Що планує Єврокомісія проти високих цін на енергоносії?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Що планує Єврокомісія проти високих цін на енергоносії?

Tue, 10/19/2021 - 16:46
Posted in:
0 comments

Джерело: faz.net

Країни ЄС мають власні уявлення про те, як ЄС повинен реагувати на високі ціни на енергоносії. Зараз Комісія відповідає «набором інструментів». Але йдеться насправді про щось зовсім інше.
В уповноваженої з питань енергетики Кадрі Сімсон виникли помітні складнощі із презентацією «набору інструментів» для боротьби з енергетичною кризою, який анонсували ще у вересні. Захід відбувся цієї середи. З тих пір держави ЄС подали різні документи про інструменти, використання яких вони очікують від Комісії в напрямку реагування на різке зростання цін останніми тижнями.
Франція наполягає на тому, щоб ціни на електроенергію та газ були відокремлені, а атомна енергетика відігравала надалі більшу роль. Іспанія хоче, щоб ЄС купував та зберігав її газ. Польща вимагає від Комісії розслідування, чи призведуть спекулянти та скорочення російських поставок до ще більшого зростання цін. Водночас, - на велике незадоволення Комісії - все частіше лунають голоси, які ставлять під сумнів амбітні плани ЄС щодо клімату.


Врівноважуючий акт Комісара

Непомітно став другорядним той факт, що спочатку в наборі інструментів мало бути перераховано лише те, які інструменти можуть використовувати держави для пом’якшення прямих наслідків енергетичної кризи для соціально незахищених сімей та компаній. Йшлося не про нові ідеї, а про уточнення вимог ЄС щодо такої допомоги.
Так чи інакше, Сімсон, яку голова Комісії Урсула фон дер Ляєн та її віце-президент Франс Тіммерманс залишили одну на сцені, на відміну від звичайного, була змушена вдатися до справжніх врівноважувальних заходів.
З одного боку, вона представила перелік короткострокових заходів, які держави можуть вжити, щоб послабити тиск високих цін. З іншого боку, вона оголосила середньострокові та довгострокові рішення, за допомогою яких вона принаймні відповіла на найважливіші претензії держав-членів, - але не взяла на себе жодних конкретних зобов’язань.


Гроші - є

«За короткострокову відповідь на кризу відповідальні безпосередньо країни-члени», - уточнила Сімсон. Вони могли б різними способами полегшувати життя соціально незахищеним домогосподарствам, якщо мова йде про чітко обмежену у часі допомогу. Сюди можемо віднести призначення перевірок використання енергії і також безпосередньо субсидій, звільнення від деяких податків або зменшення ПДВ на енергію.
Допомога компаніям також можлива, якщо вона не спотворює конкуренцію на внутрішньому ринку, сказала Сімсон. Іспанія, Італія, Греція, Франція та Бельгія оголосили про введення такої допомоги. Комісія звичайно не перешкоджатиме їм на цьому шляху, незважаючи на оголошення Сімсон про намір уважно вивчити їх плани. Сімсон підкреслила: гроші є. Лише за дев’ять місяців цього року держави отримали додатковий дохід у розмірі 10,8 млрд євро від торгівлі викидами. 
У середньостроковій та довгостроковій перспективі Сімсон покладається на подальше розширення джерел відновлюваної енергії та підвищення енергоефективності. «Зелена угода - це не частина проблеми, а частина її вирішення», - підкреслила вона.
Швидше, проблема полягає в тому, що ЄС все ще надто залежить від викопного палива, більше 90 відсотків якого імпортується. Сімсон має намір взяти до уваги такі ідеї, як спільні закупівля та зберігання газу, та внести їх у більший пакет для ринку газу в грудні. Однак вона дала зрозуміти, що це можливо лише на добровільних засадах. Насправді, обидві стратегії є можливими з самого прийняття Рішення Енергетичного союзу 2015 року, але ще не були використані.
Комісія хоче детальніше вивчити вимоги Франції щодо реформування ринку електроенергії. Водночас Сімсон сказала, що ринок електроенергії забезпечує належні стимули для розширення саме відновлюваної енергії і що це, швидше за все, призведе до низьких цін. Франція виграє від роз'єднання цін на електроенергію та газ, оскільки вона отримує 70 відсотків електроенергії за рахунок дешевої ядерної енергії.
Перш за все, Комісія хоче використати набір інструментів, щоб знизити загрозу високих цін на енергію її кліматичним планам. Зрештою, це заспокійлива таблетка для штатів. Сімсон також наголосила, що зростання цін на права на викиди CO2 у торгівлі відходами, які вже підвищилися з літа 2020 року, грає незначну роль у загальному зростанні цін – частка складає від 10 до 15 відсотків.
Влада робить ставку на те, що зростання цін, яке, на її думку, було спричинено в першу чергу підйомом після коронавірусної кризи, не повториться. Передбачається, що ціни знову почнуть падати з квітня. Лідери ЄС розглянуть набір інструментів та ціни на енергію на саміті в Брюсселі наступного тижня.