Як розуміти падіння цін на газ?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Як розуміти падіння цін на газ?

чт, 02/29/2024 - 13:28
Posted in:
0 comments

Джерело: Financial Times

Глобальне падіння цін спонукає до серйозніших питань щодо відновлення індустрії Європи та ролі природнього газу як перехідного палива. 

Світові ціни на газ падають через низький попит і заповнені сховища. 

Через два роки після того, як повномасштабне вторгнення Росії в Україну спричинило хаос на енергетичних ринках, ціни на газ впали до багаторічного мінімуму, як результат зіткнення світу з надлишком поставок. 

За даними енергетичної консалтингової компанії ICIS, європейський контрольний показник, голландський TTF, минулого тижня закрився нижче 7,30 дол./ mmbtu. Також різко впали ціни в Азії. 

Незважаючи на те, що американський ринок ізольований від решти світу, орієнтовні контракти Henry Hub на березень також впали майже до мінімуму за три десятиліття на початку цього місяця, за винятком кількох днів пандемії Covid-19. 

графік зниження цін на газ у світі

Зниження цін на газ у всьому світі має деякі спільні знаменники та спонукає до важливіших питань щодо відновлення промисловості Європи та ролі газу як перехідного палива. 

«Ми виходимо з періоду суттєво жорсткішого ринку, якого ми раніше не бачили в жодній точці світового ринку газу», — сказав Семюель Гуд, керівник відділу ціноутворення на енергоносії Argus Media. «Баланс між попитом і пропозицією набагато розслабленіший, ніж був останні майже два роки, і ми очікуємо, що цей легший баланс збережеться». 

Північна півкуля переживає одну з найспекотніших зим в історії через зміну клімату та погодні умови Ель-Ніньо. Це зменшило попит на газ у США та Європі, що уможливило поповнення запасів за тижні до весни, коли газ зазвичай закачують у сховища, і знизило ціни для азіатських трейдерів, що конкурують за поставки. Тим часом у США видобуток газу досяг нових висот, знизивши ціни та схиливши ринок до надлишку пропозиції.  

«У нас занадто багато газу. Не вистачає сховищ, і тому ціни повинні досягти точки, коли вони скорочують поставки», – сказав Адемію Аллен, старший аналітик Rystad Energy. 

Ринкові умови змусили американських виробників газу Chesapeake Energy і Coterra Energy скоротити плани видобутку на 2024 рік. Аналітики очікують від виробників подальшого відступу, а також підвищення цін на газ у США наприкінці цього року та на початку 2025 року через зростання експортних потужностей зрідженого природного газу. (Призупинення президентом Джо Байденом дозволів на СПГ не матиме великого впливу на ринок у найближчій перспективі).  

Те, що відбуватиметься в Європі, відрізняє цей товарний цикл від попередніх. У континенту є ще принаймні одна зима, перш ніж нові постачання СПГ замінять втрати російського імпорту, і це матиме очевидний вплив на енергетину кризу. Але цей період зниження цін може стати перевіркою для промислового сектора Європи, і чи є у нього шанси на відновлення. За оцінками S&P Global Commodity Insights, приблизно 6-10 відсотків європейського промислового споживання газу зникло назавжди через знищення попиту. 

«Потрібен деякий час... перш ніж ми зможемо по-справжньому повірити, що енергія знову доступна», — сказав Том Марзек-Мансер, керівник аналітики газу в ICIS. 

Прогнози відновлення попиту на газ в Європі та Великій Британії

Саманта Дарт, керівник відділу дослідження природного газу в Goldman Sachs, каже, що цінова ситуація в Європі слугує як прев’ю того, що Європа може очікувати в кінці десятиліття, коли сплеск експорту СПГ призведе до надлишку пропозиції на ринку, що ще більше знизить ціни та допоможе знизити ризики промислового офшоризму. Фірма очікує, що до 2028 року постачання нового СПГ досягне 204 млн тонн на рік, що вдвічі перевищує обсяг поставок з Росії, обмежений Європою. 

Нижчі ціни на газ мають наслідки для енергетичного переходу, потенційно довше залишаючи споживачів на гачку цього палива. Це також може підвищити імідж газу як перехідного палива від вугілля до відновлюваних джерел, особливо в Азії, найбільшому джерелі зростання нового попиту на газ. Цього тижня Катар зробив великі ставки на ринку, оголосивши, що збільшить потужності виробництва СПГ майже на 85 відсотків до кінця десятиліття. 

«Коли ми приймаємо довгострокові інвестиційні рішення щодо енергетичного переходу, ми не повинні базувати їх на поточних спотових цінах, але ми неминуче це робимо», — сказав Майкл Стоппард з S&P Global Commodity Insights. «Був великий зсув проти природного газу, звичайно, коли ціна була дуже високою, і це джерело енергії вважалося ненадійним. Зараз є відчуття, що природний газ знову повернувся... що ускладнить конкурентну підтримку відновлюваних джерел енергії».

Графік прогнозованого зростання попиту на газ в Азії протягом десятиліття