджують, що Європа буде змушена повернутися до російських поставок, тому що вона потребує «дешевого» російського газу, щоб відродити свою економіку та запобігти деіндустріалізації. Але це міф, спокусливий і небезпечний. Він заснований на фундаментальному нерозумінні того, як працює європейський ринок газу. Простіше кажучи, російський газ ніколи не був дешевим. 

Продажі російського газу в Європу сьогодні скорочуються, але вони не припинилися зовсім. Трубопровідний імпорт до ЄС у 2023 році знизився на 84 відсотки порівняно з 2021 роком, до повномасштабного вторгнення — більше, ніж багато хто вважав можливим. Європа виходить зі своєї другої зими у газовій кризі із заповненням сховищ на сезонно високих рівнях. Порівняльні ціни повернулися до знайомих діапазонів. Італія, яка все ще купувала російський трубопровідний газ у 2023 році, оголосила, що нарешті «кине цю звичку» у 2024 році, коли з’явиться більше алжирського трубопровідного газу та глобального зрідженого природного газу. 

Два роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і Європейська комісія залишається відданою своїй початковій непохитній відповіді: досягти нульового споживання російського газу до 2027 року. Це означає ліквідацію залишків трубопровідних потоків до Центральної Європи та припинення імпорту СПГ. 

Але це не комісія вирішує; за досягнення мети відповідальна кожна окрема країна. За межами Європи звучить багато скепсису. Постійний рефрен: невже Європа спокуситься повернутися до дешевого російського газу? «Європейська промислова держава Німеччина залежить від нього», — каже дехто. «Без нього Європа не може бути конкурентоспроможною». А «тимчасова пауза» щодо дозволу на новий експорт СПГ США, оголошена в січні, лише підкріплює ідею про те, що Європа не може відмовитися від відносин з Росією — які б проблеми не мав цей «шлюб» — заради потенційно «ненадійних» США. 

Ці погляди не враховують переважаючу силу настрою проти російського режиму в більшій частині Європи. А зважаючи на те, що ідея дешевого російського газу в Європі завжди була міфом, будувати політику на цьому було б серйозною помилкою. 

Напевно, Росія має велику кількість недорогого газу, який теоретично можна дешево доставити до Європи. Але вона ніколи не продавала свій газ за собівартістю — так само, як і нафта Близького Сходу не продається за собівартістю. Росія продавала свій газ конкурентно, але недешево. 

З 1970-х до 2000-х років Радянський Союз, а потім Росія встановлювали ціни на природний газ, щоб витіснити конкурента — мазут у промисловості та мазут у побутовому опаленні. Тому ціна була встановлена у відсотках до цих цін нафтопродуктів. Коли ціни були високими, ціна на газ підвищувалася, і Москва реагувала примхливо. Коли ціни на нафту були низькими, відповідні ціни на газ падали, щоб утримати позиції, але продажі могли здійснюватися значно вище собівартості. Інші країни, що чиї поставки продаються в Європі — Алжир, Нідерланди чи Норвегія — використовують той самий механізм. 

Не розпродаж, звичайно, але це також було непоганою угодою для Європи. Завдяки ціні трохи нижчій за конкурентне паливо європейці мали можливість впевнено інвестувати в газову інфраструктуру; і природний газ зміг проникнути глибоко, зайнявши більшу частину сектору житлового опалення та значну частину енергопостачання промисловості. Нафта (але не дешевше вугілля) також була маргіналізованою у виробництві електроенергії. 

Наприкінці 1990-х все почало змінюватися. Європа хотіла створити ринок газу. Це означало перехід від штучного зв’язку з нафтою до встановлення ринкової ціни на газ на хабах та біржах. Сподівалися, що це від’єднає ціни від нафти та призведе до зниження цін. Спочатку росіяни були рішуче проти. Але під тиском європейських правил конкуренції контракти були поступово скориговані, щоб включити заявлені базові ціни. Це не означало, що російський газ продавався дешево; він продавався на подібній основі, як і весь інший газ. 

Китай пропонує Росії альтернативну модель. Відповідь Росії на втрату своїх традиційних ринків на заході полягає в тому, щоб розширити газопровідний продаж на схід. Між Росією та Китаєм ведуться двосторонні переговори щодо гігантського трубопроводу, який з’єднає недорогі російські газові родовища Західного Сибіру із центрами попиту навколо Пекіна. 

Заковика в ціні. Це велика заковика. Китайці тягнуться по нижчу ціну. І враховуючи, що Китай має кілька альтернативних варіантів, а Росія не має альтернатив подібного масштабу, Пекін, схоже, має перевагу в переговорах. У результаті Росія заплатить за втрату європейського ринку. Коли ми говоримо про дешевий російський газ, від нього виграє Китай в майбутньому, і аж ніяк не Європа в минулому.