Чергова поразка Путіна: рівень наповнення сховищ в Європі досягає 90 відсотків

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Чергова поразка Путіна: рівень наповнення сховищ в Європі досягає 90 відсотків

Thu, 08/17/2023 - 20:25
Posted in:
0 comments

Джерело: POLITICO

ЄС досяг своїх цілей зі зберігання газу більш ніж на три місяці раніше запланованого терміну. Але це не обов’язково означатиме зниження цін.

Цього четверга запаси природного газу в ЄС досягли історичного максимуму: оскільки європейський блок продовжує позбуватися енергетичної залежності від Росії, сховища заповнили задовго до зимового опалювального сезону.

Це змушує Кремль з усіх сил намагатися закрити зяючу діру у своїх фінансах, утворену його рішенням відключити європейських клієнтів після повномасштабного вторгнення в Україну минулого року.

Але менша кількість російського газу також робить ЄС вразливим до більших коливань цін на світовому ринку зрідженого природного газу (СПГ).
Представники європейської газової інфраструктури заявили в четвер, що газові сховища в країнах-членах зараз заповнені на 90,12 відсотка, що перевищує 90-відсоткову ціль, яку Брюссель за законом зобов’язаний досягти до листопада.

«Сьогоднішнє виконання наших вимог щодо обсягів зберігання газу достроково, підкреслює, що ЄС добре підготовлений до зими, і це допоможе ще більше стабілізувати ринки в найближчі місяці», — розповіла редакції POLITICO комісар енергетичного блоку Кадрі Сімсон.

«Енергетичний ринок ЄС перебуває у набагато більш стабільному становищі, ніж був у цей час минулого року», — додала вона, однак, визнаючи: «ми бачили останніми тижнями, що газовий ринок залишається чутливим», і що Комісія продовжуватиме контролювати його, оскільки Континент наближається до заморозків.

Ця новина підкреслює успіх ЄС у звільненні від залежності від російського трубопровідного газу, який до війни забезпечував близько 40 відсотків попиту блоку.

Москва постійно відрізала своїх клієнтів із ЄС, скорочуючи, а потім остаточно припиняючи поставки через свої трубопроводи Ямал-Європа та Північний потік, а також зменшуючи обсяги, що надходять до ЄС через Україну.

ЄС відповів, перейшовши до інших постачальників і скоротивши попит.

Російський газ впав до 23,6 відсотка імпорту в ЄС за перші 32 тижні 2022 року, а в поточному році він становить лише 8,4 відсотка. Це робить цілком можливим виконання зобов’язань ЄС припинити закупівлі російського газу до 2027 року.

«Це, безперечно, історія успіху, — сказав Джованні Сгараватті, дослідник брюссельського аналітичного центру Bruegel, — для Комісії, для енергетичного ринку, але ще більше для урядів держав-членів, які досить добре відреагували на заміну 1000 терават. годин нестачі російського газу протягом року».

Російський газ був значною мірою замінений імпортом із США, Норвегії, Азербайджану та інших країн, що призвело до різкого падіння цін порівняно з піком 2022 року. Нідерландський індекс цін на газ TTF досяг 320 євро за мегават-годину минулого серпня; цього тижня він коливався близько 38 євро.

Однак вартість газу все ще залишається вищою, ніж до війни, коли вона коливалася близько 20 євро за мегават-годину, що означає більші рахунки для домогосподарств і нижчу продуктивність для європейської промисловості.

«Оптові ціни на газ можуть бути значно нижчими, ніж рік тому, коли ринок був сполошений відключенням «Північного потоку», але вони все ще залишаються помітно вищими, ніж історичні ціни на газ за останнє десятиліття», – сказав Том Марзек-Мансер, голова газової аналітики ICIS, попереджаючи, що трейдери все ще стурбовані обсягами пропозиції.

«Той факт, що європейські сховища заповнюються швидше, ніж зазвичай — зазвичай вони досягають цього рівня приблизно в жовтні — на жаль, не обов’язково означає, що ціна падатиме й далі. Газ, що зберігається, може допомогти пережити зиму лише до певного ступеня, і якщо ця зима буде холодною – ми маємо справу із ризиками. Це те, що поки що тримає ціну на газ високою», – додав він.

Аналітики очікують, що це буде остання зима, коли дефіцит викликає серйозне занепокоєння, враховуючи те, що збільшені потужності з виробництва СПГ від постачальників, таких як Катар і США, мають запрацювати в середині 2024 року.

Однак низка країн Центральної Європи, зокрема Австрія, все ще залежать від російського імпорту, який надходить трубопроводами через Україну. Київ заявив, що не має наміру переглядати транзитну угоду, термін дії якої закінчується наприкінці наступного року. Це створює жорсткий термін для тих, хто все ще залежить від московського викопного палива.

Втрата найнадійніших європейських клієнтів стала для Кремля сильним ударом; Доходи від експорту енергоресурсів скоротилися на 41 відсоток до 43,4 мільярда доларів за перші сім місяців цього року, як повідомило міністерство фінансів Росії. Тим часом рубль впав до мінімуму за 16 місяців і цього тижня провалився через символічну позначку понад 100 за долар.

Через це Росії важче продовжувати підтримувати свою ізольовану економіку, платити зарплату своїм солдатам і купувати зброю з-за кордону. За словами Наташі Курт, старшого викладача факультету вивчення війни Королівського коледжу Лондона, «зрештою, уряд віддасть пріоритет військовим видаткам», тоді як економічні проблеми в основному «означатимуть труднощі» для багатьох простих росіян.

Тим часом московська дослідницька компанія «Ромір» у середу опублікувала результати опитування 3500 росіян, які показали, що майже кожен п’ятий змушений скорочувати свої витрати на їжу та товари першої необхідності, щоб заощадити гроші – на три відсотки більше, ніж місяцем раніше.